1 грудня 2016 року у Києві відбувся симпозіум “Легальна міграція: шанс і виклик для польського та українського ринків праці”, в якому беруть участь провідні спеціалісти в питаннях працевлаштування за кордоном з українського та польського боків. Симпозіум «Легальна міграція» організовано у зв’язку із попитом на працівників із України та бажанням заснувати довготривале партнерство між польськими й українськими агенціями із працевлаштування. Всі учасникі добре розуміють, що вітчизняний ринок міжнародного працевлаштування потрібно негайно цивілізувати та прибрати з нього шахраїв.
Під час симпозіуму пролунало багато цікавих пропозицій щодо змін у законодавстві Польщі та України. Зокрема, Давід Сейферт, який є головою правління Загальнопольського конвенту агенцій праці (OKAP) розповів, які саме зміни чекають на українських заробітчан на польській землі. Цікаво, що в Польщі нещодавно були ідентичні проблеми з працівниками, як сьогодні в Україні. Багато поляків (близько 2 млн) поїхали працювати у країни Західної Європи, у Німеччину та Велику Британію. Але ніхто з цього приводу не піднімав великий галас, бо це нормальний процес. Сьогодні Польща думає над тим, як знайти робочу силу та забезпечити відповідні умови праці та життя для іноземних працівників. “Для мене з дитинства є нормальним – виїздить за кордон. Ринок праці є інтернаціональним. Ми об’єднуємо 70 агенцій з працевлаштування і розробляємо багато проектів з Україною та Білоруссю. Наша спілка робить все для того, щоб українців було більше у Польщі”, – заявив Давід Сейферт.
Заступник голови польсько-української Господарчої палати, Олег Дубіш відзначив, що його організація виступає за налагодження дуже щільного діалогу між польськими роботодавцями та українськими агенціями з працевлаштування. “Останнім часом ми спостерігаємо польські компанії, які шукають робочу силу в Україні. За оцінками самих поляків, Польща буде потребувати десь 4,5 млн працівників з 2020 по 2030 роки”, – зазначив він.
Важливим питання також є повернення українців на батьківщину та реінтеграція їх. Про це говорив заступник Державної служби зайнятості Сергій Кравченко. Він наголосив, що більшість з наших співвітчизників, заробивши гроші за кордоном, неодмінно повертаються додому і в цій ситуації державі потрібно подбати про них – допомогти з працевлаштуванням, кредитуванням бізнесу, забезпечити порадами та необхідною допомогою.
Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник наголосив на двох ключових аспектах, які дозволять змінити ринок міжнародного працевлаштування швидко і якісно – це співпраця і вироблення єдиних правил гри.
“Що я маю на увазі під словом “співпраця”? На ринку повинні залишитися тільки легальні компанії, які будуть співпрацювати одна з іншою, замість того, щоб топити конкурентів. Вся справа в тому, що запити, які нам надсилають наші польські колеги, наприклад, містять заявки на велику кількість працівників – 50, 100, 200 і т.п. Жодна з існуючих компаній в Україні не може забезпечити таку чисельність людей. Тільки в кооперації з колегами, які представляють собою легальний ринок міжнародного працевлаштування, компанії зможуть закривати потребу великих зарубіжних компаній в професійних працівниках. Під єдиними правилами гри я маю на увазі створення широкої коаліції між учасниками ринку міжнародного працевлаштування, громадськими організаціями та державними структурами, які разом зможуть виробити звід правил для роботи легальних компаній, який буде включати в себе єдині правила для всіх без виключення. Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування безумовно хоче, щоб наші співгромадяни мали можливість виїхати в Європу і попрацювати там. Але ми також хочемо, щоб українці обов’язково повернулися назад на батьківщину. І привнесли свій позитивний досвід, який вони придбають в Європі, в наше повсякденне життя”, – зазначив Василь Воскобойник.