40 відсотків громадян хочуть виїхати за кордон, – каже президент асоціації міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник
Скільки українців готові виїхати за кордон?
– 40 відсотків. Такі настрої панують третій рік. Люди готові змінити професію й працювати фізично по 14 годин на добу. Торік масово покидали Україну програмісти.
Скільки вже виїхали?
– Близько шести мільйонів, за нашими даними. Переважно до Польщі, Росії, Німеччини, Чехії.
Типовий трудовий мігрант – чоловік від 18 до 35 років. Їдуть на робочі спеціальності. Серед жінок переважають старші 40 років, які виростили дітей, працюють у сфері послуг.
Раніше проблема стосувалася західних і центральних регіонів. Тепер зі сходу й півдня теж їдуть. Буває хтось влаштовується на роботу, а тоді зве родичів, сусідів.
Скільки готові лишитися там?
– 8 відсотків – за умови, що матимуть постійну роботу. Коли опитували людей, які за останні п’ять років їздили за кордон, виявилось: 77 відсотків працювали на сезонних роботах і 15 – мали постійну. Від 5 до 10 процентів залишаються за кордоном.
Наймобільніша нація у світі – поляки. 84 відсотки готові їхати в іншу країну, якщо запропонують роботу.
Як безвіз вплине на можливість виїзду за кордон?
– Ніяк. Безвіз – це запрошення в Європу для людей, які мають достатній рівень доходів. Приїхати і потратити гроші, отримати приємні враження й повернутися в Україну. Для навчання, роботи, бізнесу потрібна віза.
Торік 19,5 тисячі українців не пустили в Польщу. Цьогоріч у Чехії перевірили 10 тисяч роботодавців на наявність у них мігрантів. Нелегали – це проблема всієї Європи.
Яку країну українці обирають найчастіше?
– Польщу. Кожен третій їде туди. На другому місці – Росія, 25 відсотків. По 5 відсотків припадає на Чехію й Німеччину. Інші країни – по 3 проценти і менше.
Польщу обирають із двох причин – близько й доступно. Діє спрощена процедура працевлаштування за запрошенням роботодавця. На його підставі роблять візу.
Із січня 2018-го процедуру ускладнять. Роботодавець муситиме погоджувати кандидатуру зі службою зайнятості.
У Польщі працюють 1,2 мільйона українців. Цезарій Казмірчак, голова спілки тамтешніх роботодавців, каже, що їм до 2050 року потрібно мінімум п’ять мільйонів українців на постійне місце проживання. Прямим текстом говорять: українець, який народиться на території Польщі, стане поляком.
Які плюси й мінуси масової міграції?
– 1,9 мільйона людей в Україні офіційно безробітні. З них 490 тисяч стоять на обліку в центрах зайнятості, а решта ніде не числяться. Якщо ці люди виїжджають за кордон, то скорочуються соціальні витрати.
Людина, яка знаходить роботу за кордоном, – трудиться, не деградує, не спивається і не стає злочинцем. Бачить світ, іншу організацію соціуму. Після повернення на батьківщину, здобутий досвід застосовує тут.
Із-за кордону привозять не лише досвід, а й гроші. Великі суми валюти заходять легальними каналами. З 2011-го по 2016 рік в Україну трудові мігранти перерахували понад 40 мільярдів доларів.
Мінус – ми там завжди будемо гостями. Чимало хто не зможе соціалізуватися.
Що може втримати людей тут?
– Як тільки економіка стає стабільною, люди повертаються. Польща пройшла цей шлях, коли багато громадян виїхали в Англію. Згодом значна частина повернулися. Те саме відбувається у країнах Балтії.
Джерело: Gazeta.ua