З початком впровадження медичної реформи під керівництвом в.о.міністра Уляни Супрун її опоненти заявляють про те, що десятки тисяч українських медиків виїхали на роботу за кордон, оскільки не бачать для себе перспектив в Україні.
У пресі з посиланням на посадових осіб називалася цифра – за кілька останніх років близько 70 тисяч медичних працівників виїхали з країни, з них 10 тисяч – лікарі. Але якою є реальна картина трудової міграції медиків і, зрештою, чи буде кому лікувати українців у найближчі роки?
Звідки цифра 70 тисяч?
В Україні не ведеться статистика трудової міграції за професіями. Офіційні органи називають лише загальну цифру тих, хто виїхав працювати за межі України, та й то, ці цифри є дуже приблизними: за даними Держстату, у 2015-2017 роках з України виїхало 1,303 млн працівників. За неофіційними даними, трудових мігрантів більше у кілька разів.
Чи не найгучніше про кількість медиків, які виїхали на роботу за межі України, заявляла голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець. Наприкінці червня, вітаючи медиків із професійним святом, вона знову про це писала у Facebook.
“Ми щороку готуємо тисячі нових медичних кадрів, і вони щороку виїжджають за кордон до країн, які зацікавлені в українських медиках та створюють для них людські і сприятливі умови працевлаштування. (…) За останні кілька років з України виїхало майже 70 тисяч медиків, у найближчі роки, за нашими прогнозами, виїде ще близько 50 тисяч”, – наголошувала Ольга Богомолець.
Проте як вдалося з’ясувати ВВС News Україна у профільному комітеті ВРУ, Ольга Богомолець послуговувалася “даними профспілок”, які лунали на засіданнях очолюваного нею комітету, а також у пресі. Так само на дані профспілок вже кілька місяців поспіль посилаються деякі політики і громадські діячі.
Проте, у кількох профспілкових організаціях ВВС News Україна цих даних не підтвердили. Там кажуть, що такої статистики в Україні ніхто не веде. Про це кажуть також в міністерстві охорони здоров’я України, наголошуючи, що офіційної статистики трудової міграції медпрацівників за кордон просто не існує. Окрім того, зазначають у прес-службі МОЗ, не надають “якісних і доведених підрахунків” про еміграцію лікарів недержавні організації чи установи.
“Тому будь-які заяви щодо кількості медпрацівників, що виїхали з України, не мають надійних підстав”, – ідеться у відповіді прес-служби МОЗ на запит ВВС News Україна. Про кількість медиків-мігрантів не знають і у Всеукраїнській асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.