Кількість відмов українцям у візі США досягла рекорду: тепер Америка зачиняє двері майже перед половиною вітчизняних туристів. Журнал НВ розібрався, чому так відбувається. Самі мандрівники звинувачують у відмовах антиемігрантську політику Дональда Трампа, однак і американські дипломати, й українські експерти переконані: вся річ у неправильно оформлених документах і провалених співбесідах.
«У мене хороша біографія, весь паспорт у штампах, і робота на держслужбі в антикорупційному органі. Ну чому так?» — Олександра Бичковська згадує емоції, які охопили її біля віконця в американському посольстві, звідки пролунали слова: «У візі відмовлено».
Безуспішна мандрівка у Чикаго до друзів сім’ї коштувала Бичковській витрачених нервів, часу на збір документів і близько 8 тис. грн із сімейного бюджету. Зате візу отримала 90-річна родичка друзів Бичковської, яку вона мала в цій поїздці супроводжувати.
Те, що «побачити Нью-Йорк і померти» стало для співвітчизників останнім часом непростим завданням, підтверджує й офіційна статистика. За даними Державного департаменту США, за 2019-й фінансовий рік відмови у видачі туристичної візи отримали 45,06% українців. До того ж за кілька останніх років кількість відмов зросла на 10% і тепер сягла рекорду.
Українські туристи вважають, що все це через антиемігрантську політику президента США Дональда Трампа, а також людський фактор на співбесіді. Однак і дипломати, й експерти запевняють: проблема у самих українцях. «Здебільшого вони не змогли або довести своє право на отримання тієї категорії візи, на яку вони претендують, або спростувати припущення про їхній намір стати іммігрантом», — називає типову причину візових відмов пресаташе Посольства США в Україні Рей Кастілло.
Водночас у Росії, яка через анексію Криму й ескалацію військового конфлікту на Донбасі перебуває під санкціями США, цей факт на видачу віз не впливає: відмови отримують лише 15% росіян.
Завертай назад голоблі
«Я був у черзі 54-м, — згадує свій перший похід за американською візою художник із Кривого Рогу Олег Гуцалюк. — кого там тільки не було: й панотці, й військові, й айтішники. Всі відлітали кулеметом».
Аби провідати доньку, яка давно мешкає у США, Гуцалюк штурмував двері посольства чотири рази, а пощастило йому лише востаннє. Раніше не допомагали ні довідка зі столичної галереї, ні чеки про продаж картин. Водночас його дружина Ірина, безробітна домогосподарка з невинно чистим паспортом, отримала візу відразу на 10 років із першої ж спроби.
Втім, чоловік і жінка не тримають образи: кажуть, бачачи, скільки людей отримують відмови, не відчуваєш себе особливим. Наприклад, на одній з останніх співбесід із 60 осіб візу отримала тільки одна. «Воно помітно відразу: кому дають, у того блакитненький папірчик і той усміхається. А хто із зеленим і сумний — не отримав», — виявляє спостережливість Гуцалюк.
На раптову відмову американців тепер скаржаться і підприємці: мовляв, наявність власного бізнесу в Україні для візового офіцера не є аргументом, що перед ним не потенційний мігрант. Наприклад, восени 2017-го у США так і не потрапила власниця юридичної компанії Діна Дрижакова. Сама вона відразу отримала добро, а ось її попутникам — власникам салону краси — після кількох годин очікування відмовили.
«Нас викликали до віконця втрьох, особливо багато запитань не ставили, тільки з серії „мета візиту до США“, — розповідає Дрижакова. — Через декілька хвилин після моєї відповіді я отримала паспорт із візою. А з хлопцями була заминка». На її думку, головну роль зіграла не фінансова спроможність заявників і не проблема з документами, збір яких мандрівники делегували консьєрж-сервісу. Все визначила репутація.
«У мене дві громадські організації, я подавала документи за ними, мабуть, це і вплинуло», — припускає Дрижакова. Втім, співвітчизники не здаються без бою — від намірів отримати американську візу відмовники відступаються рідко. Наприклад, Бичковська тепер будує грандіозні плани на Маямі й Нью-Йорк, куди вона збирається їхати вже не одна, а з бойфрендом. Цього разу українка має намір підійти до справи з розумом і перечитала гору літератури на цю тему. Каже, після відмови можна подаватися хоч через тиждень, але краще почекати хоча б 10 місяців.
«Мають відбутися бодай якісь зміни у фінансовому стані, — пояснює вона. — Я от роботу змінила». Також Бичковська стверджує, що американці охочіше ставлять свою візу після британської. «Тому, можливо, ми спочатку» візьмемо «Англію, із прицілом на Америку наприкінці осені», — ділиться планами вона. Одразу українка додає: проблеми з візами мають зникнути, тільки-но у США зміниться президент, і антиемігрантська політика стане м’якшою. «Ми не поспішатимемо, нехай спочатку Трампа цього знімуть», — категорично заявляє Бичковська.
Віза з четвертої спроби
Справді, серед посольств, куди українці звертаються за візою, американське останнім часом славиться особливою суворістю. Наприклад, Канада відмовляє українцям приблизно у 30% випадків, а британські візи не отримують дещо менше 10% заявників з України.
В американському посольстві зазначають: серед країн пострадянського простору Україна далеко не серед лідерів. Наприклад, у Молдові, Грузії, Вірменії, Киргизстані, Узбекистані, Туркменістані й Таджикистані відсоток відмов у туристичних візах ще вищий.
На думку представників посольства, винні в усьому звичайні порушення під час подачі документів, із зовнішньою імміграційною політикою Штатів це зв’язку не має. «Незалежно від нашого глибокого співробітництва з Україною, наші консульські працівники зобов’язані приймати рішення про надання віз або відмову на підставі закону США», — розводять руками в посольстві.
Експерти солідарні з дипломатами: річ тут не в Трампові. За словами президента Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, головну роль відіграє бажання співвітчизників пробратися до США в обхід закону. І тут їм допомагає ціла індустрія.
«В Україні відкрито діє купа шахрайських фірм, які пропонують еміграцію або працевлаштування у США, — пояснює Воскобойник. — Для цього потрібно лише заплатити $1.500−2.000». За ці гроші, каже експерт, фірми обіцяють допомогти отримати візу і знайти роботу в Америці, дохід від якої швидко поверне витрачені кошти. А внаслідок більшість українців все-таки отримують відмову у візі, оскільки шахраї підробляють відомості.
Вітчизняний ринок візового супроводу дійсно переживає ренесанс, здебільшого завдяки підвищеному інтересу українських туристів до Країни великих можливостей. Хоча офіційної статистики немає, проте про популярність подібного штибу послуг свідчить зростальна кількість запитів у Google: у 2019 році українці про спроби оформити американську візу зверталися за допомогою пошукача вдвічі частіше, ніж у 2017-му. А на запит «віза сша допомога» програма видає понад 1,5 млн посилань на сайти компаній різного рівня, які пропонують за скромну суму дістати заповітний американський штамп.
В топі солідні й білі компанії — за $100 плюс до візового збору можуть запропонувати допомогти вибрати тип візи, зібрати пакет документів, заповнити анкету і записати на співбесіду. Такі фірми організовують групові корпоративні відрядження й індивідуальні подорожі за умови, що клієнт має всі необхідні документи. А от еміграційні візи вже зовсім у іншій ціновій категорії: від $4.000 за візу нареченої або робочу і до $70.000 за допомогу в оформленні грін-карти. Але тут компанія ставить умови: не мати робочих віз до Польщі та Литви, а також пів року не мати відмов у візі до США.
Для тих, у кого з документами проблеми, є такий собі «візовий даркнет» — сайт безкоштовних оголошень OLX. Тут анонімні помічники в приватному порядку пропонують вирішити будь-яку проблему, зокрема виготовити бутафорську довідку з роботи і прокласти індивідуальний фейковий маршрут подорожі з усіма необхідними бронями. «Все одно там ніхто не перевіряє», — переконує журналіста НВ, який зателефонував у таку фірму, Юрій.
Після запровадження безвізу багато турагентів намагаються заробити на відкритті віз до США і Канади, пояснює голова Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігор Голубаха. За його даними, таких у країні понад 10 тисяч. «Здебільшого вони діють непрофесійно, через що підставляють клієнтів і завдають незручностей візовому відділу», — пояснює експерт. До того ж вони порушують закон, наголошує Голубаха: компанія, маючи туристичну або туроператорську ліцензію, має займатися туризмом, а не посередництвом.
Цей ризиковий бізнес не грає на руку пересічним сумлінним мандрівникам, які тепер перебувають під подвійним прицілом візових офіцерів. «Заявники мають переконати консульського співробітника, що вони не займатимуться недозволеною діяльністю, зокрема незаконним працевлаштуванням», — наголошує Кастілло.
Незважаючи на негативний тренд, інтерес до подорожей у США українці не втрачають і до відмов ставляться із розумінням. «Нам було прикро, але ми розуміли мотивацію посольства, — зізнається Ірина Гуцалюк, дружина художника, який із четвертої спроби отримав американську візу. — Вони захищають своє суспільство від небажаних мігрантів, а ми небагата країна у пошуках кращої долі».
Джерело: НВ