Наразі у виборчих програмах кандидатів дуже мало (деколи зовсім нічого) написано про права та інтереси українських мігрантів
Україна налічує біля 10 мільйонів українських мігрантів (третина працездатного населення, третина виборців) до яких українська влада ставиться з недопустимою байдужістю, незважаючи на їх критичний фінансовий вклад (за різними оцінками, від 10 до 20% ВВП України) у економічний розвиток країни. Проблем дуже багато, починаючи з архаїчною системою організації виборів за кордоном, з дискримінацією права на повноцінне представництво у Верховній Раді та закінчуючи з необхідністю покращення якості надання державних послуг українським мігрантам.
Поряд з українською байдужістю, у 2018 р. видання Dziennik Gazeta Prawna опублікувало рейтинг 50 найвпливовіших людей економіки Польщі, де на другому місці опинилися українські мігранти, “колективні герої польської економіки“. Відчуваєте когнітивний дисонанс?
Реінтеграція українських мігрантів поруч з антикорупційним та правозахисним порядком денним складає ТОП-3 пріоритетів, відразу після стратегії перемоги у війні з Росією, звільнення Донбасу та повернення Криму, у рамках аналізу програм різних партій під час нового виборчого циклу в Україні. Та на жаль, мало хто в Україні має повноцінне бачення ключових проблем та невикористаних можливостей і потенціалу мігрантів українською постмайданною владою за останні 5 років.
Нижче сім основних проблем та рекомендацій для кандидатів у президенти, по яких хотілось би мати розуміння щодо готовності діяти у разі перемоги.
1. Проблема номер один – це дискримінація виборчих прав українських громадян, які тимчасово та постійно проживають поза межами держави. Уряд так “успішно” організовує виборчий процес за кордоном, що де-факто лише 1,5-2% українських громадян можуть проголосувати по закордонному округу. База розрахунку наступна: (кількість виборчих дільниць х середня пропускна можливість)/кількість українських мігрантів. Право обирати та бути обраним є конституційним правом українського громадянина, держава має забезпечити конституційне право участі у виборах для того щоб всі українські громадяни мали можливість голосувати. Сам факт, що третина виборців не може повноцінно брати участь у голосуванні ставить під питання легітимність організації самих виборів.
Саме тому ми маємо працювати над тим, щоб держава впровадила нові сучасні виборчі технології до наступних парламентських виборів. Міжнародні партнери готові допомогти Україні забезпечити конституційне право участі у виборах для всіх українських громадян, наданням доступу до нових сучасних технологій та використовуючи наявний глобальний досвід. Але чи готові взяти таке зобов’язання на себе кандидати у президенти України?
Інший дискримінаційний правовий аспект по відношенню до українських мігрантів – їхнє право на повноцінне представництво у ВРУ. Вклад українських мігрантів в рази більше за отримані транші допомоги від МВФ, але вони не мають можливості впливати на бачення розвитку країни. Для порівняння, 2 млн французьких громадян, що проживають за кордоном, мають 11 прямих представників у Національний Асамблеї та 12 представників у французькому сенаті. Українська держава має забезпечити повноцінне представництво по закордонному округу, бо станом на сьогодні жоден з депутатів ВРУ не розуміє та не займається захистом прав та інтересів українських громадян за кордоном.
2. Друга проблема стосується множинного громадянства та недопущення дискримінації прав на участь у процесах державотворення українцям з успішним глобальним досвідом. У 2017 році були опубліковані дослідження Фундації Global Ukraine та Національного Інституту стратегічних досліджень, які чітко окреслили необхідність вийти з штучно створеного міфу “заборони” множинного громадянства та забезпечити рівні права 10% українським громадянам, які де-факто є дво- або багатонаціональними.
Окремий блок питань стосується невикористаного потенціалу успішних українців з глобальним досвідом у процесі реформування державних інституцій.
3. Залучення українських мігрантів до реформи дипломатичної служби за кордоном. Було б доречно відкрити половину вакансій в посольствах та консульствах на конкурс для українських експатів, які чудово розуміють місцеву специфіку, володіють бездоганно мовою, добре інтегровані, мають хороші контакти в бізнес, культурних та науково-освітніх середовищах країни перебування.
4. Розробити нові механізми залучення українських експатів до реформ в Україні через проекти міжнародної технічної допомоги та специфічні вакансії, де необхідна міжнародна експертиза. Модернізацію країни потрібно пришвидшити, залучаючи найкращий глобальний досвід українців, які готові працювати над реформуванням українських державних інституцій.
5. Призначити на ключові “антикорупційні” посади (ГПУ, НАБУ, САП, НАЗК, СБУ) та до Верховного Суду українських професіоналів, які мають західну освіту та західний успішний професійний досвід (за результатами відкритих прозорих конкурсів та публічного обговорення стратегії роботи, з щоквартальним публічним звітуванням). Антикорупційний порядок денний українських громадських активістів показує критичну нездатність діючих керівників антикорупційних інституцій забезпечити ефективну роботу та конкретні результати. Конкурсне залучення українських громадян з успішним міжнародним досвідом, які не мають жодних бізнес-інтересів в Україні, важливий інструмент для забезпечення верховенства права.
Окремо потрібно окреслити необхідність розробки національної стратегії реінтеграції українських мігрантів та покращення державних послуг закордоном.
6. Розробити механізми вирішення проблем українців за кордоном та доручити посольствам працювати над покращенням якості надання державних послугукраїнським мігрантам (підписати двосторонні угоди щодо визнання українських водійських прав та визнання українських дипломів, підтримка українським школам за кордоном, допомога у розвитку проектів українських громад, тощо).
7. Створення посади омбудсмена з питань мігрантів, розроблення стратегії реінтеграції українських мігрантів. Стимулювати інвестиції українських мігрантів важливо, для того що українські громадяни створювали додану вартість в рідній країні.
Наразі у виборчих програмах кандидатів дуже мало (деколи зовсім нічого) написано про права та інтереси українських мігрантів та про важливість залучення українських мігрантів до реформування України.
Чи є серед кандидатів візіонер, хто думає out of the box та готовий ламати шаблони архаїчного стереотипного мислення для того, щоб дати Україні справжній глобальний шанс на прорив?
Віолета Москалу
Джерело: Новое время