Президент Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник впевнений, що не слід демонізувати трудову міграцію з України і очікувати, що країна спорожніє – левова частка українців має намір повернутися на батьківщину.
Дедалі гострішою в Україні стає тема масової трудової міграції. Число українських громадян, які отримали дозвіл на роботу в Польщі, за даними польського міністерства сім’ї, праці і соціальної політики з 2013 року зросла в шість разів. У 2016 році тимчасову реєстрацію на роботу отримали 1,3 мільйона українців, ще 116 тисяч отримали можливість легального працевлаштування в Польщі на більш тривалий термін. Крім Польщі робочі руки з України затребувані в Росії, і інших країнах Євросоюзу. Останнім часом країни Східної Європи, які відчувають дефіцит робочих рук, збільшують квоти на працівників з України та спрощують можливість отримати дозвіл на роботу.
Наприклад, Чехія, в рамках пілотного проекту по залученню висококваліфікованих кадрів, крім IT-фахівців запрошує на роботу українських лікарів і медсестер. Але крім легального працевлаштування, українці працюють за кордоном нелегально, і точного їх числа не знає ніхто. Про те, чи варто побоюватися повального виїзду українців за межі країни в пошуках роботи, і які спеціальності найбільш затребувані в країнах Євросоюзу та Росії розповідає Василь Воскобойник.
Все більше країн полегшують можливість українським трудовим мігрантам отримати роботу за кордоном. Українці виїжджають як в країни Євросоюзу, ту ж Польщу, так і в Російську Федерацію. Які роботи вони там виконують, які професії найбільше затребувані на Заході і Сході?
– Спираючись на ті соціологічні дослідження, які проводилися на замовлення нашої Асоціації, я можу сказати, що левова частка – 75% – вакансій, які пропонувала і пропонує Росія для українців, це робота на будівництві та ремонті. Умовно кажучи, Росія пропонує українцям працювати руками. Якщо ми говоримо про такі напрямки, як медицина, сфера IT, офісні працівники, – це в першу чергу Євросоюз. Ми опитували людей, які за останні п’ять років хоча б один раз виїжджали на роботу кудись за кордон, і 25% опитаних працювало в Росії, а 36% – працювало в тій же самій Польщі. Якщо порахувати по країнам, то практично 53% людей працювало в країнах Євросоюзу. Що стосується того, куди хочуть поїхати люди, то 68% хочуть поїхати вже на роботу в Євросоюз, а в Росію хочуть виїхати лише 6% опитаних. Це говорить про те, що Росія не може нічого запропонувати українцям у зв’язку з власними економічними проблемами. Тому, з кожним роком кількість наших співвітчизників, які працюють в цій країні, неухильно скорочується. Сьогодні ті українці, які хочуть поїхати на роботу за кордон, природно, вибирають Європу.
З чим пов’язаний дефіцит робочої сили в Європі? Чому вони стали залучати наших трудових мігрантів?
– Давайте говорити відразу, що і в Росії, і в Україні і в Європі одна і та ж проблема. По-перше, мала народжуваність. Коефіцієнт фертильності (відношення числа народжених дітей до числа жінок – Ред.) в Україні становить 1,5, в Росії – 1,7 і то за рахунок мусульманського населення, а якщо ми говоримо про Євросоюз, то там цифри приблизно ідентичні – 1,5 -1,7, може бути, 1,8 – максимум, навіть двійки ніхто не досягає. Нестача власного населення – це перша причина. Друга – це економічне зростання, яке обов’язково повинно підтримуватися робочими руками. І третій момент, якщо ми говоримо про Чехію, Угорщину, Прибалтику, ту ж саму Польщу, незважаючи на те, що в порівнянні з Україною у них рівень ВВП вище в рази, в рази вище рівень заробітної плати, люди тим не менш виїжджають далі – в країни Західної Європи – Англію, Німеччину, Скандинавію. Міграційні процеси – це та проблема, яка стоїть не тільки перед Україною, це світова тенденція. Світ стає відкритим, глобальним, люди вибирають те місце для життя, яке для них більш цікаво, більше їх влаштовує. Тільки тоталітарні країни мають можливість утримувати своїх жителів за “залізною завісою”. Проте, в розвинених європейських країнах брак робочої сили покривається за рахунок трудових мігрантів зі Східної Європи, яка, в свою чергу, компенсує його за рахунок українців.
А хто покриє дефіцит робочих рук в Україні?
– Швидше за все, ми будемо йти тим же шляхом, яким йде Росія – ми будемо залучати бідних таджиків, узбеків, афганців.
А наскільки реально їх залучити, з огляду на те, що нам запропонувати їм особливо нічого. Рівень заробітної плати в Україні набагато нижче, ніж в в тій же Росії?
– Давайте не забувати, що криза не вічна. Є дуже гарний вислів – дерева не ростуть до небес, точно так само і тут, криза рано чи пізно закінчиться, і все одно почнеться економічний підйом. Сюди будуть точно також повертатися українці, сюди, якщо буде інтерес, будуть приїжджати і представники інших країн. Я вам навіть більше скажу: якщо спиратися на реальну статистику (не тільки на соціологію, яку ми проводили і яка показала, що в залежності від груп опитаних, хочуть повернутися від 75% до 90% українців), наприклад по Польщі, у якій ВВП вище нашого в п’ять разів, а мінімалка – в 4,5 рази, то близько 2-2,5 мільйонів поляків щорічно виїжджає на роботу за кордон, і 80% з них виїжджають на термін максимум до одного року. В Україні аналогічна ситуація: з 1,3 мільйона запрошень, які були видані в минулому році для українських трудових мігрантів, я впевнений, що повернеться мінімум 1,1-1,2 мільйона. Левова частка людей повертається. Тому не потрібно демонізувати цей процес, не потрібно говорити, що все пропало, українці все поїдуть назавжди. Ні, цього не станеться. Українці виїжджають на термін максимум до одного року. Якщо дивитися на статистику тих людей, які хоча б один раз за останні п’ять років виїжджали на роботу за кордон, то 77% – це сезонна робота. Тому я б не став говорити, що трудова міграція – це жахливо, і так далі. В очах людей, які не розуміють суті цього процесу, це може виглядати жахливо. Але це не так.
Хто ж буде забезпечувати економічне зростання в Україні, якщо не буде трудового ресурсу?
– Ще раз повторю, 80% людей, які виїжджають на роботу за кордон, там ніколи не соціалізуються, не залишаться назавжди, вони повернуться в Україну.
Які спеціальності найбільш затребувані в Європейському союзі?
– Робочі руки. Будівельники, люди, які їдуть на сільське господарство, виконувати якусь фізичну роботу. За нашою соціологією, 75% людей, які виїжджали, заявили, що вони працювали в сфері будівництва та ремонту. Тобто особливо там наші мізки не потрібні. Але все ж, знання мови може вирішити проблему для кваліфікованих фахівців з виїздом на роботу на Захід.
Які країни користуються найбільшою популярністю в українських трудових мігрантів?
– На першому місці у тих, хто вже їздив на роботу за кордон, варто відзначити Польщу – 36%, на другому місці стояла Росія – 25%, Німеччина, Чехія – по 6%, всі інші країни мають близько 2-3% .
Які країни будуть найбільш переважними для українців, з урахуванням полегшення правил в’їзду?
– Безвізовий в’їзд – це пропозиція від Європи приїхати людям, у яких є гроші, витратити ці гроші, отримати задоволення від туризму і повернутися назад. Безвізовий в’їзд не стосується людей, які хочуть виїхати на роботу, не стосується людей, які будуть або хочуть займатися бізнесом або вчитися. Для цього все одно залишаться візи. І я б не хотів пов’язувати безвіз зі збільшенням потоку трудових мігрантів. Ми не будемо говорити про нелегальний ринок, оскільки він був, є і буде, але ми ведемо мову виключно про легальну роботу. Якщо ми ведемо мову про те, куди хотіли б поїхати працювати українці, то, згідно з соцопитуванням, на першому місці стоїть Німеччина, де хотіли б працювати 23%. На другому місці знаходиться Польща – 22%, Італія – 10%, Штати – 9%, Чехія – 7%, а в Росію хочуть поїхати близько 6%.
Ви не думаєте, що наслідком лібералізації візового режиму з країнами Євросоюзу все ж стане збільшення потоку нелегальних трудових мігрантів?
– У цьому житті можливо все. Так, хтось поїде нелегалом. Але давайте відзначимо, що зараз відбувається у всіх країнах Заходу. Тільки в одній Чехії за березень було проведено близько 10 тисяч перевірок підприємств, на яких потенційно могли працювали мігранти. За 27-28 березня з Чехії тільки українців було депортовано 85 осіб, а загальна кількість людей, які були арештовані, склала близько 300 осіб. За подібні заходи в Польщі я не можу сказати, але думаю, що ситуація там приблизно така ж. Європі не потрібні нелегали, вони хочуть легальних робочих рук, тому що живуть за законом.
Джерело: РИА Новости Украина