Польські перевізники останніми роками завоювали європейський ринок дорожнього транспорту, що призвело до зростання темпів торговельного обміну між Польщею та іншими країнами Євросоюзу. Проте останнім часом перешкодою для розвитку цього сектора є нестача працівників. Яким чином цю прогалину на польському ринку перевізників заповнюють українські водії ?
Польські підприємства, що займаються дорожніми перевезеннями, радо приймуть на роботу водіїв з України або інших країн з-поза ЄС. У Автотранспортному підприємстві (Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej) у містечку Ґродзіск Мазовєцький (40 кілометрів від Варшави) уже сьогодні на близько 200 водіїв половину складають працівники з України. Ця фірма радо прийме на роботу чергових українців.
Загалом на польському ринку бракує близько ста тисяч професійних водіїв – такі висновки рапорту «Ринок праці водіїв у Польщі», який був опрацьований компаніїєю PwC на доручення Спілки роботодавців «Транспорт і польська логістика».
Транспортна галузь у Польщі характеризується високою динамікою розвитку. Президент Спілки «Транспорт і польська логістика» Мацєй Вронський зазначив, що частку сектора транспорту у польській економіці оцінюють по-різному, залежно від критеріїв.
– Все залежить від того, як його обраховують. Коли говорити про відношення до ВВП, транспорт становить близько 6%. А коли говорити про торгівлю та послуги, що експортуються за кордон, то можна сказати, що дорожній транспорт відповідає за третину активного сальдо балансу.
Сектор транспорту дає прибутки у розмірі близько 18 мільярдів злотих у рік, отже я вважаю, що це дуже багато.
Дорожній транспорт це також експортний бренд, яким Польща повинна гордитися, – зауважує Мацєй Вронський.
– Сьогодні польський транспорт є безумовним лідером на європейському ринку міжнародних дорожніх перевезень. Ми реалізуємо 25% всіх європейських превезень, після нас ідуть німці та іспанці.
Польські транспортні фірми вже віддавна скаржилися, що бракує рук до праці. Метою дослідження «Ринок праці водіїв у Польщі», результатом якого став рапорт оприлюднений 7 листопада, було перевірити яким є масштаб цього явища, – пояснює президент Спілки роботодавців «Транспорт і польська логістика» Мацєй Вронський.
– Це треба було перевірити, і рапорт приніс відповідь на це питання. Сьогодні у нас не вистачає 100 тисяч водіїв, а в 2025 році цей дефіцит може досягти 300 тисяч осіб. Це була головна мета дослідження. Інша мета – ми хотіли вставновити, які бар’єри впливають на цей дефіцит: чому молоді люди не хочуть працювати водіями або чому так швидко відмовляються від цієї професії. Ми також хотіли опрацювати план дій і окреслити рекомендації для уряду та для самих підприємців.
Одна з рекомендацій, яку експерти представили урядовцям – це спрощення процедури працевлаштування іноземців з-поза ЄС. Сьогодні ці процедури надто складні і затяжні, – переконує президент Спілки роботодавців «Транспорт і польська логістика».
– Сьогодні у нас працює 20 тисяч водіїв з-поза Євросоюзу, це, здебільшого працівники з України. Це дійсно добрі, кваліфіковані працівники. Вони отримують таку ж зарплату, як і поляки. Але в процесі працевлаштування іноземців ми зустрічаємо чимало перепон, серед іншого: питання отримання дозволу на роботу та візи, справа продовження дії цих документів. Ці бюрократичні процедури іноді тривають навіть по кілька місяців і в цьому плані ми також рекомендуємо впровадити зміни.
Польський водій, який обслуговує міжнародний транспорт, заробляє на руки понад 4 тисячі злотих (6-7 тисяч злотих брутто). Водій на польському ринку – приблизно на півтори тисячі злотих менше.
Дослідження, яке провела консалтингова компанія PwC, стосувалося передусім ринку таварного транспорту, тобто водіїв вантажівок з правом керування транспортним засобом категорій «С» та «С+E». Таких працівників на ринку близько півмільйона, а не вистачає приблизно 20 відсотків, тобто 100 тисяч водіїв.
Як зауважує економіст PwC Матеуш Валєвський, на шляху до отримання прав професійного водія кандидати у Польщі зустрічаються з низкою перешкод.
– Фах водія здобути нелегко, кандитат змушений подолати ряд бар’єрів. Молода особа, яка прагне стати професійним водієм, мусить витратити від 8 до 12 тисяч злотих, щоб пройти потрібну підготовку: скласти іспити на право керування транспортним засобом категорії «B» і «C», отримати попередні кваліфікації, провести лікарські обстеження та заплатити за всі іспити тощо. Тому це професія з доволі високим бар’єром вступу. Водночас це такий фах, що його водії лишають. Попри те, що зарплата досить висока (бо це є така спеціальність, де особи з професійною освітою можуть заробити найбільше), але працювати за цією спеціальністю нелегко. Водій, який працює в міжнародному транспорті, перебуває поза своїм домом, в середньому, два тижні в місць – а це впливає негативно на відносини з сім’єю. Також часто помітними є погані відносини між водіями та підприємствами або водіями та клієнтами. Ця робота наповнена стресами. І це головні причини через які багато водіїв (наше дослідення показує, що близько 20% з них) думає змінити цю професію.
Прогалину на польському ринку праці у транспортному секторі частково заповнюють українці. Однак працевлаштування іноземних працівників також пов’язане з багатьма перепонами бюрократичного характеру, – каже Матеуш Валєвський.
– Українському водієві потрібний дозвіл на роботу в Польщі і потім його необхідно продовжувати. Іноземцям також потрібні так звані попередні професійні кваліфікації – у середньому така процедура, від часу отримання візи у польському консульстві в Україні до часу отримання всіх необхідних у Польщі документів, затягується аж до 6 місяців. У процедуру оформлення документів задіяний також польський роботодавець. І сьогодні іноземних водіїв з України, Білорусі, Казахстану, але здебільшого з України, у нас працює 20 тисяч. Це досить багато, але й недостатньо, щоб заповнити прогалину на ринку, яка становить 100 тисяч.
Економіст PwC Матеуш Валєвський додає, що у випадку водіїв зі Соходу найбільшою завадою для працевлаштування у Польщі є бюрократія, а не фінанси. Річ у тому, що водії–іноземці у Польщі складають лише окремі іспити і оформляють окремі документи. Ця процедура може їм обійтися у приблизно 2-3 тисячі злотих. Але є ще й інші перепони –зауважує експерт.
– Бар’єром для українського водія може бути мова. Бо оскільки підготовка до отримання попередніх кваліфікацій у Польщі відбувається також російською мовою (я не впевнений чи є такі вишколи українською мовою), то сам іспит треба складати польською мовою. Це є чергова досить суттєва перешкода для іноземців і потрібні були б кроки з боку державної адміністрації, щоб надати можливість складати такі іспити російською або українською мовами.
Джерело: Польське Радіо