За даними ООН, найбільше українців нині перебуває в Німеччині — майже півтора мільйона. Далі йде Польща — там близько мільйона. У Чехії зараз проживає понад 400 тисяч українських біженців. У Великій Британії — понад 250 тисяч, в Іспанії — близько 235 тисяч, в Італії — 170 тисяч, а найменше — у Франції, близько 70 тисяч наших громадян.
І саме сьогодні Європейська комісія розпочинає розробку плану повернення українців додому після завершення війни. За інформацією видання Politico, Брюссель рекомендує країнам ЄС створити так звані центри єдності. Перші з них мають з’явитися в Німеччині та Іспанії.
Маємо також сказати про глибшу проблему. Через повномасштабну війну Україна нині стикається з демографічною кризою.
Експерти наголошують: щоб відновити економіку та зберегти конкурентоспроможність на міжнародному ринку, у найближчі роки Україна ймовірно відкриватиме двері для іноземних працівників.
До речі, є і позитивна динаміка — за даними Центру економічної стратегії, у 2024 році середній рівень безробіття знизився до 14,3%. Для порівняння: у 2023 році він становив 17,4%, а у 2022 — 18,5%.
І ось постає головне питання: ми ще не дожили до середини року, а з України виїхало додатково 100 тисяч людей. Чому так відбувається?
Так, війна залишається головною причиною. Але чи не з’явилися вже нові фактори, які змушують людей шукати життя за кордоном?
Коментує Василь Воскобойник, Голова Офісу міграційної політики та Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.