Як в пошуках кращого життя не стати жертвою нечесних посередників. В Україні є проблема довіри. Люди не вірять один одному і підозрюють всіх в спробі обману. Починаючи з уряду і закінчуючи сусідами по під’їзду. На жаль, там, де дійсно не варто вірити на слово, українці часом демонструють дивовижну довірливість. Щоб офіційно працевлаштуватися за кордоном, необхідно ретельно вивчити договори та документи. Перевірити всю можливу інформацію про майбутнє місце роботи і оплаті, яка, як правило, менше, ніж обіцяють рекламні буклети.
Шахраї від міжнародного працевлаштування не вигадують складних і хитромудрих схем. Вони користуються двома простими прийомами: пропонують клієнтові привабливу зарплату, яка набагато вища за середню, або укладають з ним договір на надання консультаційних послуг. При цьому говорять, що договір – це формальність, без якої неможливо йти далі. Людина підписує документ і потім, коли її “кинуть” з працевлаштуванням, не може нічого довести. Адже, за договором, консультацію вона отримала.
На високій оплаті праці людей ловлять дуже часто. Після обіцянки захмарних грошей у людини вимикається критичне мислення, і вона потрапляє в нечесні руки. Один з останніх прикладів: шахраї пропонували українцям працювати кур’єрами – перевозити товари через україно-російський кордон, та обіцяли зарплату, яка в рази перевищує ринкову. Пізніше виявилося, що скринька відкривалася просто: кур’єрам давали для перевезення якісь закриті пакунки. Всередині були наркотики, про що нещасні кур’єри навіть не підозрювали. Однак незнання не звільняє від відповідальності. В результаті люди стали жертвами власної жадібності, яка обійшлася їм набагато дорожче, ніж фінансова вигода.
Щоб мінімізувати можливість шахрайства, потрібно дотримуватися простих правил, які дозволять розпізнати нечесну компанію з перших хвилин розмови. Для початку варто поцікавитися наявністю ліцензії на право заняття даним видом діяльності. Швидше за все, ліцензії не буде, і вас стануть переконувати в тому, що вона не потрібна, фірма і без неї відправила тисячі людей на роботу. Не вірте і відразу йдіть на вихід.
Трапляються і більш складні випадки. Наприклад, в Полтаві в одній з місцевих газет уже кілька місяців публікує рекламу посередник на ринку працевлаштування. В оголошенні він вказує номер ліцензії компанії, до якої не має ніякого відношення. Редакція газети не перевіряє подібну інформацію, чим і користується нечесний ділок. Потенційні клієнти нерідко впевнені, що в газеті можуть давати оголошення тільки перевірені компанії.
Коли ви прийдете до такої фірми, не забудьте запитати про дозвільні документи. Якщо вам почнуть розповідати, що вони знаходяться в іншому офісі або у директора вдома, не вірте на слово. У договорі, який ви підписуєте, повинна бути обов’язково вказана саме та компанія-ліцензіат, на яку видано ліцензію. Це не може бути умовний приватний підприємець. Природно, коли шахрай користується чужою ліцензією, адреса його офісу буде відрізнятися від зазначеної в документі. У реєстраційних документах прописаний код ЄДРПОУ, за яким безкоштовно можна перевірити існування тієї чи іншої фірми у відкритому реєстрі.
Ліцензовані компанії теж можуть діяти по-різному, проте вони знаходяться під контролем держави, яка має свої важелі впливу – може перевіряти їх та відкликати ліцензію. Ліцензійних компаній мало, але для вашої ж безпеки звертатися потрібно тільки до них. У будь-якому випадку спитайте про договір, який необхідно підписати. Не лінуйтеся, витратьте двадцять хвилин і уважно вивчіть документ. Це повинен бути договір про посередницькі послуги для працевлаштування за кордоном. Якщо вас щось бентежить в пунктах договору, не соромтеся задавати питання і вимагати роз’яснень. Більш того, можете проконсультуватися з юристом, перш ніж підписувати документ. Краще заплатити за консультацію незалежного фахівця, ніж потім стати жертвою шахраїв.
Не забувайте, що оплачуючи послуги компанії – посередника в працевлаштуванні, ви повинні вимагати докази того, що ви платили гроші. Ніколи не сплачуйте готівкою з рук в руки. Просіть реквізити рахунку і переводьте гроші по безналу. Всі банківські платежі зберігаються, і в разі необхідності ви легко зможете довести, що сплатили за надані послуги.
Нещодавно в самому центрі столиці викрили фіктивну компанію з міжнародного працевлаштування. Тільки ошуканих клієнтів, які заявили в поліцію, виявилося близько 260 осіб. В середньому за послуги з працевлаштування українці перераховували шахраям 6000-9000 грн. Компанія пропонувала працевлаштування в Данію, Бельгію, Канаду. В один прекрасний момент фірма перестала відповідати на телефонні дзвінки. При цьому компанія була офіційно зареєстрована, але ліцензії на міжнародне працевлаштування у неї не було.
Не забувайте, що компанія з міжнародного працевлаштування не може мати надійних партнерів в 10-ти і більше країнах світу. Бізнес компаній-посередників відноситься до сегменту малих і середніх підприємств. Тому компанії відправляють на роботу за кордон впродовж календарного місяця не так багато людей, щоб підтримувати хороші контакти з роботодавцями більш ніж з 3-5 країн. Якщо вам запропонують на вибір працевлаштування в будь-якій країні світу, знайте, що ви завітали до шахраїв.
Поліція та інші органи правопорядку з великим небажанням займаються справами, пов’язаними з шахрайством. Логіка така: ніхто фізично не постраждав, тільки гроші втратили. Нічого страшного, ще зароблять і стануть розумнішими. Шахраї знають про це, і тому діють нахабно і безбоязно.
Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
Джерело: Ліга.net