Українці закрили багато проблем на польському ринку праці. Та все ж проблема з пошуком робочих рук настільки значна, що фірми підвищують зарплати полякам. Як твердить портал forsal.pl із посиланням на Dziennik Gazeta Prawna, двоцифрова динаміка збільшення платні на підприємствах це вже тільки питання часу. Протягом останніх трьох років позитивна картина ринку праці в Польщі утримувалася здебільшого завдяки зменшенню до рекордно низьких показників ступеню безробіття. Останні дані за грудень 2017 року показують, що без роботи є тільки 4,4 процента професійно активного населення.
Гарячою проблемою залишається заповнення вакансій. Плани пов’язані з розвитком багатьох фірм, а навіть цілих секторів економіки, можуть бути цього року пригальмовані з огляду на збільшення дефіциту кадрів. Згідно з останніми дослідженнями, вже близько 50 відсотків фірм в країні відчули проблеми з рекрутацією. А серед підприємців, котрі планують збільшити персонал, такий відсоток сягнув майже 70 відсотків — твердить керівник однієї з рекрутингових компаній. На їхнє замовлення фірма Kantar Millward Brown регулярно проводить опитування серед підприємців на тему планів і проблем пов’язаних із ринком праці. З останнього дослідження виникає, що кожна друга фірма бореться з дефіцитом працівників — і це на 18 процентів більше ніж рік тому. Проблема наростає і підтверджує її щораз більше досліджень.
Експерти Європейської Комісії теж проводять щоквартальне опитування бізнесу та з’ясовують, які для нього є найбільші бар’єри розвитку. У виробництві близько 47 відсотків опитаних фірм із Польщі вказало, що проблеми з пошуком працівників обмежують їхню діяльність. Протягом року відсоток таких нарікань зріс на майже половину. Схожі проблеми притаманні загалом цілому європейському регіону. Рекордні показники показує в цьому плані Угорщина, де вже кілька кварталів бар’єром у розвитку вказує відсутність працівників понад 70 відсотків виробничих фірм. На початку року цей показник сягнув 90 відсотків. А нещодавно до країн, які борються з відсутністю робочої сили долучилася Німеччина, де вже кожен четвертий промисловець вимушений обмежувати бізнес із цієї причини. Порівнюючи Польщу з країнами Центральної Європи, можна констатувати, що безробіття ще не досягло таких низьких рівнів як наприклад, у Чехії, Німеччині чи Угорщині. Найбільшою проблемою тут залишається низька професійна активність осіб у продукційному віці. Власне цей чинник відповідальний за сьогоднішній дефіцит робочої сили.
Українці згладили та загальмували розвиток багатьох проблем, які наростали на польському ринку праці. В минулому році видали для них понад 1,7 млн дозволів про намір доручити роботу. Це найпопулярніший метод працевлаштування українців, але дозволяє їм легально працювати тільки півроку протягом 12 місяців. Для фірм, які прагнуть стабільного працевлаштування, це не розв’язання проблеми. Найпростіше та найвигідніше вирішувати робітничий дефіцит українцями тим працедавцям, які шукають осіб до найпростіших робіт, які не вимагають високих кваліфікацій. Водночас, згідно з останніми дослідженнями виникає, що фірми, котрі змагаються з відсутністю робочих рук уже готові підвищувати ставки зарплат. На вище винагородження в процесі рекрутації вже готові піти понад 37 відсотків підприємців. Найчастіше стосується це великих фірм з секторів торгівлі та виробництва. Крім того, працедавці пропонують видовження робочого часу (28 відсотків) і в такий спосіб вакансії заповнюються вже наявними кадровими ресурсами. Це стратегія, котру обрали фірми сектору послуг. І тільки на третій сходинці підприємці вказали міграцію.
На сьогодні 26,6 відсотка фірм планують залучати працівників з України. Вплив міграції протягом найближчих років буде тільки зростати. Однак існує ризик, що полякам доведеться конкурувати за працівника з України не тільки з чехами, угорцями та словаками, але також і німцями. А от платня в Польщі не виносить цей край на позиції лідера в такій боротьбі. Водночас фінансові експерти звертають увагу на те, що все більше фірм розуміють необхідність підвищення зарплат. Аналітики mBanku вже давно переконані, що ринок праці в такій напруженій ситуації, а позиції працівників щораз міцніші, що двоцифрова динаміка збільшення зарплат загалом у секторі підприємництва то тільки питання часу. Поступово долучаються до них зі своїми прогнозами й інші. Експерти ING Banku Śląskiego вважають, що збільшення платні у понад 10 відсотків у річному порівнянні можна буде побачити вже в останніх місяцях цього року. Також дослідження стану підприємств, яке циклічно проводить Національний Банк Польщі, підтверджує, що збільшенню зарплат сприяє проблема з пошуком працівників і тиск самих працівників на підвищення платні. Про збільшення такого тиску інформує практично кожен четвертий опитаний, в основному у сфері будівництва, перероблення та торгівлі.
Джерело: Наша Польща