За кордоном українські дипломи про вищу освіту хоча і підтверджують, але все одно вимагають додаткового навчання. Так, Анастасія Ващенко, яка живе в Ізраїлі, стверджує, що її диплом підтвердили. Однак автоматичне право на роботу в цій країні український документ не дає. Математику Ващенко для роботи в школі довелося закінчувати додаткові дворічні курси з адаптації до місцевої шкільної програми і інших особливостей професії. З іншими фахівцями складається схожа ситуація.
Українські дипломи підтверджують також в країнах ЄС і США. Також Україна підписала міжурядові угоди про взаємне визнання документів про освіту з 20 країнами. У більшості країн СНД український диплом вважається рівнозначним національному. В інших визнаються, якщо зміст навчального курсу однаковий. Але потрібно підтвердити, що диплом не підроблений. Для цього в Національному інформаційному центрі академічної мобільності потрібно отримати апостиль.
Однак місцеві вимоги до кваліфікації фахівців і в цих країнах можуть привести до того, що українцям доведеться якщо не переучуватися, то доучуватися. «Навіть в тих країнах, які підписали угоду, існують свої особливості і своя практика», – розповіла Наталія Науменко.
Одним із способів легалізувати диплом за кордоном може стати наявність в університету закордонних вузів-партнерів, з якими є спільні програми обміну та подвійного диплома. Це дозволяє повчитися за кордоном і разом з українським отримати диплом іноземного вузу. Для отримання другого диплома потрібно буде на семестр або на рік поїхати з обміну в іншу країну безкоштовно навчатися за своєю спеціальністю.
Джерело: PolitekA