Населення країни скорочується, а роботодавці скаржаться на нестачу робочої сили
Наївшись політикою в Америці, Мадонна виїхала в 2017 році звідти і влаштувалась в Лісабоні. Оскільки населення Португалії скорочується, її уряд сподівається, що інші люди візьмуть приклад з поп-зірки. Португалія запроваджує схему «золотої візи», яка дає інвесторам право на проживання, і пропонує великі пільги для переселенців. Нова схема, що була розпочата 22 липня, буде заохочувати емігрантів до країни, навіть якщо вони не є високооплачуваними та висококваліфікованими працівниками.
Розроблена програма, що спрямована на колишніх співвітчизників, які прожили поза Португалією принаймні три роки і розглядають можливість повернення. Цим людям обіцяють 50% знижки від податку на прибуток протягом п’яти років. Ті, хто влаштуються на роботу в Португалії, отримують допомогу в витратах на переїзд додому, перевезення майна та підтвердження професійної кваліфікації. Максимальна сума допомоги може скласти близько 6 500 євро (7 200 доларів). Ті, хто шукає роботу, перебуваючи за кордоном, можуть стати на облік до португальського бюро зайнятості.
Нещодавно економіку Португалії спочатку вразила глобальна фінансова криза, а потім криза суверенного боргу, безробіття зросло до 17% у 2013 році. Але з тих пір показник знизився і зараз складає менше 7%. Компанії скаржаться, що мають великий дефіцит робочої сили, причому як кваліфікованої так і некваліфікованої. Зменшення кількості населення країни робить ситуацію ще гіршою. З 2010 року кількість населення впало на 300 тис, або на 3%. Більше половини цього зниження припадає на той фактор, що кількість смертей перевищує кількість народжених. Решта – це ті, хто поїхали з країни, ураженою економічною кризою. Незважаючи на те, що з 2017-го року до Португалії більше приїжджає ніж їде з країни, приплив мігрантів залишається недостатньо великим, щоб компенсувати загальну тенденцію до зменшення населення.
Більшість португальців виїхали в інші частини Європи, хоча такі країни, як Ангола та Мозамбік також були в першій десятці напрямків. «Ці люди молодші та кваліфікованіші, ніж ті, хто виїздив раніше», – каже Мігель Кабріта, державний секретар з питань зайнятості. Ці демографічні втрати стимулювали уряд до розробки схеми повернення мігрантів додому.
Хоча багато країн заманюють нових мігрантів фіскальними стимулами, спроби повернути колишніх співгромадян, як правило, обмежуються лише тими країнами, які мають велику діаспору за кордоном. Китай, Малайзія та Ізраїль пропонують податкові пільги для мігрантів, що вертаються; Іспанія та Ірландія пропонують допомогу у подоланні бюрократичних бар’єрів та скромне фінансування для тих, хто хоче створити бізнес.
Схема повернення мігрантів у Португалії вже викликала певний інтерес у світі. Мігель Нуно Кардіга з BDO, компанії, що займається податковими консультаціями, каже, що отримав кілька запитів від клієнтів (у тому числі від футболіста, який не має права на існуючі податкові пільги). Пан Кабріта каже, що на порталі пошуку роботи зареєструвалися останнім часом 1800 людей із 72 країн.
Але прийняти рішення про переїзд до країни не так легко. Середній річний заробіток у Португалії в 2018 році становив 12 тис євро, що менше половини середнього показника для єврозони. «Працівники багатонаціональних компаній можуть вагатися з поверненням до Португалії, якщо не будуть мати можливість знайти подібні робочі місця вдома», – каже Нуно Кардіга. Але все може змінитися. Google і BMW вже відкрили центри технічної підтримки в Лісабоні та Порто. Чим більше хороших робочих місць, тим краще: більшість мігрантів знають, що живуть у матеріальному світі.
Джерело: The Economist