Розмова з Марціном Новацьким зі Спілки підприємців і роботодавців (Польща).
Польща не погоджується на введення примусових квот на прийняття біженців і так званих соціальних іммігрантів, проте, все частіше йдеться про те, що Польща стає “меккою” для трудових мігрантів. У 2017 році було видано 234 тис. дозволів на працевлаштування іноземців в Польщі, а це майже в два рази більше, ніж в 2016 році. Найбільше бажаючих, які вирішили поїхати на роботу в Польщу, серед громадян України, Білорусі, В’єтнаму і Узбекистану. Хоча спостерігається і нове явище на міграційному ринку праці: все більше трудових мігрантів активніше шукають роботодавців в інших країнах Євросоюзу, наприклад, в Чехії, Словаччині, країнах Балтики, де оплата праці вище, ніж в Польщі.
Про ситуацію з іноземними працівниками, їх правами і проблемами, а також про їхнє становище на польському ринку Польське Радіо говорило з Марціном Новацьким зі Спілки підприємців і роботодавців.
– Чи справді Польщі так необхідні трудові мігранти?
– Так, трудова міграція дійсно необхідна Польщі. Ще в 2016 році ми порахували і повідомили в нашому звіті «Польська демографічна катастрофа», що до 2050 року населення Польщі складе лише 34 мільйони чоловік і майже 11% з них – це пенсіонери. Тому, якщо ми хочемо зберегти процвітання, економічну структуру і фінансові пенсії, ми повинні прийняти економічних мігрантів.
– Чим обумовлена тенденція, що все більше трудових мігрантів вибирають вже не Польщу, а інші країни, наприклад Німеччину? Чи означає це, що польський ринок вже нецікавий і неконкурентоспроможний?
– У мене є дані за перший квартал поточного року щодо кількості вакансій на польському ринку праці: їх було 152 тисячі. Але в Німеччині за той же період число вакансій склало 1 180 000 вакансій. Різниця в цифрах очевидна, і ми бачимо, що конкуренція в Європі на цьому ринку величезна. Ми шукаємо працівників, Німеччина також шукає робочі руки. Ми повинні якось реагувати на це.
– Існує думка, ніби трудові мігранти, приїжджаючи до Польщі, «відбирають» робочі місця у самих поляків, що неминуче веде до зростання рівня безробіття в країні. Чи так це?
– Це було б обгрунтованим твердженням в ситуації дуже різкого й інтенсивного напливу трудових мігрантів. Але давайте згадаємо ситуацію досить інтенсивного припливу мігрантів з України в період початку військового конфлікту. Це повинно було негативно вплинути на рівень безробіття в Польщі, однак цього не сталося. Більш того, цифри говорять зворотне: чим більше ми приймаємо трудових мігрантів, тим нижче рівень безробіття. Нагадаю, що в цьому році зафіксовано найнижчий показник рівня безробіття за останні 28 років.
– Польська економіка дуже залежить від кон’юнктури на світовому ринку, це очевидно. Сьогодні спостерігається помітний розвиток польської економіки, зростає ВВП і т.д. Як зміниться ситуація щодо трудових мігрантів в Польщі, якщо економіка країни похитнеться?
– Якщо в Польщі не буде роботи, не буде можливості заробити, то люди просто перестануть приїжджати, принаймні в такому темпі і масштабі, і, звичайно, поїдуть туди, де робота є, ось і все. Однак, я не думаю, що для Польщі це стане великим потрясінням, та й різких непередбачуваних стрибків в економіці поки не очікується.
Згідно з дослідженнями, в даний час 39% малих і середніх підприємств в Польщі дають роботу іноземцям з країн, що не входять в Європейський Союз. Цікаво, що лідером в працевлаштуванні іноземців не є великі міжнародні корпорації і фірми, а саме малий і середній бізнес. Якщо подивитися дані по окремим галузям, то найвищий відсоток іноземців задіяний в підприємствах в сфері будівництва – 53%, 35% – у сфері послуг, 48% – в промисловості і 38% в торгівлі.
Що стосується оплати праці, то ті ж дослідження показують, що 40% польських підприємств платить однакові зарплати полякам і співробітникам-іноземцям, 10% – що іноземці в їх фірмах отримують більшу винагороду, і чверть визнає, що платить іноземцям менше, ніж своїм співгромадянам.
– Польське право про працевлаштування іноземних громадян постійно змінюється, у чомусь полегшуючи перебування трудових мігрантів, а в якихось аспектах, навпаки, з’являються нові складності. Як сьогодні справи з дотриманням прав іноземців, що працюють в Польщі?
– Якщо ми забезпечуємо працівникові дотримання правових і, звичайно, соціальних норм, загальнолюдських норм, то чому трудовий мігрант досі перебуває в прямій залежності від свого роботодавця і не може просто змінити місце роботи? Якщо ми даємо йому дозвіл працювати в Польщі, то давайте і дамо йому можливість вибирати, у кого і скільки працювати. Я виступаю за те, щоб розширити часові рамки наданих дозволів на роботу до двох років, а не на півроку або рік, як є зараз. Трудовий мігрант повинен мати свободу «переміщення» по польському ринку праці. Це і є на сьогоднішній момент головною проблемою, з якою стикається трудовий мігрант в нашій країні.
Джерело: Радіо Польща