З 2018 року в Польщі діють нові правила працевлаштування. Чи збільшиться після цього потік українських трудових мігрантів в цю країну? Про це в інтерв’ю “Польша Сегодня” розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
1. З початку 2018 року в Польщі діють нові працевлаштування для іноземців. Введені зміни позитивно або негативно вплинуть на роботу українських громадян і легальність їх працевлаштування в РП?
– Введені зміни позитивно вплинуть на роботу українських громадян у Польщі, тому що вони завдають удару, перш за все, по нелегальному працевлаштуванню. Працюючи легально в Польщі, українці захищені від невиплати зарплати, мають соціальне і медичне страхування, можуть нарівні з місцевими громадянами користуватися послугами польських установ, тобто відчувати себе рівноправно у порівнянні з поляками. А офіційна робота приносить дохід бюджету Польщі в вигляді податків з кожного працівника.
2. Як Ви вважаєте, завдяки введенню безвіза, почнуть українці масово залишати країну і відправлятись на заробітки до сусідньої Польщі? Чим це небезпечно?
– Сам по собі безвіз не може стати причиною того, що українці будуть масово виїжджати за межі своєї країни в пошуках роботи. Безвіз може полегшити виїзд – це правда. Але у вільному світі людей неможливо закрити в країні або заборонити їм їхати на роботу за кордон. Причинами виїзду є – низький рівень життя в Україні, відсутність виразних перспектив розвитку, необхідність у підтримці власних дітей і батьків.
3. До яких країн на заробітки найчастіше відправляються українці? Тенденції та причини, за якими вони їдуть в інші країни? У більшості це люди якого віку і яких професій?
– Такої статистики не існує. Ми можемо посилатися тільки на соціологічні дослідження. Наприклад, в грудні 2016 року соціологічна група «Рейтинг» на замовлення нашої асоціації провела дослідження, яке показало, що найбільше опитаних виїжджали на роботу в Польщу – 36%, на другому місці Росія (25%), по 5% працювали в Чехії і Німеччини, 3% – в Італії, решта – в інших країнах, в основному, Західної Європи. Майже 30% респондентів відмовились відповідати на це питання і можна припустити, що більшість з них працюють саме в Росії, але розповідати про це вважають неетичним.
Серед тих, хто працював за кордоном, майже половина працювали в сфері будівництва та ремонту (43%), вдвічі менше (23%) на сільськогосподарських роботах, 10% в роботах по дому, по 3% мали досвід роботи в IT, догляді за дітьми , ресторанному бізнесі (кухарі, офіціанти, прибирання). 72% опитаних українців їдуть працювати за кордон тому, що там високий рівень заробітної плати.
4. Чи багато хто в наслідок повертаються в Україну або більшість залишається жити і працювати за кордоном? Які є статистичні дані?
– Статистичних даних немає, тому ми можемо спиратися тільки на соціологічні дослідження, в тому числі і ті, які проводяться на замовлення нашої асоціації. Згідно з ними, абсолютна більшість українських трудових мігрантів їздять на роботу за кордон на термін до 5 місяців. Однак, побувши на батьківщині необхідні 180 днів за вимогами шенгенської зони, вони найчастіше повертаються в іноземні держави, не знайшовши гідної роботи вдома.
5. Чи збільшиться найближчим часом відтік українських мігрантів в Польщу та інші країни і чому? Як в Україні можуть утримати робочі кадри?
– Найближчим часом відтік українців за кордон буде наростати. На 2018 рік можна спрогнозувати збільшення потоку українських трудових мігрантів в країни ЄС, які будуть заїжджати по безвізу, тому що економіка України дуже повільно відновлюється, а жити людям потрібно сьогодні і зараз.
6. Заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб вважає, що трудові мігранти негативно впливають на рівень інфляції в Україні. За його словами, щоб утримати співробітників, роботодавці змушені підвищувати заробітні плати, що впливає на зростання цін в країні … Як Ви прокоментуєте цю заяву? При цьому тільки українські заробітчани в Польщі щорічно перераховують додому мільярди доларів.
– На це питання відповіли вже кілька українських відомих економістів, які заявили, що те, що трудові мігранти негативно впливають на інфляцію і зростання цін – це абсурд.
7. У Польщі нерідко обманюють українців, які приїжджають на заробітки. Як заздалегідь перевірити фірму або агентство? Які б Ви поради дали заробітчанам перед тим, як вони відправляються на роботу в Польщу?
– Щоб не потрапити на гачок недобросовісного посередника, звіряйте дані в ліцензії та договорі, дізнайтеся середню ринкову вартість пошуку роботи і порівняйте зарплату місцевого населення з обіцяною вам. Перш за все, звертайте увагу на:
а) не збігається адреса і назва компанії, в яку ви звернулися, з адресою та назвою компанії, зазначеної в ліцензії на здійснення посередницької діяльності з працевлаштування за кордоном, на яку посилається посередник;
б) Обіцяють зарплату вище, ніж отримують місцеві жителі за аналогічні роботи;
в) Пропонують оформити робочу візу після зустрічі з роботодавцем;
г) Оформляють візу в одну країну, а роботу знаходять в сусідній;
8. Скільки українців зараз нелегально працюють у Польщі та з яких причин? Чи справді так вигідніше? Що загрожує нелегальним працівникам?
– Нелегальні працівники не повідомляють про свій статус, тому сказати – скільки українців в Польщі працює нелегально ми не можемо. Але на сьогоднішній день є інформація, що 300 тис українців платять внески до фонду соціального страхування Польщі. У порівнянні з попереднім роком кількість українців, які роблять страхові внески, зросла відразу на 78%. Так, за підсумками третього кварталу 2017 внески в систему соціального страхування зробили 307 800 українців, а в аналогічний період 2016 цей показник становив 172 тис чоловік. Тобто ми бачимо дуже серйозне зростання кількості тих, хто розуміє переваги офіційного працевлаштування.
9. Чому багатьох українців зараз не пропускають на польському кордоні і вимагають додаткові документи? Які документи повинні мати з собою ті, хто оговтується на роботу з візою і по безвізу?
– Те, що зараз відбувається на польському кордоні, пояснюється посиленням боротьби поляків з нелегальним працевлаштуванням. Звідси і додаткові перевірки. З документів, які потрібно мати з собою, основними є – копія запрошення від роботодавця, паспорт, страховка і сума грошей, що дозволяє дістатися до місця роботи.
Джерело: Польша сегодня