10 грудня 2019 року у Києві відбувся Перший національний форум з питань міграції та протидії торгівлі людьми. Захід проводився за ініціативою Міністерства соціальної політики України та за сприяння ОБСЄ, Ради Європи, Управління Верховного Комісара ООН з питань біженців, Міжнародної організації з міграції тощо. Метою форуму є створення майданчика для аналізу питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали від торгівлі людьми, за участю представників законодавчої, виконавчої та судової гілок влади, громадянського суспільства й міжнародних організацій.
Потрібно зазначити, що жертвами торгівлі людьми часто-густо стають українські трудові мігранти, які шукають працевлаштування за кордоном. Особливо небезпечним є нелегальне працевлаштування, коли громадянин фактично сам відмовляється від своїх прав в іноземній країні. Про це йшла мова під час панельної дискусії “Працевлаштування за кордоном: підвищення довіри до органів влади через захист трудових мігрантів”.
Як українці шукають роботу за кордоном? Більшість користується інтернетом, який на сьогодні є в найвіддаленіших куточках країни і дозволяє шукати працевлаштування, не виходячи з дому. На жаль, недоліки українського законодавства досі дають змогу відвертим шахраям публікувати оголошення про працевлаштування за кордоном. Яким чином відбувається процес шахрайства? Шукачу роботи пропонується заплатити фіктивній «компанії – посереднику» гроші за послуги із пошуку роботи та виготовлення документів, надання консультацій і т.п. Після сплати грошей, громадянин стає «нецікавий» для компанії, і його частіше за все нікуди не відправляють працювати, а компанія – шахрай за деякий час зникає, коли кількість ошуканих досягає сотень людей. Трапляються випадки, коли українців відправляють таки на роботу, але нелегалами (тобто вони не мають ніякого захисту за кордоном і можуть опинитися в ситуації трудового рабства). Жертвами подібних шахрайських схем по всій країні стають тисячі людей кожен місяць і зрозуміло, що цю ситуацію потрібно виправляти. Крім цього, страждає імідж нормального бізнесу з міжнародного працевлаштування, якому громадяни не довіряють, адже не можуть розрізнити бізнесмена від шахрая.
“Оптимальним варіантом вирішення цієї проблеми ми бачимо законодавчу заборону компаніям – посередникам брати гроші за працевлаштування українців. Для шахраїв головне – взяти гроші з громадянина тут і зараз, він заманює людей обіцянками фантастичних заробітків за кордоном. Якщо буде введена законодавча заборона на сплату грошей за працевлаштування, у більшості шахраїв зникне цікавість до цього ринку. Натомість, нормальні компанії – посередники зможуть отримувати платню за свою роботу від роботодавців, які замовляють в них послуги з пошуку персоналу”, – заявив Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.