За оптимістичним сценарієм, у 2032 році в Україні бракуватиме 4,5 млн працівників, за песимістичним дефіцит може становити і 10 млн людей.
Такі дані дослідження «Оцінка перспективних трудоресурсних потреб України» під час презентації в Укрінформі навела декан економіко-правового факультету Маріупольського державного університету (м. Київ), доктор економічних наук Світлана Калініна.
«Відповідно до спільних оцінок Мінекономіки та аналітичного центру Easy Business, чисельність робочої сили в Україні до 2032 року становитиме 14,4 млн осіб. Це з урахуванням повернення частини людей, які перебувають в Європі та на тимчасово окупованих територіях. Також ця величина враховує коефіцієнт ретроспективного зменшення робочої сили упродовж 8-21 років на 1,56% щорічно. За цим сценарієм дефіцит робочої сили на 2032 рік оцінюється у розмірі від 3,1 до 4,5 млн осіб», – розповіла Калініна.
Вона підкреслила, що ця оцінка є оптимістичним прогнозом, який бере до уваги очікуване зростання ВВП країни до 2032 року на 7%.
Експертка також навела прогноз Міжнародної організації праці та Міжнародної організації з міграції щодо чисельності зайнятого населення в Україні за сім років на рівні 21,4 млн осіб. Згідно з цим прогнозом, українська економіка потребуватиме додатково 8,6 млн працівників порівняно з показником довоєнного періоду.
«Це означає необхідність збільшення кількості зайнятих приблизно на 67% порівняно з показником 2022 року і на 37% – порівняно з показником, зафіксованим у 2021 році», – зазначила Калініна.
Вона зауважила, що усі прогнозні значення мають варіативний характер через нестачу достовірної статистичної інформації і різні методологічні підходи до оцінювання ситуації з зайнятістю. Відтак, очікуваний трудоресурсний дефіцит в Україні до 2032 року коливається від щонайменше 4,5 млн до приблизно 10 млн осіб.
Водночас, як підкреслила дослідниця, у держави суттєво обмежені власні джерела задоволення визначених трудоресурсних потреб. Так, за результатами дослідження Віденського інституту міжнародних економічних досліджень, через зменшення народжуваності, збільшення смертності та активізацію міграційних процесів, чисельність населення в Україні не повернеться до довоєнного рівня навіть у 2040 році, причому найбільші показники скорочення будуть спостерігатися щодо населення працездатного віку, що підтверджує зроблені висновки щодо значного дефіциту робочої сили.
Певним чином посприяти поліпшенню ситуації на ринку праці можуть мігранти, потенціал яких оцінюється в 1,38 млн осіб. Певні резерви також є серед громадян, які раніше були менш представленими на ринку праці. Зокрема, це орієнтовно пів мільйона ветеранів, близько 1 млн осіб з інвалідністю, ще до 500 тис. молоді та людей пенсійного віку.
«Крім того, на сьогодні складно оцінити резерви трудоресурсного забезпечення, що їх містять неформальна зайнятість та нові форми зайнятості. Ці питання потребують окремого методологічного опрацювання», – додала Калініна.
За словами д.е.н., завідувача відділу дослідження ризиків зайнятості населення Інституту демографії та досліджень якості життя ім.М.Птухи НАНУ Олександра Цимбала, якщо показники повернення наших співвітчизників не зможуть бути радикально збільшеними, вирішення проблеми дефіциту кадрів на підприємствах буде потребувати глибоких змін.
«Для забезпечення розвитку країни протягом найближчих десяти років потреба економіки України в робочій силі зросте більшими темпами, ніж пропозиція з боку робочої сили. Загалом це означатиме, що на одне робоче місце в Україні претендуватиме менша кількість осіб, ніж зараз. Отже, нам потрібно прискорювати зростання продуктивності праці, а також активізувати вихід на ринок праці верств населення, які зараз перебувають поза межами робочої сили», – наголосив він.
Дослідження «Оцінка перспективних трудоресурсних потреб України» було проведено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Постав посилання на дослідження, котре я надіслав на пошту 06.05.2025
Посилання на «Укрінформ» / Джерело https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/3986910-ocinka-perspektivnih-trudoresursnih-potreb-ukraini-prezentacia-doslidzenna.html