Нещодавно польська поліція затримала 17 українців за порушення умов перебування в країні та нелегальне працевлаштування. І такі повідомлення від польських правоохоронців надходять регулярно. Дивує, що йдеться про країну, в якій для громадян України діє спрощена процедура працевлаштування.
— Безвіз для українців додав кількасот тисяч нелегальних працівників у Польщі, — розповідає Уляна Воробець, адміністраторка польсько-українського порталу з пошуку роботи для українців у Польщі.
— Нелегальне працевлаштування дотепер залишається доволі популярним явищем у Польщі, хоча дедалі більше працедавців намагаються укласти цивільно-правову угоду чи трудовий договір із особою.
Головна помилка, яку допускають українці в пошуках роботи в Польщі, — купівля пакета документів, який потрібен для працевлаштування. Часто — в аферистів.
— Чому більшість наших заробітчан не хоче легально працевлаштовуватися?
— На жаль, багато українців за звичкою досі думають, що нелегальна робота дасть їм можливість більше заробити. Але це не так, — каже Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
— За нелегальних працівників у Польщі на підприємця можуть накласти штраф, а самого трудового мігранта депортувати до України із забороною на в’їзд до країн ЄС на 5 років. Крім того, якщо нелегальний працівник захворіє чи травмується на робочому місці, то не отримає належної допомоги, яку гарантує законне працевлаштування.
— Тобто легальне місце праці — це не лише безпечніше, але й вигідніше…
— Звісно! Якщо українські трудові мігранти працюють законно, то вони можуть розраховувати на отримання польської пенсії при досягненні пенсійного віку. Трудовим мігрантам підсумовують стаж за роботу і в Україні, і в Польщі. До прикладу, якщо ви працювали 24 роки в Україні та один рік у Польщі (з січня 2014, коли набрала чинності угода про відповідне соціальне забезпечення, яку підписали ці дві країни), то за 24 роки стажу платитиме Україна, за один рік — Польща.
І варто розуміти, що головна передумова для отримання права на польську пенсію — наявність внесків на рахунок у ZUS (управління соціального страхування). Це можливо лише при офіційному працевлаштуванні.
У. Воробець:
— Українців, які хочуть працювати в Польщі, закликаю не платити посередникам за документи для роботи, бо в Польщі це все — абсолютно безплатно. Що ж заважає працевлаштовуватися легально? Або небажання роботодавця, або незнання українців. Інших бар’єрів просто не існує.
Джерело: Дрогобицька міська рада