“Українське суспільство сьогодні розколоте по багатьом показникам: між бізнесом та владою, між тими, хто в Україні і тими, хто за кордоном. Одні воюють на фронті, інші живуть в тилу, хтось активно волонтерить, а хтось, як і раніше, просто ходить на роботу та сплачує податки, — відзначив у коментарі Фокусу президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. — Багато хто розуміє, що сьогодні — не той час, щоб говорити все, що спало на думку. Бо нерви у всіх на межі і неможливо передбачити, які слова можуть стати “каталізатором для вибуху”.
Тож деякі розмови, міркування та висновки стримуються “особистими цензорами”, щоб не довести ситуацію до вибуху та не розвалити країну. Саме тому під час опитувань далеко не всі зізнаються навіть собі, що вони не повернуться на батьківщину”.
Але, продовжує експерт, цей вибух рано чи пізно все одно станеться. Після закінчення війни з’ясується чимало брудних фактів, всі почнуть звинувачувати одне одного, посиляться розколи. І щоб зберегти країну, влада має вже зараз малювати майбутнє та називати конкретні кроки, але не робити це бездумно.
Наприклад, каже Василь Воскобойник, якщо бізнесу кажуть, що зроблять податкову систему “як у Польщі”, бізнес розуміє: треба їхати до Польщі. Бо податки там такі самі, але корупції менше, а рівень життя вищий. Ті самі думки виникають, коли нам кажуть про правила та обов’язки “як у ЄС”. І всі розуміють, що тоді вже краще поїхати до ЄС — там, принаймні, будуть не тільки європейські правила, але й європейські зарплати.
“Мало того, що демографічному потенціалу України нанесено жахливий удар, так ще й люди не бачать, задля чого їм повертатися. Своїми непродуманими заявами влада сама закладає чинники, які призводять до посилення міграції, — підсумував Василь Воскобойник. — Але в сучасному світі головне надбання будь-якого суспільства — це люди. І якщо з ними неправильно коммунікувати, вони просто поїдуть. І тоді в Україні вже не буде вистачати не тільки робочих рук, щоб виробляти товари, а навіть покупців, щоб ті товари купувати”.
Джерело: Фокус