Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Велике вимирання

Головна
|
Новини
|
Велике вимирання

Велике вимирання

Вівторок, 21 Липень 2020 - 17:57

1990 року ніхто в Східній Європі не чекав таких наслідків політичних змін: цілі країни зменшуються до розміру одного міста. Болгарія, Румунія, Угорщина та багато інших намагаються цьому протидіяти. Однак в одній вирішальній темі про перегляд позицій не йдеться.

На вигляд графік як падіння зі скелі, і якби мова була про танення снігових шапок чи біржу, розголос у пресі був би великий. Але йдеться лише про демографічний колапс Східної Європи після зміни курсу, через еміграцію та низьку народжуваність. Кількість населення зменшується всюди, подекуди різко.

У шести країнах ЄС, якщо тенденція збережеться, існує загроза вимирання. Три балтійські країни (Литва, Латвія та Естонія), а також Румунія, Болгарія та Хорватія за 30 років після зміни курсу втратили 20% населення, деякі навіть більше. За розрахунками ООН, 2080 року там житиме лише половина людей, які були 1990-го.

Країни намагаються цьому протистояти. Новий патріотизм в Угорщині та інших державах регіону, який часто збурює настрої проти ЄС, — це також спроба викликати почуття солідарності. Вважають, що емоційний зв’язок з батьківщиною потрібно посилювати, щоб люди не їхали за кордон, однак очевидно, що досі це не дало значних результатів. Щедрою підтримкою дітей та батьків пробують збільшити народжуваність.

Це можливо передовсім у дещо заможніших країнах, які мають змогу витрачати на такі програми більше грошей: у Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині. Тут зниження кількості населення також проблема, але трохи менш драматична, ніж на південному сході Європи та балтійських країнах.

Важливу роль відіграють німецькі концерни, які в цих країнах мають виробничі потужності. Наприклад, лише в Угорщині йдеться про 200 тис. добре оплачуваних робочих місць. Однак нова сімейна політика поки що безуспішна, як і намагання повернути кваліфікованих емігрантів обіцянками фінансової допомоги. Щоправда, з часу поширення COVID-19 у сфері масової міграції бачимо драматичні сцени — 1,2 млн румунів, що жили і працювали в Італії, тепер масово намагалися втекти від вірусу на батьківщину. Там вони мали відбувати карантин, який далеко не всі сприймають. Тому з 10—11 березня на принаймні трьох румунських прикордонних пунктах відбуваються зіткнення із силами безпеки. Водночас є багато чинників, які свідчать, що саме в цих країнах вірус може стати особливо небезпечним, адже населення старе, а система охорони здоров’я слабка.

Та незалежно від пандемії вимирання народів у Східній Європі — одна з найбільших і найскладніших проблем ЄС. Відповідним країнам загрожує безкінечний занепад, а на заході Європи міграція із цих країн раз у раз спричиняє політичну напруженість. Настрої, що привели Англію до Brexit, виникли, серед іншого, і через це: багато англійців не витримали потоки міграції з Польщі та Болгарії.

Болгарія 1990 року мала 9 млн населення. Зараз лише трохи більше як 7 млн. І серед них люди, не конче потрібні країні, щоб знову стати на ноги. Залишаються старі, хворі й ті, хто не має достатньо навичок, щоб знайти роботу на Заході. Їде молодь, яка чогось навчилася, принаймні трохи говорить англійською — вона створюватиме сім’ї, народжуватиме дітей. Діти — це майбутнє. Але не Болгарії. Вони виростатимуть у Німеччині, Австрії, Англії та зміцнюватимуть ці країни.

Майбутнє Болгарії — старе населення без медиків і доглядальників, бо ті давно виїхали в багатші країни. Згідно з прогнозами, у 2080-му в Болгарії житиме 4,8 млн людей — удвічі менше, ніж до приєднання до ЄС. Серед причин, окрім еміграції, — низька народжуваність і дуже низька імміграція. Останнє частково тому, що населення на сході Європи не хоче емігрантів, а також через те, що бідність Румунії та Болгарії робить їх не надто привабливими.

«Цю тенденцію змінити складно», — каже Дімітрі А. Йданов, керівник лабораторії демографічних даних Інституту демографічних досліджень Макса Планка. Передумови, які він вважає необхідними для зміни демографічної динаміки для цих країн, звучать утопічно: «Люди хочуть стабільного середовища, у якому комфортно жити».

Ефективна система охорони здоров’я особливо важлива для жінок, вони хочуть працювати, мати забезпечену старість і майбутнє для дітей. Ці країни повинні «пропонувати людям те саме, що дають західні країни». Ключ — складна й дорога соціальна політика, для якої необхідний відповідний рівень економічного розвитку.

Це, м’яко кажучи, спочатку видається недосяжним. Тому деякі соціологи в наступні роки очікують чергової великої хвилі еміграції, наприклад з Румунії. «Ми знаємо, що майже половина молоді між 16 і 34 роками — 48% загальної кількості — планує виїхати за кордон», — цитує соціолога Думітру Санду веб-сайт телеканалу Ştirile TV. Переважно це «конкретні структуровані» плани ще до отримання університетського диплома виїхати на Захід.

Жодна з країн ЄС не втратила стільки молоді, як Румунія. За даними Eurostat, 600 тисяч румунів у віці до 19 років живуть поза країною. Молодість Румунії минає за кордоном. У 1990-му Румунія мала 23,5 млн мешканців. Сьогодні трохи більше як 19 млн. Утрата, як і в Болгарії, понад 20%. За прогнозами ООН, до 2080 року їх буде лише 11 млн — отже, і тут у понад половину менше, ніж 1990-го. У Хорватії було 4,7 млн мешканців, тепер лише близько 4 млн. У 2080-му їх, можливо, залишиться тільки 2,6 млн.

Так само радикально зменшуються й балтійські країни. За підрахунками ООН, 2080 року Естонія матиме менше як мільйон населення — 945 тис. Латвія з 1990 року (2,6 млн утратила понад 20% населення, тепер там тільки 1,9 млн. У прогнозах ООН на 2080 рік ідеться лише про 1,2 млн.

Еміграція та низька народжуваність є гострими проблемами і в західно-балканських країнах, які прагнуть вступити в ЄС. В Албанії зменшення кількості населення зі зміни курсу на рівні радше 15%, а не 20% (1990-й — 3,25 млн, 2020‑й — 2,85 млн). Якщо ці країни стануть членами ЄС, то варто очікувати масивної та швидкої еміграції в багатші країни ЄС. Цей процес триває і нині, проте вільне пересування робочої сили його лише пришвидшить.

Цифри досить драматичні, але ще драматичнішими вони стають, якщо брати до уваги не загальне населення, а людей працездатного віку. 2017 року 19,7% усіх румунів працездатного віку (20—64 роки) жили за кордоном. В Угорщині еміграція загалом значно менша, але особливо виразна серед людей з вищою освітою — 2017-го 8% угорців з університетським дипломом жили за кордоном. До порівняння: лише 1% німців працездатного віку живе за кордоном. Можна лише уявити, що це означало б для німецької економіки, якби їх раптом стало 20%.

Вирішальну роль у цій ситуації мають і фірми з працевлаштування. Для німецьких працедавців вони шукають працівників зі збору врожаю, будівельників та доглядальників навіть у найменших містечках регіону. Але шукають передовсім фахівців з доброю освітою. Оскільки Німеччина є бажаною метою для значної частини молоді із Центрально-Східної Європи (багато хто туди вже виїхав, а ще більше хочуть), то німецьке демографічне майбутнє видається значно кращим. Завдяки міграції кількість населення зростає вже роками.

Але оскільки народжуваність і надалі низька, то, за прогнозами, до 2080 року чисельність населення Німеччини зменшиться з актуальних 84 млн (79 млн 1990 року) до 75 млн. У Німеччині радо говорять про демографічну бомбу сповільненої дії. У багатьох країнах східної Європи це радше атомна бомба.

У перспективі зменшення кількості населення викликатиме зростання зарплат. Зараз це вже практично відбулося в Угорщині та Румунії із понад 20% збільшенням зарплат за три роки. Це мало б послабити тиск еміграції.

З цієї та інших причин демограф Дімітрі А. Йданов вважає, що протягом наступних років кількість населення Східної Європи й надалі знижуватиметься, але не так радикально, як прогнозує ООН. «На мою думку, ті, хто хотів виїхати, уже це зробили», — каже дослідник. Він також ознайомлений з даними румунських студій, які свідчать, що виїхати хоче половина молоді. «Але поїдуть не всі, це ж лише плани», — вважає він. А через наявні еміграцію та низьку народжуваність «молоді не так уже й багато». Це не те речення, яке справді дає надію.

Джерело: Тиждень

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy