Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

За межами відповідальності

Головна
|
Новини
|
За межами відповідальності

За межами відповідальності

Понеділок, 14 Листопад 2016 - 06:51

Складна економічна, політична і демографічна ситуація в Україні призвела до збільшення рівня безробіття. З позначки в 6,9% в 2007 році, коли був зафіксований найнижчий рівень, до початку 2016 року безробіття зросло до 9,5%. Хоча за деякими даними, це показник щонайменше вдвічі вище. Крім того, привабливість сусідніх держав, де середні зарплати вище, ніж удома, стає причиною значного збільшення потоку українців за кордон з метою працевлаштування.

Як наслідок, зростає популярність послуг посередників в сфері працевлаштування за кордоном. Однак ринок подібних послуг в Україні, на жаль, не врегульовано. Згідно з цифрами, які нещодавно оприлюднив Кабінет міністрів, легально за кордоном щорічно працевлаштовується близько 50-60 тис українців. При цьому, майже 4 млн наших співвітчизників, які перебувають в інших країнах, працюють незаконно. Більшість виїжджає за туристичними або приватними візами і працевлаштовується без необхідних документів.

Причому, згідно з даними нашої асоціації, 90% компаній, які нібито пропонують роботу за кордоном, неякісно надають заявлені послуги, або є звичайними шахраями. Саме тому трудові мігранти, потрапляючи в іншу країну, часто живуть в нелюдських умовах, страждають від свавілля роботодавців і посередників і навіть стають об’єктом торгівлі.

Так, згідно з даними Міжнародної організації з міграції, Україна знаходиться в числі лідерів по торгівлі людьми. У період з 1991 по 2015 рік піддалися експлуатації (примусова праця, секс, жебрацтво, а також витяг внутрішніх органів) понад 160 тис українців. Крім того, за перше півріччя 2016 року зафіксовано майже 500 прецедентів, пов’язаних з торгівлею людьми. Українці ставали жертвами в Російській Федерації (49%), Польщі (14%), інших країнах Євросоюзу (13%), Туреччини (11%). Безпосередньо в Україні зафіксовано 6% випадків торгівлі людьми. І це тільки офіційна статистика, яка, як відомо, відображає дійсність лише частково.

Але держава, на жаль, поки що йде лише на ускладнення умов роботи «білих» компаній, випускаючи з уваги «сіру» частину ринку. Так, Кабінет міністрів переглянув вимоги до агентств, які надають послуги з міжнародного працевлаштування. Уточнено критерії оцінки ризику таких компаній. Але нюанс у тому, що ці критерії не містять уточнень видів шахрайства, а розділяють компанії на групи по фактичної чисельності працевлаштованих за кордоном, за наявністю обґрунтованих скарг, кількості виявлених перевірками порушень і т.д. Іншими словами, оновлені критерії торкнуться лише 968 ліцензованих компаній, в той час, як нелегальні агентства так і будуть безкарно обманювати десятки тисяч людей.

І це досить дивна ситуація, оскільки навіть чинне законодавство дає досить великий інструментарій для боротьби з шахрайством як явищем в різних сферах, що відображено, перш за все, в нормах і положеннях Кримінального кодексу України. Але чому цей інструментарій не використовується повною мірою – питання риторичне.

Зокрема, дано визначення шахрайства як заволодіння майном або придбання права на це майно шляхом обману або зловживання довірою. Тобто, в результаті шахрайських дій потерпілий – власник, особа, у розпорядженні або під охороною якої знаходиться майно (до нього також відносяться і грошові кошти), – добровільно передає це майно або права на нього винній особі.

І все ж, перелік статей, що встановлюють відповідальність за шахрайство, вимагає уточнення. Так, в Кримінальному кодексі передбачені санкції за шахрайські дії в сфері господарської діяльності, проти громадської безпеки, проти органів влади, місцевого самоврядування та об’єднань громадян, у військовій сфері і т.д. Але разом з цим, чинне законодавство не створює систему жорсткого і ефективного контролю в сфері працевлаштування за кордоном.

Все це наштовхує на очевидний висновок: громадяни України, вирушаючи за межі нашої держави, повинні розраховувати на повноцінний захист своїх прав на законодавчому рівні. Як це реалізувати? Доповнити перелік згаданих норм ККУ і ввести кримінальну відповідальність за шахрайські дії в сфері працевлаштування. Це дозволить захистити трудових мігрантів від нечесних на руку компаній-посередників, попередити посягання на життя, здоров’я, а також честь, гідність і свободу українців, що виїжджають за кордон.

Більш того, подібний крок зробить в цілому позитивний соціальний ефект. Оскільки реалізація заходів, спрямованих на боротьбу зі злочинністю в сфері міжнародного працевлаштування, забезпечить належні і сприятливі умови захисту прав українців. Як на території нашої держави, так і на міжнародній арені, що неодмінно сприятиме поліпшенню іміджу України на сучасному ринку праці.

Джерело: Ліга. блоги

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy