Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Заборонені заробітки: Україна висунула ультиматум європейським роботодавцям

Головна
|
Новини
|
Заборонені заробітки: Україна висунула ультиматум європейським роботодавцям

Заборонені заробітки: Україна висунула ультиматум європейським роботодавцям

Вівторок, 5 Травень 2020 - 05:11

Всього за тиждень розгорілися відразу два скандали з українськими заробітчанами

Приходячи до тями від пандемії, фіни, поляки та інші європейці заявили, що готові оплатити літаки, щоб привезти українських заробітчан і не зірвати сезонні роботи. Польща вже навіть відновила видачу робочих віз. Але Україна несподівано заборонила вильоти трудовим мігрантам, які повернулися додому через карантин. Йдеться про 300-400 тисяч осіб. Заборону на такі польоти спочатку пояснили бажанням зрозуміти причину виїзду, яка ні для кого не є секретом. Пізніше гастарбайтерам стали пропонувати роботу на батьківщині і пообіцяли дешеві кредити, а від заборони – відхрестилися. Наостанок український уряд і зовсім висунув ультиматум європейським роботодавцям. Що сталося насправді, розбиралися новини “Сьогодні”.

Всього за тиждень розгорілися відразу два скандали з українськими заробітчанами. Незважаючи на наявність контрактів і вже організовані спецрейси, люди не змогли полетіти за кордон. У Міністерстві сільського господарства Фінляндії повідомили, що український уряд нібито призупинило рух чартерів і не випускає сезонних працівників. І натякнули, що більше не будуть залучати українців. Через кілька днів ситуація повторилася. Цього разу Державіаслужба скасувала спецрейс в Лондон, який був організований на замовлення британського роботодавця. Втім, після дев’ятигодинної затримки борт з сотнею пасажирів все-таки піднявся в повітря.

Коментуючи ситуацію, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль висунув іноземним роботодавцям умови: “Уряд готовий до переговорів з європейськими країнами, які виявлять бажання офіційно запросити українських робітників на сезонні роботи. Важливою передумовою є легальне працевлаштування терміном від трьох місяців з дотриманням всіх соціальних гарантій та умов праці”, – повідомив Шмигаль.

За словами віце-прем’єра з європейської і євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка, зараз в уряді готують єдиний алгоритм, як збирати пасажирів спецрейсів, проводити медичний огляд і організовувати їх обсервацію за кордоном. “Ми не Радянський Союз, ми нікого не тримаємо за залізною завісою, а намагаємося упорядкувати працевлаштування за кордоном. Наше завдання – надати процесу закордонного працевлаштування максимальну організованість. По можливості ми очікуємо централізованого звернення урядів тих країн, які зацікавлені в наших робітниках. Те, що український уряд може і повинен забезпечити – це безпека громадян, гідні умови їх перебування і безпечне повернення”, – сказав Пристайко.

Документа, який описував би цей алгоритм, ще немає. Але фахівці припускають, що він ускладнить процедуру виїзду заробітчан. Так буває завжди, коли процеси бюрократизуються, а тепер в ланцюжку погоджень для поїздки з’являється нова ланка. Крім того, обсервація під час в’їзду в інші країни потрібна вже зараз – два тижні доведеться провести в самоізоляції. “Навіть якщо вони заїдуть, вони все одно будуть зобов’язані пройти два тижні карантину”, – зазначає голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Що цікаво, заборони на виїзд для українців, незважаючи на карантин, не було. Інша справа, що відсутній міжнародний пасажирський транспорт: ні поїздів, ні автобусів, ні літаків. Тільки спецрейси. А ось на приватному автомобілі виїхати можна без проблем, запевняють прикордонники.

“Громадяни України жодним чином – розпорядженням або рішенням уряду – не обмежені в праві виїзду за межі України. Вони можуть перетнути кордон. Обмеження стосуються іноземців, їм тимчасово обмежено в’їзд в нашу країну”, – пояснив спікер прикордонної служби Андрій Демченко.

Ось тільки в’їхати в інші країни за біометричним паспортом або туристичною візою не вийде. Пускають тільки близьких родичів резидентів і осіб з видом на проживання. Іноді – іноземців з робочими візами. Воскобойник зазначає, що ті, у кого вже є необхідні документи, не чекають завершення карантину.

“Людям, щоб виїхати за кордон і отримати робочу візу, потрібно отримати запрошення від роботодавця. А для того, щоб отримати запрошення, потрібно щоб почали працювати кур’єрські служби… Ті, хто раніше отримав робочі візи, можуть і зараз приїздити до країн, де вони хочуть працювати. Наприклад, Польща досі пропускає людей з наявністю робочої візи або карти поляка”, – пояснює експерт.

Втім, з 4 травня Польща відновила видачу робочих віз. Але не для всіх робітників, а тільки для тих, хто збирається працювати в сільськогосподарській сфері або сфері міжнародних перевезень. Ще одна перешкода на шляху до заробітків – розцінки приватних перевізників. Тепер переправити через кордон можуть тільки вони, конкуренції немає. Тому з Харкова до Польщі можна дістатися менш ніж за п’ять тисяч гривень, з Києва – за три, а, наприклад, з Маріуполя – просять всі 10.

У Кабміні тим часом кажуть, що й самі розраховують на українців, які працювали за кордоном. Сподіваються, що заробітчани тепер залишаться на батьківщині, і обіцяють створити 500 тисяч робочих місць. Але самі заробітчани в основному мріють повернутися назад в ЄС. Збираються в основному займатися фізичною працею в сільському господарстві, будівництві, переробці харчових продуктів, упаковці… Туристичний бізнес поки на паузі. Зарплати при цьому коливаються від 800 до 1300 євро. І це за низькокваліфіковану працю, в той час як в Україні в регіонах платять 6-12 тис. гривень, тобто 200-400 євро.

Всього за кордоном до карантину працювало близько 4 млн українців. Під час епідемії додому повернулися 10-15% з них, тобто близько півмільйона. Експерт ринку праці Андрій Черкасов вважає, що як тільки кордони відкриються, всі вони покинуть Україну. І навіть більше – через економічний спад міграція зросте.

“Через складну економічну ситуацію в країні ті, хто хоче виїхати, але не поїхав, поїдуть. Відсотків на 15-20% збільшиться сімейна міграція. Треба дати можливість людям поїхати туди, де їх чекають, природно маючи гарантії, що їх насправді чекають. Затримуючи заробітчан тут, ми позбавляємо свою країну реальних інвестицій. 15,6 млрд – це серйозна частка в ВВП”, – говорить Черкасов.

Але якщо виїжджати почнуть цілими сім’ями з прицілом на постійне місце проживання, надходження від гастарбайтерів більше не будуть підживлювати вітчизняну економіку. А наші підприємства в повній мірі відчують кадровий голод. Можливо тому уряд і спробував загальмувати відтік працівників, закривши кордон. І замість конкурентних зарплат запропонував пільгові кредити на відкриття бізнесу.

Джерело: Сегодня

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy