Складна економічна, політична і демографічна ситуація в Україні призвела до збільшення рівня безробіття. З позначки в 6,9% в 2007 році, коли був зафіксований найнижчий рівень, до початку 2016 року безробіття зросло до 9,5%. Хоча за деякими даними, це показник щонайменше вдвічі вище. Крім того, привабливість сусідніх держав, де середні зарплати вище, ніж удома, стає причиною значного збільшення потоку українців за кордон з метою працевлаштування.
Як наслідок, зростає популярність послуг посередників в сфері працевлаштування за кордоном. Однак ринок подібних послуг в Україні, на жаль, не врегульовано. Згідно з цифрами, які нещодавно оприлюднив Кабінет міністрів, легально за кордоном щорічно працевлаштовується близько 50-60 тис українців. При цьому, майже 4 млн наших співвітчизників, які перебувають в інших країнах, працюють незаконно. Більшість виїжджає за туристичними або приватними візами і працевлаштовується без необхідних документів.
Причому, згідно з даними нашої асоціації, 90% компаній, які нібито пропонують роботу за кордоном, неякісно надають заявлені послуги, або є звичайними шахраями. Саме тому трудові мігранти, потрапляючи в іншу країну, часто живуть в нелюдських умовах, страждають від свавілля роботодавців і посередників і навіть стають об’єктом торгівлі.
Так, згідно з даними Міжнародної організації з міграції, Україна знаходиться в числі лідерів по торгівлі людьми. У період з 1991 по 2015 рік піддалися експлуатації (примусова праця, секс, жебрацтво, а також витяг внутрішніх органів) понад 160 тис українців. Крім того, за перше півріччя 2016 року зафіксовано майже 500 прецедентів, пов’язаних з торгівлею людьми. Українці ставали жертвами в Російській Федерації (49%), Польщі (14%), інших країнах Євросоюзу (13%), Туреччини (11%). Безпосередньо в Україні зафіксовано 6% випадків торгівлі людьми. І це тільки офіційна статистика, яка, як відомо, відображає дійсність лише частково.
Але держава, на жаль, поки що йде лише на ускладнення умов роботи «білих» компаній, випускаючи з уваги «сіру» частину ринку. Так, Кабінет міністрів переглянув вимоги до агентств, які надають послуги з міжнародного працевлаштування. Уточнено критерії оцінки ризику таких компаній. Але нюанс у тому, що ці критерії не містять уточнень видів шахрайства, а розділяють компанії на групи по фактичної чисельності працевлаштованих за кордоном, за наявністю обґрунтованих скарг, кількості виявлених перевірками порушень і т.д. Іншими словами, оновлені критерії торкнуться лише 968 ліцензованих компаній, в той час, як нелегальні агентства так і будуть безкарно обманювати десятки тисяч людей.
І це досить дивна ситуація, оскільки навіть чинне законодавство дає досить великий інструментарій для боротьби з шахрайством як явищем в різних сферах, що відображено, перш за все, в нормах і положеннях Кримінального кодексу України. Але чому цей інструментарій не використовується повною мірою – питання риторичне.
Зокрема, дано визначення шахрайства як заволодіння майном або придбання права на це майно шляхом обману або зловживання довірою. Тобто, в результаті шахрайських дій потерпілий – власник, особа, у розпорядженні або під охороною якої знаходиться майно (до нього також відносяться і грошові кошти), – добровільно передає це майно або права на нього винній особі.
І все ж, перелік статей, що встановлюють відповідальність за шахрайство, вимагає уточнення. Так, в Кримінальному кодексі передбачені санкції за шахрайські дії в сфері господарської діяльності, проти громадської безпеки, проти органів влади, місцевого самоврядування та об’єднань громадян, у військовій сфері і т.д. Але разом з цим, чинне законодавство не створює систему жорсткого і ефективного контролю в сфері працевлаштування за кордоном.
Все це наштовхує на очевидний висновок: громадяни України, вирушаючи за межі нашої держави, повинні розраховувати на повноцінний захист своїх прав на законодавчому рівні. Як це реалізувати? Доповнити перелік згаданих норм ККУ і ввести кримінальну відповідальність за шахрайські дії в сфері працевлаштування. Це дозволить захистити трудових мігрантів від нечесних на руку компаній-посередників, попередити посягання на життя, здоров’я, а також честь, гідність і свободу українців, що виїжджають за кордон.
Більш того, подібний крок зробить в цілому позитивний соціальний ефект. Оскільки реалізація заходів, спрямованих на боротьбу зі злочинністю в сфері міжнародного працевлаштування, забезпечить належні і сприятливі умови захисту прав українців. Як на території нашої держави, так і на міжнародній арені, що неодмінно сприятиме поліпшенню іміджу України на сучасному ринку праці.
Джерело: Ліга. блоги