Kijów, 10 październik 2016 roku. Obywatele Ukrainy, którzy chcą wyjechać do pracy do Polski, będą mogli bezpłatnie uzyskać informacje na temat wykazu niezbędnych dokumentów i procedur w celu ochrony swoich praw. O tym zawiadomiła organizacja społeczna „Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie firm zajmujących się zatrudnieniem międzynarodowym”, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i międzynarodowa organizacja Europa Północ – Wschód (ENEIA). Strony podpisały w Kijowie Memorandum o współpracy w celu zapewnienia praw migrantów.
Polska staje się coraz bardziej popularna wśród migrantów z Ukrainy. Według szacunków Polskiego Rządu, w tym kraju pracuje już od 700 tys. do 1 mln ukraińców i liczba ta stale rośnie. W 2017 roku przepływ pracowników migrujących wzrośnie, bo sąsiednie państwo wyrównuje w prawach ze swoimi obywatelami pracowników z innych krajów. Dlatego proces wyjazdu za granicę do pracy powinny być legalny i oficjalny. W przeciwnym razie ukraińcy mogą stać się ofiarami oszustów i stracić własne pieniądze zamiast zarobków.
Według sondaży opinii publicznej wynika, że co piąty ukrainiec chce wyjechać do pracy za granicę. Ale większość z nich nie zna podstawowych zasad, których trzeba przestrzegać, aby nie stać się ofiarą oszustów. Wraz z polskimi kolegami pomagać ukraińcom znaleźć legalnej pracy za granicą.
„Nie jest tajemnicą, że wielu ukraińców wyjeżdża za granicę ze względów ekonomicznych. W Polsce lokalni pracownicy migrują na Zachód, a zamiast nich kraj przyjmuje pracowników z Ukrainy. Taka sytuacja prowadzi do dynamicznego wzrostu zapotrzebowania polskiej gospodarki na pracowników”, – zaznaczył prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i były Minister gospodarki i pracy Polski Jacek Piechota.
„Wszyscy jesteśmy za tym, aby nasi młodzi ludzie jechali za granicę, obserwowali normalną pracę, zdobywali najlepsze praktyki technologiczne i społeczne, a następnie wracali do ojczyzny. Największym inwestorem na Ukrainie są nasi pracownicy. Corocznie od naszych pracowników w kraju wpływa 6-7 mld dolarów”, – powiedział Oleg Dubish, członek Zarządu i Pełnomocny przedstawiciel Stowarzyszenia ENEIA na Ukrainie.
„Większość ukraińców nie zna najprostszych zasad i stają się ofiarami oszustów, którzy kontrolują, według naszych szacunków, ponad 90% rynku międzynarodowego zatrudnienia na Ukrainie. Razem z naszymi polskimi kolegami będziemy informować, jak wybrać firmę – pośrednika. W tym celu należy tłumaczyć ludziom wartość ich życia, aby współpracowali z zaufanymi firmami ubezpieczeniowymi. Wielu ludzi nadal nie rozumie, że legalne zatrudnienie daje znacznie więcej korzyści, niż rzekomo bardziej tanie próby umówić się na temat pracy z szarymi pośrednikami lub pracować za granicą nielegalnie. Jeśli nasi obywatele nauczą się żyć zgodnie z europejskimi przepisami, to nowe behawioralne stereotypy będą się rozprzestrzeniać i na Ukrainie. W ten sposób będzie odbywać się całkiem realna integracja europejska naszego kraju”, – powiedział Wasyl Woskobojnyk – Prezydent OS „Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie firm zajmujących się zatrudnieniem międzynarodowym”.
Informacja:
Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie firm zajmujących się zatrudnieniem międzynarodowym jest organizacją publiczną, która zajmuje się zagadnieniami i problemami związanymi z zatrudnieniem za granicą obywateli Ukrainy. Członkami stowarzyszenia są niezależne, prywatne firmy, świadczące usługi w zakresie międzynarodowego zatrudnienia. Stowarzyszenie powstało w celu koordynacji działań wszystkich uczestników rynku zatrudnienia za granicą i skutecznej ochrony interesów ukraińskich pracowników, którzy będą szukać pracy za granicami Ukrainy.
Międzynarodowa organizacja Europa Północ – Wschód (ENEIA) zajmuje się problemami demograficznymi, pytaniami obecności i migracji zasobów pracy i ich wpływu na rozwój społeczno-gospodarczy regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Północnej.
Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest jedną z najstarszych dwustronnych izb w Polsce, która w ciągu dwudziestu lat pracuje, aby poprawić rozwój ekonomicznych i kulturowych stosunków polsko-ukraińskich.