24 квітня у Києві пройшла ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція, присвячена актуальним викликам розвитку ринку праці в умовах глобалізаційних зрушень. У центрі уваги заходу було дослідження «Оцінка перспективних трудоресурсних потреб України», презентоване в межах проєкту «Міграційна політика України: шляхи вдосконалення». Проєкт реалізується Всеукраїнською асоціацією компаній з міжнародного працевлаштування у партнерстві з Маріупольським державним університетом за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Учасники конференції акцентували увагу на потребі нової економічної моделі, що дозволить Україні рівноправно інтегруватися в систему міжнародного поділу праці. Основним акцентом дискусій стало формування стратегічного бачення трудоресурсного забезпечення країни в умовах пост-воєнного відновлення.
«Навіть за умови повернення більшості українців додому, внутрішнього людського ресурсу буде недостатньо для вирішення завдань фізичного відновлення промислової і житлової інфраструктури. Таким чином, слід завчасно, з урахуванням іноземного досвіду, розробити організаційно-нормативну базу для залучення іноземних працівників і провести відповідну інформаційно-роз’яснювальну роботу в суспільстві», – наголосила Світлана Калініна, доктор економічних наук, професор, декан економіко-правового факультету Маріупольського державного університету.
Окрему увагу було приділено новим формам зайнятості, що дедалі активніше впроваджуються у світовій практиці.
«Масштабні структурні зрушення, що відбуваються на сучасному етапі розвитку ринку праці, спричиняють виникнення нових форм зайнятості, які потребують врахування при вирішенні питань трудоресурсного забезпечення на всіх рівнях. Це зумовлює необхідність координації дій на міжнародному рівні з метою уніфікації методологічної бази і отримання реальної картини розвитку ринку праці», – додала Калініна.
Про основні тенденції зайнятості в Україні розповіла кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри економіки праці МДУ Валерія Подунай:
«Основними тенденціями є стійке зменшення чисельності робочої сили та зайнятого населення, підвищення середнього віку працюючих, домінування низькокваліфікованих професій. Водночас, висока частка зайнятих з вищою освітою створює передумови для розвитку наукоємних галузей, але потребує уваги до забезпечення професійної самореалізації. Також актуальною залишається проблема неформальної зайнятості та гендерної диспропорції», – зазначила вона.
«За результатами дослідження ми дійшли висновку, що навіть за найсприятливішого демографічного сценарію, Україна не зможе самотужки задовольнити потребу в робочій силі в коротко- та середньостроковій перспективі. Тому впровадження продуманої, науково обґрунтованої міграційної політики, з фокусом на залучення кваліфікованих фахівців для довгострокової роботи, має стати невід’ємною складовою економічного відновлення країни», – наголосила Світлана Ланська, кандидат економічних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри економіки праці Маріупольського державного університету.
«Ми стрімко втрачаємо трудоресурсний потенціал, і навіть масове повернення українців з-за кордону не зменшить дефіцит робочої сили. Тому вже зараз потрібно готувати нову міграційну політику України і вести широку роз’яснювальну роботу в суспільстві. Окремо хочу зауважити, що структурні зміни на ринку праці, зокрема старіння населення та домінування низькокваліфікованої праці, потребують системних рішень. Ключовим стратегічним пріоритетом має стати створення економічної моделі, яка забезпечить відновлення і дозволить Україні конкурувати на глобальному ринку праці» – підсумував Василь Воскобойник, Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
Виконання проєкту «Міграційна політика України: шляхи вдосконалення» та дослідження «Оцінка перспективних трудоресурсних потреб України» здійснені за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».