Щоб поїхати працювати до Польщі, потрібно 8 тис. грн, а до Києва – 25 тис. – каже Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування. Він зазначив, що на початку 2000-х і уявити не міг, що робота в Польщі буде привабливою для українців.
“Я хочу нагадати 2006 – 2008 роки. У Києві не можна було знайти студентів на роботу менш ніж за 1000 доларів. Якби в 2006 – 2008 роках мені хто сказав, що люди будуть їхати працювати до Польщі, я перший почав би сміятися. Тоді заробітні плати в Польщі були ледве 300 доларів “, – сказав Василь Воскобойник.
Той факт, що зараз українці часто вибирають не працевлаштування в столиці, а роботу за кордоном, експерт пояснює, в тому числі, вартістю життя в Києві. “Якщо людина хоче поїхати працювати в Польщу, то йому фактично потрібно витратити гроші на квитки і на перший місяць, який він там буде жити. Ця сума становить десь 7 – 8 тисяч гривень на людину, щоб він міг поїхати і почати працювати. А скільки грошей потрібно, наприклад, щоб з маленького містечка приїхати і почати працювати в Києві? Скажемо відверто, знімати квартиру в Києві, заплатити за 2 місяці оренди, плюс мати гроші, щоб прожити перший час, – це приблизно 20 – 25 тисяч гривень. Тобто майже в 3 рази більше, ніж ті гроші, які потрібні для того, щоб поїхати працювати в Польщу “, – зазначив Воскобойник.
Експерт ринку праці Тетяна Пашкіна також підтвердила, що польські працедавці складають велику конкуренцію пропозицій зі столиці, але додала ще одну причину цього. “І в Києві, і в великих містах є велика біда – це заборгованість із зарплати. Хоча вона дещо скоротилася, але сума досягає мільярдів гривень “, – зазначила Пашкіна.
Окремо Воскобойник прокоментував трудову міграцію українських лікарів в Польщу (нещодавно оприлюднили дані дослідження Центру Разумкова, згідно з якими за останній рік з України виїхало понад 66 тис. Медпрацівників). Але різкого зростання кількості медиків, офіційно працевлаштованих в Польщі, немає.
“У 2019 тільки 27 лікарів отримали роботу в Польщі, а в 2020-му їх стало 43. Тобто мова не йде про масове відтоку”, – навів дані експерт міжнародного ринку праці. При цьому він зазначив, що Польща в період пандемії дійсно створила всі умови для роботи лікарів.
“Польща зробила дуже правильне рішення. Вона підняла зарплати лікарів в 2 -3 рази – до рівня Німеччини. Я впевнений, що у нас теж була така можливість збільшити заробітні плати, але маємо те, що маємо, і насправді виявилися в ситуації, коли велика кількість лікарів звільнилися протягом 2020 року і залишили свою працю в галузі медицини, або змінили свою професію, або зібрали свої речі і поїхали за кордон “, – сказав Воскобойник.
Він також додав, що в Польщі запропонували українським фахівцям не підтверджувати свої дипломи, головними умовами для працевлаштування медиків зараз є знання польської мови і 3 роки досвіду роботи в медичних установах.
Джерело: Объектив