Люблін, 9 червня 2017 року. Більше мільйона українців, які працюють сьогодні в Польщі, сприяють економічному зростанню місцевої економіки, подальший розквіт якої неможливий без допомоги робочих рук наших співвітчизників. Адже українці є наймасовішими іноземними трудовими мігрантами, які працюють у Польщі і потребують суспільної уваги та соціального захисту. Про ці та інші питання взаємодії між двома країнами йшла мова у м. Люблін (Польща), де 8-9 червня відбулась Польско –Східна конференція PUIG Lub-Invest 2017.
Завдяки масовій трудовій міграції у Польщу, робітники з України сьогодні перетворюються на справжніх масових євроінтеграторів, які здобувають на польських теренах навички офіційного працевлаштування, регулярної сплати податків та оформлення медичного страхування, яке сприяє безпеці праці. Цей процес іде безупинно, адже більшість українців в Польщі є сезонними працівниками, які кожні 2-4 місяці повертаються додому. Свої корисні звички з Європи вони поступово прищеплюють вдома і таким чином, несуть європейські цінності в Україну.
«Можна стверджувати, що польська економіка розвивається швидко (3,4% річного зростання ВВП) і має велику потребу в робочій силі. Без працівників з України ми не були в стані досягнути такого рівня, економіка стояла би на місці, не було б її розвитку. Зараз маємо більшу потребу не просто на робочу силу, але на українців з освітою, які вже з’являються у нас. Це менеджери середнього і вищого рівня і процент таких людей буде збільшуватися», – заявив Яцек Пєхота, голова Польсько – Української господарчої палати.
«Польщі необхідно мати чітку політику щодо трудових мігрантів. Ми не можемо конкурувати за рівнем зарплати з Німеччиною або Нідерландами. Нам потрібно спрощувати порядок працевлаштування», – наголосила Мажена Гуз-Веттер, заступник директора Представництва Комісії ЄС в Польщі.
«11 червня 2017 року не означає, що з цієї дати українцям більше не будуть потрібні робочі візи. Законодавство не змінюється. Ті, хто хочуть працювати в Польщі, спочатку повинні знайти суб’єкта, який готовий їх працевлаштувати», – заявив Рафал Вольські, Генеральний консул республіки Польща у Львові.
«Давайте подивимося, як змінювався показник кількості працюючих українців у Польщі. З 2010 по 2016 роки зростання виданих запрошень на роботу в цю країну склав 650%! У 2016 році було видано близько 1,3 млн запрошень. Для прикладу – 2010 рік – 180 тис. запрошень. Трудова міграція українців до Польщі має головним чином економічну складову – люди їдуть заробити гроші, щоб прогодувати свої сім’ї, що залишилися в Україні. Багато польських експертів відзначають, що ще 10 років тому трудова міграція до Польщі була досить рідкісним явищем і за відсотком іноземців на ринку праці країна займала одне з найнижчих місць в ЄС. Однак зараз ситуація кардинально змінилася. Без трудових мігрантів польська економіка не зможе розвиватися в найближчому майбутньому», – додав голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.