Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Яким буде ринок праці в Україні в 2020 році?

Головна
|
Новини
|
Яким буде ринок праці в Україні в 2020 році?

Яким буде ринок праці в Україні в 2020 році?

Понеділок, 6 Січень 2020 - 07:22

На ринку праці одні тенденції постійно змінюють інші, зникають і з’являються професії, а пошукачі та роботодавці стикаються з новими викликами. Ми вже розповідали, що в 2019 році найбільший попит в Україні мали кваліфіковані робітники і працівники сфери послуг, а загальносвітова тенденція старіння персоналу не минула й нашу країну. Тож як зміниться ринок праці в 2020 році і появи яких тенденцій очікувати?

Все більше фрілансу і гендерного балансу

Експерти впевнені, що українські тенденції на ринку праці збігатимуться із загальносвітовими. Зокрема, в компанії P & G нам розповіли, що одним з базових напрямків їхньої стратегії є гендерна рівність.

“Тенденції ринку праці в 2020 році для України йтимуть в ногу з глобальними. Компанії, які декларують серед своїх базових цінностей дотримання прав людини, боротьбу з дискримінацією та рівність, зможуть вирватися вперед у перегонах за кращі таланти. Але це стане можливим тільки тоді, якщо роботодавці готові знайти креативні підходи до забезпечення цих прав, дбаючи далеко за межами вимог законодавства”, – зазначає Євгенія Ульянова, директор з персоналу P & G в Україні.

Роботодавці також зауважують, що на перше місце виходить не тільки гендерна різноманітність, а й вікова, адже разом зі старінням персоналу спостерігається і зворотна тенденція – пошукачі трапляються все молодші.

Юлія Гречко, засновниця компанії Wow HR, зазначає, що молодь шукає роботу вже з першого курсу інституту. Але тенденція дефіциту кадрів на ринку праці також збережеться.

“Ця тенденція зберігається вже кілька років і зараз тільки наростає. Через демографічну “яму” в 90-х роках (коли дітей просто не народжували) на ринок виходить менша кількість кандидатів, і ця проблема буде ускладнюватися”, – каже Гречко і додає, що через це компанії змушені боротися за працівників, зокрема і шляхом побудови бренду.

Також експерти пояснюють, що поширюються такі форми роботи, як фріланс, віддалена робота, часткова зайнятість, тому що все більше роботодавців готові працювати з віддаленими командами і залучати людей на умовах часткової зайнятості. Цього вимагає зростання конкуренції між роботодавцями за кандидата, а також настрої представників покоління Z (ті, хто народився після 2000-х, люди молодше 19 років) і Y (люди у віці від 19 до 35 років) щодо місця роботи, які очікують від роботодавця гнучкості й поваги до балансу “робота – життя”.

Трудова міграція стихне

Одним із найсерйозніших викликів для нашої країни стала трудова міграція. Тільки за офіційними даними, 900 тис. українців працюють за кордоном. За іншими ж підрахунками, у минулому році з України виїхали близько 4 млн наших співвітчизників.

Втім, багато хто повертається назад, адже робота за кордоном – ризик, особливо якщо їдеш туди не зовсім легально. Дуже часто українці стикаються з обманом і повертаються на Батьківщину ні з чим.

Експерти впевнені, що в наступному році трудова міграція буде потроху припинятися. Антоніна Стадник, експерт з Human Resources, HR Generalist у компанії UAPAY зазначає: якщо зростання економіки продовжиться, то збільшиться і дефіцит кадрів на ринку праці.

“Передовсім йдеться, звичайно, про висококваліфіковані кадри. Дефіцит обумовлений трьома чинниками: загальна демографія в країні – вона негативна вже багато років; слабкий інститут освіти, який не готує достатньо професійних кадрів; нестабільна політична та економічна ситуація в країні, через яку частина професіоналів мігрують за кордон. Притому не обов’язково за великими грошима (адже за кордоном великі податки та інші витрати) – є й кілька інших причин, серед них і безпека та стабільність”, – зазначає Стадник.

Вона додає: якщо економіка країни в 2020 році сповзатиме вниз – а такий варіант не виключений, якщо припиниться співпраця з МВФ, – почнуться масові звільнення, і на ринку праці з’явиться багато претендентів. Україна вже проходила це, наприклад, у 2009 і 2015 роках.

“Загалом, схожі проблеми переживає ринок праці фактично кожної європейської країни. Але якщо Німеччина, Франція або Польща можуть поповнювати свої трудові ресурси, використовуючи заробітчан, зокрема і з України, то у нас такої можливості немає. Тому ми можемо розраховувати тільки на свої сили. А для цього треба виправляти проблеми, згадані в попередніх пунктах”, – коментує ситуацію Стадник.

Роботизація та постійне навчання

Світ не стоїть на місці, а ринок праці швидко реагує на зміни. Тому в епоху технічного прогресу пошукачі повсякчас мусять удосконалювати своїм навички та вміння. Аналітики рекрутингової компанії hh.ua | grc  зазначають, що для того, щоб сьогодні бути конкурентоспроможним, слід постійно вчитися і розвиватися. Стрижневі показники Life long learning:

• адаптивність і індивідуалізація навчання;

• відкритість і доступність навчального матеріалу;

• гнучкі і менш формалізовані відносини між компанією і працівниками;

• актуальність і релевантність знань і навичок;

• акцент не на передання або відтворення знань, а на здобуття уміння вчитися;

• навчання не полягає лише у формуванні цифрових або професійних навичок – величезного значення набувають soft skills: поведінкові навички успішної взаємодії з іншими людьми.

Крім цього, все частіше йдеться те, що частина професій незабаром буде автоматизована. Але паніка через те, що світ захоплять роботи і відберуть у людей робочі місця, надто вже перебільшена. Зараз на ринку праці найбільший запит саме на робітничі спеціальності, які нібито й мали б швидше за інші піддатися роботизації.

Проте багато завдань уже переведено в “цифру”, що істотно полегшує працівникам життя і економить чимало часу.

“Штучний інтелект звільняє фахівців від рутинних завдань і допомагає оптимізувати робочий час. Автоматизація всіх наявних кадрових процесів уже розпочалася – робота зі спеціалізованим програмним забезпеченням, великими даними, застосування доповненої і віртуальної реальності, інтеграція кадрових IT-систем у цифрову інфраструктуру бізнесу. Все це вже відбувається, і процеси будуть лише поглиблюватися”, – кажуть аналітики компанія hh.ua | grc.

Експерти додають, що наріжний камінь усіх бізнес-процесів найближчого майбутнього – їхня гуманізація. Наднормова робота, емоційне вигорання тощо вимагають від компаній навчитися бачити у своїх співробітниках не просто працівників, яким потрібно створювати умови праці, а людей, які мають свої індивідуальні прагнення і мотивацію. У пріоритеті повинні бути довгострокові відносини, безперервне навчання та індивідуальний підхід до кожного.

Джерело: Сегодня

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy