Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Państwo musi zakończyć konflikt administracji z biznesem

Головна
|
Państwo musi zakończyć konflikt administracji z biznesem

Państwo musi zakończyć konflikt administracji z biznesem

Вівторок, 22 Листопад 2016 - 06:21

To czy gospodarka jest dla władzy priorytetem okaże się jeśli zmienią się w Polsce relacje między administracją a przedsiębiorcami. Potrzebny jest powrót do idei swobody działalności gospodarczej. Taką rolę ma spełnić nowa ustawa prawo przedsiębiorcy.

Istnieją przynajmniej siedemdziesiąt dwie bariery, jakie przeszkadzają Firmom w rozwoju – wyliczyła Fundacja Republikańska. Przestawiła je podczas dyskusji na temat barier i zagrożeń prowadzenia działalności na rzeszowskim Kongresie Gospodarczym 590.

– Gdy przedsiębiorstwo już okrzepnie, z mikro przeistoczy się w małe, czyli zatrudni dziesiątego pracownika to musi – bo wymaga od niej tego prawo – zatrudnić albo specjalistę do spraw BHP, albo wynająć zewnętrzną firmę, która będzie dbała o bezpieczeństwo w zakładzie. I nie ma znaczenia branża: czy jest to budownictwo, czy usługi księgowość albo IT – podał jako przykład nadmiernej i kosztownej biurokracji Rafał Momot z Fundacji Republikańskiej.

W raporcie znajdują się rekomendacje z propozycjami rozwiązań zagmatwanych sytuacji. Jednak jak zaznaczył sednem administracyjnych i prawnych bolączek jest filozofia, jaka towarzyszy kontaktom administracja – przedsiębiorca.

– Prawo bywa nielogiczne, jest niespójne, specjalnie administracja zostawia w nim „ furtki” by potem „docisnąć” biznes – mówił Rafał Momot.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców zapytany, czy i kiedy może zmienić się sposób traktowania biznesu przez administrację odpowiedział pół żartem, pół serio, że jeśli udało się dokonać cudu, czyli wyprowadzić wojska radzieckie z Polski, to powinno się udać przywrócenie swobody gospodarczej. Wydaje się boowiem, że naprawa ustawy o podatku VAT jest prostsza niż wyprowadzenie wojsk. Już poważnie dodał jednak, iż dla żadnej z poprzednich ekip władzy gospodarka nie była priorytetem.

– Jeśli by była, to powinniśmy zlikwidować konflikt pomiędzy państwem, a obywatelami. Patriotyzm gospodarczy polega na stworzeniu warunków prawnych do funkcjonowania biznesu takich samych jak w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, a nie na wieszaniu bilbordów „kupuj polskie” – mówił Cezary Kaźmierczak.

Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju, odpowiedzialny za przygotowanie 100 ułatwień dla biznesu (pakietu deregulacyjnego) przyznał, że niekiedy czuje się jak pod pręgierzem – piętnowany z dwóch stron. Gdy przedstawia rozwiązania w rządzie, to słyszy utyskiwania ministerstw. Gdy rozmawia z przedsiębiorcami – zbiera cięgi za całą administrację.

– Nie jest tak, że nic się nie zmienia w kontaktach urząd – przedsiębiorca, ale zmian jest wciąż za mało. Po to by zmienić podstawy relacji urzędnik – przedsiębiorca, trzeba wrócić do idei wolności gospodarczej. Potrzebne jest prawo przedsiębiorców, w którym zapisane będą ogólne ramy, a nie kazuistyczne przepisy – tłumaczył wiceminister. Taka ustawa może być lekiem na rozdrobnienie prawa, tworzonego dotąd, jak zaznaczył Haładyj, „od strony biurka urzędnika”.

– Chcielibyśmy, by Prawo przedsiębiorców było taką klamrą, rodzajem karty praw przedsiębiorcy – dodał wiceminister rozwoju i podkreślił, że równie ważne jak tworzenie prawa jest jego stosowanie.

Lidia Marcinkowska, konsultant oraz trener biznesu, partner w Agencji PR Neuron, przypomniała, że prawo gospodarcze jest tak skomplikowane, iż mikroprzedsiębiorcy często go nie znają. – Są skazani na to co powie urzędnik – mówiła Lidia Marcinkowska. Zwróciła też uwagę na rolę edukacji.

– W polskiej szkole od pierwszej klasy promowane są grzeczne dziewczynki. To w przyszłości perfekcyjny pracownik korporacji, ale nie przedsiębiorca. Takimi będziemy przedsiębiorcami, jaką będziemy mieli edukację – dodała Marcinkowska.

Puls Biznesu

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy