Нові правила працевлаштування іноземців у Польщі не позначаться на українцях, які приїжджають в країну легально. Тим часом, ці правила можуть серйозно вдарити по «сірому» ринку праці в республіці.
Про це в коментарі кореспонденту ГолосUA повідомив президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
«Починаючи з 2010 року по 2016 рік, зросла кількість виданих запрошень на роботу практично в 6,5 раз. У 2010 році це було 180 тис. Запрошень, а в 2016 році їх було видано вже 1 млн 300 тис. За перше півріччя 2017 року було видано 750 тис. Запрошень. За оцінками польських експертів, до кінця 2017 року видано 1,8 – 2 млн запрошень для українських трудових мігрантів. Рік 2018 ознаменується тим, що за оцінками польських експертів, загальна кількість виданих запрошень для українців складе 3 млн. Фактично, з 2010 до 2018 року відбудеться зростання в 15 разів », – розповів В. Воскобойник.
Експерт нагадав, що в Польщі проживає 38 млн чоловік. Це означає, що близько 8% населення країни стануть українцями, які приїхали на заробітки. З цієї причини польська влада хоче контролювати процес трудової міграції. «Польща хоче навести в першу чергу порядок на цьому ринку. Ті зміни, які відбуватимуться, пов’язані з еволюцією ринку трудової міграції », – розповів експерт. Навіть плата за дозвіл на сезонні роботи не вдарить по українцям.
«Оплата у вигляді 30 злотих буде сплачена роботодавцем, це ні в якій мірі не ляже на плечі працівника, і ніхто з України не буде платити ці гроші в казну Польщі. Це будуть платити наймачі трудових мігрантів», – повідомив В. Воскобойник. Експерт розповів, що дані кошти будуть спрямовані на модернізацію та налагодження системи обліку і контролю над трудовою міграцією.
«Для українця, який заїжджає офіційно, в легальну компанію, це не буде мати ніякого значення. Оплачувати буде роботодавець. Якщо українці знають, куди їдуть, не купують запрошення, для них нічого не зміниться. Для боротьби з «сірим» ринком працевлаштування Польщі, тепер будуть відслідковуватися видані місцевими роботодавцями запрошення. За них потрібно буде звітувати – приїхали до них на роботу запрошені раніше українці чи ні», – повідомив експерт.
З цього випливає, що полякам важливо знати, де знаходяться трудові мігранти. Їм також важливий порядок на польських підприємствах. Крім того, влада Польщі збільшить штраф за нелегальне працевлаштування з 3 тис злотих до 30 тис злотих. Існує також ще один важливий аспект. «Українці, які знають, що свідомо купують запрошення, природно не приїжджають до псевдо-роботодавця, вони десь з’являються на території Польщі з цими документами, і починають стрибати з підприємства на підприємство. Згодом у них можуть виникати проблеми із в’їздом до Польщі », – розповів експерт.
В. Воскобойник підкреслив, що в Польщі збільшується кількість робочих місць постійно. Але місцева влада хоче, щоб трудова міграція проходила легально, з цієї причини і вводяться нововведення з 1 січня 2018 року.
«Основна мета всіх цих змін – еволюціонування ринку працевлаштування іноземних трудових мігрантів на території Польщі», – резюмував експерт.
Джерело: Голос.ua