Експерти консалтингової компанії PricewaterhouseCoopers (PwC) зробили прогноз щодо перерозподілу робочої сили в світі. Економісти і аналітики продовжують давати прогнози того, як буде розвиватися світова економіка в 2019 році. У більшості випадків говорять про країни, що входять у велику двадцятку, але деякі прогнози стосуються і України. Так, наприклад, для нашої країни прогнозують найвищий рівень відтоку трудової сили. За 2019 рік Україну можуть залишити до 1,4% працездатного населення. Правда, у наших сусідів показники не набагато кращі.
Північна Європа шукає працівників
Звіт компанії починається з невеселих цифр зростання світової економіки. Як і більшість прогнозів, експерти PwC припускають, що в 2019 ми будемо спостерігати уповільнення зростання.
– У період з кінця 2016 року до початку 2018 року світова економіка переживала міні-бум, коли в більшості великих економік почалося зростання, – йдеться в звіті. – Цей етап завершено, і в 2019 році ми очікуємо, що країни Великої Сімки повернуться до темпів зростання, близьким до їх довгостроковим середнім показникам. У США підвищення податково-бюджетного стимулювання, швидше за все, ослабне, більш високі процентні ставки можуть знизити споживчі витрати, а сильний долар може як і раніше гальмувати чистий експорт. Ми очікуємо, що зростання буде помірним і знизиться з 2,8% в 2018 році до позначки близько 2,3% в 2019 році. В Єврозоні буде спостерігатися невизначеність, пов’язана з напруженістю в світовій торгівлі, також Brexit зробить негативний вплив. Очікується, що зростання в Китаї також сповільниться в порівнянні з 2018 роком. Хоча уряд буде прагнути до того, щоб уповільнення було мінімальним.
На цьому тлі експерти роблять цікаві висновки щодо майбутнього європейського ринку праці. Незважаючи на уповільнення темпів економічного зростання, кількість робочих місць в країнах Північної Європи буде збільшуватися.
– У 2019 ми очікуємо, що рівень безробіття дещо знизиться в США і Німеччині, де темпи створення робочих місць залишаються високими. Інші країни, такі як Нідерланди, Данія і Бельгія, наближаються до мінімальних рівнів безробіття. При цьому темпи скорочення безробіття різко сповільнюються.
Перетікання робочої сили
Експерти PricewaterhouseCoopers говорять про те, що якщо 20-30 років тому кількість працездатного населення скорочувалася через війни або конфлікти усередині країни, то зараз на перше місце виходить проблема старіння населення.
– У семи країнах G20 скорочується чисельність робочої сили, – йдеться в звіті. – Велика проблема робочої сили залишається в Східній Європі.
За словами, експертів це буде стосуватися всіх країн, включно з Росією. Найсерйозніше зменшення робочої сили, на їхню думку, станеться в Україні – близько 1,4% від загального числа працездатного населення. У ТОП-10 країн, які постраждають від цієї проблеми, увійшли Литва, Латвія, Угорщина, Молдова, Хорватія, Росія і Білорусь. Їх показники недалеко пішли від українських і складають від 1,1% до 1,3% на наступний рік.
– Зменшення кількості працівників проблематично для економіки, – кажуть в PricewaterhouseCoopers. – Продуктивність праці повинна підвищуватися швидше, ніж зменшується число працівників, тоді економіка буде зростати.
Скільки українців за кордоном
Більшість експертів називає проблему відтоку робочої сили з України однією з основних для економіки. Однак назвати точну кількість громадян, які працюють за кордоном, не може ніхто.
Наприклад, міністр соціальної політики Андрій Рева каже, що на постійній основі за кордоном працює 3,2 млн громадян України, а не постійно – від 7 до 9 млн чол. У той же час в МВФ кажуть, що число легальних трудових мігрантів з України коливається в межах 2-3 мільйонів чоловік.
Здавалося б, цифри великі. Україну залишило близько 13% населення. Але наша країна не є лідером за кількістю тих, хто виїхав. Відповідно до одного з останніх досліджень міграції населення в Європі, за даними 2015 року Україну за темпами від’їзду випередили набагато більш успішні країни.
Так, наприклад, перша десятка країн за цим показником виглядає так:
Боснія і Герцоговина – 43.3%
Албанія – 38.8%
Македонія – 24.8%
Португалія – 22.3%
Чорногорія – 22.1%
Молдова – 21.8%,
Хорватія – 20.4%,
Литва – 18.9%,
Ірландія – 18.8%,
Румунія – 17.5%.
З хороших новин можна відзначити, що в Національному банку прогнозують в 2019 році стабілізацію кількості трудових мігрантів з України на рівні 2018 року. Як вважає директор департаменту монетарної політики НБУ Сергій Ніколайчук, обсяги переказів від трудових мігрантів в 2019 році будуть зростати, але це буде залежати від економічної ситуації в тих країнах, де в основному працюють українці.
“Фактично ми очікуємо незначного збільшення кількості трудових мігрантів. Кількість людей, які будуть працювати за кордоном, вважаємо, буде на рівні 2018”, – заявив чиновник.
Звідки будуть їхати в 2019 році *
Україна – 1,4%
Болгарія – 1,3%
Румунія – 1,2%
Литва – 1,18%
Угорщина – 1,15%
Латвія – 1,15%
Молдова – 1,1%
Ховратія – 1,1%
Росія – 1,1%
Білорусь – 1,1%
Джерело: КП в Україні