В українському суспільстві неодноразово йшли розмови про потребу залучення трудових мігрантів. Так закарпатське підприємство вже очікує на працівників з Бангладешу. Фокус дізнався, як може змінитися ринок праці в Україні з появою іноземців.
Комерційний директор підприємства Ярослав Щербан зауважив, що українці не йдуть на роботу через те, що їм потрібно ставати на облік в ТЦК. Через це “Ламелла” очікує на підприємстві працівників з Бангладешу.
“У нас є бронь для 50% чоловіків, разом із тим 50 людей з підприємства мобілізовані та служать, є поранені, які вже демобілізувалися. Є також жінки, які заміняють чоловіків — але деякі види робіт жінки фізично не можуть виконувати, бо, наприклад, є кришка стола, розмірами два та метр, її треба підійняти та встановити на машину, яка її оброблятиме далі. Тому підприємство дійсно шукає робочу силу — одна із міжнародних рекрутингових агенцій запропонувала нам рекрутувати працівників із Бангладеш”, — пояснив Щербан.
Трудові мігранти в Україні: чи захоплять іноземці ринок праці
Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник зауважив у розмові з Фокусом, що на роботу в Україну запрошували іноземців і до повномасштабного вторгнення. Так Державна служба зайнятості й раніше видавала дозволи на їхнє працевлаштування. Проте він вважає, що випадок із компанією на Закарпатті — це перше масове залучення трудових мігрантів на одне підприємство.
“25 тисяч гривень мешканець Бангладешу може отримувати в Україні. Мінімальна заробітна плата у Польщі, котра розташована поруч з нами, складає 47 тисяч гривень. Умовно кажучи, якщо цей мешканець Бангладешу заїде і буде працевлаштований у Польщі, він зможе одразу отримувати заробітну плату майже в 1,8 раза більше. Або він може поїхати до Німеччини, де мінімальна заробітна плата зараз наближається до 100 тисяч гривень, тобто в 4 рази більше”, — пояснив Василь Воскобойник.
“Я впевнений, що після закінчення військових дій, коли кордони будуть відкриті, а наші бізнесмени, підприємці зможуть почати залучати трудових мігрантів з інших країн, вони з подивом зрозуміють, що на трудового мігранта полюють не тільки в Україні, не тільки його конкуренти, але й полюють такі самі підприємці з інших країн Європи. Робочих рук насправді в Європі та Україні не вистачає”, — наголосив експерт.
“Є ситуація, коли кандидати готові працювати віддалено через активність ТЦК”, — повідомила вона.
Чому Україна залучає до роботи іноземців, а не своїх громадян?
Василь Воскобовний заявив, що в Україні близько двох мільйонів безробітних, проте 75% бізнесу заявляє про те, що їм не вистачає робочих рук. Це повʼязано з відпливом великої кількості українців за кордон, де, за різними оцінками, перебуває 5-7 мільйонів осіб. Також у країні близько пʼяти мільйонів внутрішньопереміщених осіб.
За словами Пашкіної, Україна залучає на роботу мігрантів з Бангладешу через те, що є велика кількість безробітних українців, які гадки не мають про вакансії в Закарпатті або не хочуть там працювати.
“Враховуючи коефіцієнт народжуваності, який в нас є останні роки, та який не буде вищим у найближчі роки, ми будемо розуміти, що відсоток молоді серед тих 15 мільйонів буде вкрай незначним”, — сказала вона та додала, що не наважилася б говорити, що український ринок праці виживе без залучення трудових мігрантів.
Приїзд трудових мігрантів: з якими викликами може зіткнутися Україна
За словами Воскобойника, головний виклик — це непорозуміння між трудовими мігрантами та роботодавцем і місцевими жителями.
Проте більше робітників в Україні не стане, оскільки їх фізично немає. Також кваліфікація деяких українців може не відповідати вимогам підприємств.
Ба більше, він звернув увагу на те, що роздуми про те, що в Україну завезуть дешеву робочу силу, є неправильними. Оскільки роботодавець зобовʼязаний оплатити переліт іноземця з Бангладешу, забезпечити його житлом, перекладачем та людиною, яка буде супроводжувати.
Він наголосив, що процес працевлаштування іноземців в Україні повинен обовʼязково проходити під наглядом держави. Зокрема, Державна інспекція праці повинна слідкувати, аби не створювалися “анклави іноземців”. Потрібно, аби трудові мігранти жили в нормальних умовах, отримували зарплату на рівні з українцями. Адже, якщо буде мала зарплатня, люди будуть десоціалізовані, не будуть комунікувати з навколишнім світом, це призведе до створення кримінальних угрупувань.
Своєю чергою Тетяна Пашкіна оцінює позитивно ініціативу із залучення трудових мігрантів, якщо йдеться про випадок, коли під час розширення підприємства зʼясувалося, що місцеве населення не може бути кандидатами.
Нагадаємо, на початку грудня 2024 року Фокус розповідав, як змінить демографічна ситуація в Україні. Так за словами заступника директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександра Гладуна, йдуть розмови про те, що в Україні потрібно завезти 4-5 мільйонів трудових мігрантів.