Київ, 10 грудня 2019. Для припинення шахрайства у галузі міжнародного працевлаштування потрібно законодавчо заборонити компаніям-посередникам брати гроші з шукачів роботи за кордоном. Сплачувати за послуги із рекрутингу персоналу повинні роботодавці, а не громадяни. Шахрайські схеми побудовані таким чином, що українці сплачують гроші наперед за пошук роботи, а потім робота їм не надається. Натомість, ошукавши сотні людей, шахрай зникає, а люди залишаються ошуканими. Саме для вирішення цієї болісної проблеми був зареєстрований законопроект №2365, який законодавчо забороняє брати гроші з громадян за працевлаштування і руйнує головну шахрайську схему. Якщо документ буде проголосовано у ВРУ, тоді:
1) Український трудовий мігрант більше не буде сплачувати гроші компанії – посереднику за вакансію;
2) На компанії-порушники цієї норми буде накладатися штраф (34-51 тис грн);
3) В українському суспільстві швидко розповсюдиться інформація, що сплачувати за вакансії за кордоном гроші не можна і ті, хто порушуватимуть цю норму, все одно швидко втратять прибутки;
4) Шахрайство суттєво зменшиться, адже більшість нечесних бізнесменів заробляють на тому, що беруть наперед гроші за вакансію з шукачів, а потім чи просто зникають з грошима чи відправляють людей незрозуміло куди і ті швидко повертаються додому;
5) Поступова легалізація ринку міжнародного працевлаштування призведе до створення нормального конкурентного середовища та прозорої роботи бізнесу, що принесе державі гроші у вигляді податків та убезпечить українців від сплати грошей шахраям чи недоброчесним бізнесменам;
6) Якщо компанія – посередник буде погано працювати, брехати громадянину про вакансію та умови роботи, вона не отримає від роботодавця гроші за роботу. Тому цей законопроект значно підвищить якість надання послуг для населення компаніями – посередниками.
«60% української молоді у віці 18-29 років думали над поїздкою за кордон на заробітки. Майже половина з них думають, що вони б поїхали на заробітки за кордон через потребу у самореалізації і знайти нові можливості… При цьому ми можемо говорити про майже 90% перебування наших заробітчан у Польщі на термін до півроку», – сказав Олексій Антипович, керівник Соціологічної групи «Рейтинг».
«Законопроект №2365 є прикладом спільної роботи громадянського суспільства, представників бізнесу та депутатського корпусу. Сподіваємось, що після прийняття законопроекту №2365 у Верховній Раді шахрайство щодо українських трудових мігрантів швидко припиниться, адже громадяни зрозуміють, що гроші за вакансію з них можуть вимагати тільки відверті шахраї, що прямо порушують законодавство», – повідомив Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
«Керуючись безпосередньо інтересами громадянина, розуміючи, що він шукає ту роботу, яка би задовольняла його, з точки зору оплати праці у найкращий спосіб, ми діємо згідно 25-ої статті Конституції, яка каже про те, що Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами… Щоб цей законопроект дійсно захистив українського трудового мігранта за кордоном і ми будемо робити все, щоб наші трудові ресурси були максимально стимульовані залишатися в Україні», – заявила Галина Третьякова, народний депутат України.