Все частіше житомиряни їдуть за кордон на заробітки. Прикро, що країну залишає розумна молодь, переконавшись, що досягти успіху «там» набагато легше. І втрачений потенціал для країни є набагато страшнішим, аніж грошові втрати.
За кращим життям
Значно змінилася ситуація й з географією трудової міграції: дедалі більше житомирян надають перевагу роботі в країнах ЄС та навіть готові залишити європейський континент у пошуках кращої долі. Натомість традиційно найбільший ринок трудової міграції до Росії поступово скорочується, хоча досі найбільше зароблених коштів передають саме з цієї країни. Майже кожен другий трудовий мігрант займається або будівництвом, або ремонтом.
Близько 23% працюють на сільськогосподарських роботах, ще 10% – на домашніх роботах, по 3% мали досвід роботи в IT, догляді за дітьми, ресторанному бізнесі (кухарі, офіціанти, прибирання). Про проблему трудової міграції житомирян розповів заступник директора департаменту праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Василь Павлюк.
«Головною передумовою міграційних процесів у регіонах є низький рівень заробітної плати на вакантних робочих місцях, професійно-кваліфікаційний дисбаланс на ринку праці, відсутність робочих місць з гідними умовами та оплатою праці, що особливо характерно для сільськогосподарських регіонів, де практично зруйновано інфраструктуру. Трудова міграція має й негативні ознаки. Це передусім нелегальний характер трудових відносин, що ускладнює роботу багатьох державних установ, унеможливлює забезпечення конституційних норм соціального захисту населення», – зазначив він.
За словами Василя Павлюка, найбільша ж частина житомирян їде за кордон на сезонні заробітки, аби вижити. «Для житомирян основними мотивами виїзду є бажання знайти краще життя як таке, відсутність добре оплачуваної роботи в Житомирі і, звичайно, бажання забезпечити краще майбутнє дітей. У тих, в кого є діти, саме цей мотив стоїть на першому місці», – резюмував він.
Небезпечна робота
Багато житомирян працюють за кордоном офіційно, але чимало – неофіційно. При цьому кожен п’ятий стикався з фактами шахрайства при оформленні офіційних документів для працевлаштування за кордоном, ще третина – з фактами невідповідності умов, вказаних при працевлаштуванні, і тих умов, які виявили при приїзді на місце праці, пояснюють в департаменті праці та соціального захисту населення.
Країни, найкомфортніші для праці
На першому місці серед країн, куди ідуть працювати сьогодні, впевнено тримається Польща – це країна, де найбільше наших мігрантів. І зокрема, сезонних працівників. Бо є можливість працювати протягом півроку, а потім повернутися. (Коли ми говоримо про «стрибок» кількості мігрантів, то варто зауважити, що багато з них тимчасові – які за півроку повертаються, а потім їдуть знову). На другому місці Російська Федерація. І на третьому – Угорщина. Більшість заробітчан не мають на меті залишитися жити в тій країні, вони просто хочуть заробити грошей (щоб купити нерухомість, машину або просто зробити ремонт), а потім повернутися додому. Така ситуація природна і ще не критична, але чим більше наші роботодавці заощаджуватимуть на заробітній платні, тим вище ймовірність того, що гідні кадри надовго, а то й назавжди поїдуть працювати за кордон.
Джерело: 20 хвилин