Шість головних напрямів – скільки заплатять і як поставляться
Щоб не говорила влада про зростання рівня життя в Україні, мільйони наших співгромадян продовжують їздити за кордон на заробітки, щоб прогодувати себе і сім’ю. При цьому, мало не кожен раз мучаться вибором – де можна при мінімумі ризику більше заробити. Спробуємо розібратися в умовах працевлаштування і описати найцікавіші варіанти.
Росія
Традиційно найбільше української робочої сили сконцентровано в Росії. За офіційними даними РФ, в їх країні працює 3 млн наших заробітчан – це більше, ніж в будь-якій іншій країні. Нашим людям там простіше, оскільки відсутній мовний бар’єр, в побуті немає проблем з місцевими громадянами. Спеціальних документів, крім паспорта, не потрібно.
Тим, хто влаштується працювати в нафтогазовій сфері на Півночі, може світити і зарплата понад 1000 євро, але в середньому українцям варто рівнятися на ті цифри, які дає російський Держстат – середня зарплата в РФ становить 550 євро.
Але є і багато ризиків: практикується неофіційне працевлаштування, відсутнє страхування при нещасних випадках. Найголовніша ж проблема: в Росії не дотримуються права навіть російських громадян, тому розраховувати на поблажливе ставлення до українців тим більше не варто. При цьому експерти відзначають, що офіційна статистика вже не відповідає реаліям, а 3 млн українських заробітчан просто «намальовані» російським Держстатом в рамках інформаційної війни проти України.
«75% заробітчан в Росії працюють в сфері будівництва та ремонту. Спад інтересу до Росії відбувається щороку, і одним з підтверджень є дані Нацбанку: за другий квартал сумарно кількість грошей, які зайшли від трудових мігрантів з РФ, склало $ 346 млн, а за цей же період від країн Європейського Союзу – $ 1,7 млрд. Це незрівнянні суми. Мінімальна зарплата в Росії – $ 162, в Україні – $ 150, в Польщі – $ 580. Очевидно, що до Росії інтерес в порівнянні з конкурентами падає», – навів цифри президент Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Польща
Другий найбільший роботодавець для наших людей – це Польща, де на піках сезонних робіт кількість трудових мігрантів з України сягає 2 млн чоловік. Вони працюють на транспорті, в будівництві, сільському господарстві, сфері послуг. Влада регулярно спрощують правила надання робочої візи, а бізнес відкриває нові вакансії.
З плюсів працевлаштування в Польщі виділяють те, що мовний бар’єр можна легко здолати, при тому, що багато поляків самі володіють російською або українською мовою. А також простоту працевлаштування – досить біометричного паспорта, робоча віза безкоштовна, потрібно лише сплатити збір до візового центру в 30 євро.
Середня заробітна плата в Польщі вже перевищила 1100 євро, діапазон окладів знаходиться в рамках 800-1200 євро. Влаштуватися нескладно: багато рекрутингових агентств працює в Україні і оформлюють документи на роботу. При цьому експерти настійно рекомендують влаштовуватися туди легально.
«У Польщі стало набагато простіше працевлаштуватися офіційно. Місцевим роботодавцям самим не потрібні проблеми з Мінпраці. В Україні є достатня кількість рекрутингових компаній, які представляють польських роботодавців. Для здобувачів усі послуги повністю безкоштовні. Звичайно, якщо вони працюють через наших партнерів, то доведеться доплатити посереднику. Наші люди чомусь впевнені, що, якщо з них гроші за працевлаштування зняли, то і поставляться більш відповідально, що далеко не факт», – зазначила HR-експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна.
Спокус і провокацій вистачає. Заробітчанам часто пропонують влаштуватися не за трудовим договором, а за угодою, або зовсім неофіційно, що є порушенням їх прав. При цьому в разі, якщо до польського роботодавця нагряне перевірка, можна постраждати – і зарплату втратити, і бути висланими з країни.
«Українці в таких ситуаціях можуть бути зовсім не захищені. Коли ми заходили в Польщу в 2016 році, то думали, що зайшли в Європу, але виявилося, що порядки, майже як в Україні, навіть корупція є, місцями ще гірше. Був навіть скандал, коли міністр захотів взяти відкат з найбільших банків. Але найгірше – серед поляків відчувається зарозумілість по відношенню до українців навіть на побутовому рівні», – запевнив керівник профспілки українських робітників в Польщі «Трудова солідарність» Віталій Махинько.
Країни Балтії
У трьох країнах Балтії – Литві, Латвії, Естонії – середня заробітна плата складає 1050 євро, а діапазон заробітків близький до польського – в середньому 800-1000 євро. Якщо в Польщі цікавляться представниками робочих спеціальностей, то в Балтії набирають інших фахівців – айтішників, техніків, водіїв, лікарів, менеджерів, вчителів вузів, будівельників. Плюсом є те, що часто українцям не потрібні знання місцевих мов, а місцеві жителі добре володіють російською мовою. При цьому наших людей сприймають доброзичливо. Хоча бувають різні нюанси.
«На місці в спеціальних органах можна оформити всі необхідні документи: дозвіл на роботу, вид на проживання на підставі цього дозволу. Раніше в Балтії українців кидали менше, але зараз пішли скарги на роботодавців. Можливо, це сезонно, і ситуація виправиться», – припускає Віталій Махинько.
Чехія
На 2019 рік Чехія вдвічі збільшує квоту для трудових мігрантів – до 40 тисяч вакансій. Заробітчани з досвідом роботи в Польщі намагаються оформитися в цій країні, як тільки знаходять більш вигідну вакансію. Середня зарплата в Чехії – 1200 євро. Але контроль жорсткіший.
«Документи на роботу в Чехії можна оформити через агентства в Україні, але їх оформлення дещо складніше. Місцеве Мінпраці затягує іноді цей процес, тому терміни переносяться. Якщо ж віза на збір яблук, оформлена в результаті в листопаді, то агентства можуть запропонувати іншу роботу – різноробочим, комірником, касиром і т. д. Тобто даром час людина точно не втратить і запрацює», – пояснила Тетяна Пашкіна.
Італія
Колись улюблена країна українських заробітчан зараз не в тренді. Там майже неможливо влаштуватися офіційно через жорстку міграційну політику. Однак цілком можна попрацювати нелегально, приїхавши через безвіз, доглядаючи за хворими або людьми похилого віку.
«В Італії зараз працюють до 1 млн українців, з яких лише близько 200 тис – легально. Але їздять на свій страх і ризик – часто навіть передають свою сезонну роботу іншим українцям, а потім повертаються. В Італії зараз неможливо отримати посвідку на проживання і робочі візи. Ті ж українці, які працюють легально, були «амністовані» італійським урядом в попередні роки», – розповів Віталій Махинько.
Зарплати в Італії не дуже великі і їх цілком можна порівняти з тими, які можна отримати в Польщі – від 1000 євро. Однак тепле море і південне сонце продовжують залучати в цю країну наших людей.
Німеччина і Скандинавія
У 2019 Німеччина готується прийняти закони, який відкриє для мігрантів не з країн Євросоюзу дорогу в цю країну. Це дуже ласий шматочок для наших заробітчан, адже зарплати тут варіюються в рамках 2700-3300 євро. Правда нові правила запрацюють тільки з 2020 року. Німці, так само, як і прибалти, чекають кваліфікованих робітників і ставляться до українців дуже гідно. Проблеми ж виникають тільки тоді, коли наші люди намагаються працювати в Німеччині за польськими робочими візами.
«Категорично не можна працювати в Німеччині на підставі польської робочої візи. Те ж стосується роботи в Чехії, Балтії і практично всіх країнах Старої Європи. Що стосується країн Скандинавії, то потрапити туди просто нереально – тільки розгляд заявки на працевлаштування на роботу, наприклад, в Норвегії обходиться приблизно в 500 євро», – резюмував Василь Воскобойник.
Джерело: UBR