TERESIN, Польща (AP) – Не так давно Андрій Литвиненко боровся з проросійськими повстанцями на Сході України. У ці дні український ветеран керує електрокаром вгору і вниз по проходах супермаркету в сільській місцевості у Польщі і завантажує його різними речами. Неспромігшись підтримати дружину і трьох дітей у якості водія в Україні, він недавно виїхав на кращу зарплату в сусідній Польщі. “Ми боролися у війні, щоб покращити ситуацію, але нічого не змінилося”, – сказав 36-річний ветеран, одягнений в жилет безпеки і шолом, коли він працював. “Друзі вмирають, і це все. І все залишається незмінним”.
В той час, коли українці готуються до президентських виборів у неділю, мільйони вже проголосували ногами, і залишили країну, що зайшла в глухий кут корупції та нерівністї, країну, де сепаратистська війна на Сході тягнеться п’ять років, вбивши 13 тисяч людей і не виявивши ознак закінчення.
Оскільки Росія анексувала в України Чорноморський півострів Крим та підтримує сепаратистів на Сході, уряд Києва не в змозі виконати свої прагнення приєднатися до Європейського Союзу або НАТО. Звичайні українці прагнуть кращої заробітної плати, але бачать, що вони отримують щомісячно в середньому по 350 доларів. Власники бізнесу прагнуть прозорих правил і передбачуваності, але часто стикаються з вимаганням хабарів з боку корумпованих чиновників, що є нерозв’язною проблемою в Україні.
Багато українців, які мріють про гідне існування, шукають її в іншому місці. У країні з населенням у 44 мільйонів людей, близько 5 мільйонів – більше, ніж кожен десятий – зараз працюють за кордоном, згідно з оцінкою Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
Президент асоціації, Василь Воскобойник, каже, що масштабна еміграція допомагає “випустити пару у нашому киплячому котлі”, значно знизивши рівень безробіття в Україні та ввівши великі суми готівки в економіку у вигляді грошей, відправлених додому. У минулому році ці грошові перекази досягли $11,6 млрд, і очікується, що цього року вони зростуть до $12,2 млрд, що становить близько 12% валового внутрішнього продукту України. “Це величезна кількість”, – сказав Воскобойник. “Це набагато більше, ніж ми отримуємо від МВФ (Міжнародного валютного фонду) або від іноземних інвестицій”.
Але для українського уряду цього факту недостатньо. Він розглядає новий закон про оподаткування доходів, отриманих за кордоном. Багато українців працюють за кордоном лише впродовж кількох місяців, повертаючись додому часто через правові обмеження в країнах ЄС. Це створило зворотну трудову міграцію, що відкриває можливість того, що багато хто може повернутися на батьківщину назавжди, якщо економічні умови в Україні коли-небудь покращаться. “(Але) рано чи пізно, якщо люди побачать, що змін немає, ми втратимо їх”, – каже Воскобойник.
Хоча робітники, які виїжджають за кордон, традиційно перебувають у сільському господарстві, будівництві або на робочих місцях на внутрішньому ринку, невелике, але зростаюче число – це кваліфіковані фахівці, такі як лікарі, медсестри та спеціалісти з ІТ, які загрожують втратою мізків колишній радянській республіці. Доктор Оксана Лозова, завідувач відділення кардіології Регіональної дитячої лікарні в Рівному, місті на Заході України, заявила, що лікар з її лікарні нещодавно поїхав до Польщі, але маленькі міста відчувають ще більшу втрату лікарів і медсестер. “Їдуть досвідчені професіонали, а їхні місця заповнені недосвідченими молодими людьми”, – сказала Лозова.
Лозова лікувала 9-річну дівчинку від ревматоїдного артриту, і цю малу доводилося везти на лікування 80 кілометрів (50 миль), тому що ближче не було більше спеціалістів. Економічна стагнація України помітна через проступаючу на фасаді лікарні цеглу, в вибоїнах на міських дорогах, в білих смугах зебри майже повністю змитих на пішохідних переходах.
Українці були притягнутіїдуть працювати до країн Західної Європи, таких як Італія та Німеччина, а також до сусідніх колишніх комуністичних країн, таких як Польща, Чехія та Словаччина, які багато років тому вступили до НАТО і ЄС, і з тих пір там корупція знижується, а їхні економіки розширюються. Найбільшу кількість українців приваблює Польща, населення якої складає 38 мільйонів, де зараз працює 1,2 мільйона українців, повідомляє центральний банк країни. Там середня заробітна плата приблизно в три рази вища, ніж в Україні, приблизно в 1050 доларів, і вони все ще низька за західними стандартами, але швидко зростає.
Українці замінюють декого з 2 мільйонів поляків, які виїхали до Західної Європи, особливо Великобританії, після вступу Польщі до ЄС у 2004 році. Ті, хто вибрав Польщу, роблять це через географічну близькість, культурну та мовну близькість, які роблять інтеграцію легкою та безперервною у бурхливій економіці, яка відчайдушно прагне до працівників.
“Зараз Польща – це Китай Європи”, – сказав Анджей Коркус, генеральний директор компанії EWL, однієї з рекрутингових компаній, що набирають українців на будівництво, роботу на складах та інші робочі місця. З 600 працівників на складі супермаркету, де працює Литвиненко, український ветеран війни, 43 відсотки є українцями. Менеджер Марцін Щепаньський заявив, що мало поляків готові працювати на складах зараз, і бізнес не може функціонувати без українців.
Польща також побачила величезний сплеск останніх років у кількості українських студентів, деякі з яких кажуть, що їм краще платити за навчання в Польщі, ніж хабарі вдома. Багато з них залишаються після закінчення навчання, знаходячі роботу в Польщі. Медичні фахівці з України також заповнюють прогалини, що залишилися польськими лікарями, стоматологами та медсестрами, які виїхали на Захід для отримання вищої заробітної платні.
Олена Алексийчук, 31-річний український стоматолог, чотири роки тому залишила батьків, батьківщину та свою приватну стоматологічну практику на Західній Україні. Вона провела майже три роки у вивченні польської мови та проходження польських медичних іспитів. У той час вона працювала гігієністом, але вважає, що тимчасове зниження зарплати варто того, враховуючи більш високу заробітну платню та більше можливостей для професійного розвитку, доступних їй зараз у Польщі. Вона сказала, що особисто знає близько 50 українських лікарів, віком від 20 до 50 років, які зараз намагаються влаштуватися на роботу в Польщі.
“Життя в Польщі зручніше. Воно безпечне, і все простіше”, – каже Алексейчук, розмовляючи з нами у своєму кабінеті в виконаній у сучасному дизайні клініці в Варшавському районі, повному модернових скляних офісних будівель. “Тут вам не доведеться турбуватися про те, що станеться завтра”. Одна з її пацієнтів також з України. 25-річна Леся Бенько прибула до Польщі в 2015 році і тепер є менеджером з продажу у великій компанії у Варшаві, що торгує навушниками та гарнітурами (комплект із навушників та мікрофона). Бенько розповідає, що зараз вона стикається з багатьма українцями в її повсякденному житті – в магазинах, кафе і офісах – що іноді “ви не можете сказати, чи є ви в Україні чи в Польщі”.
Джерело: Associated Press