Пункти безкоштовної правової допомоги фізичним особам, які неспроможні оплатити послуги юриста, працюють по всій Польщі від 2016 року — це завдання делеговане урядом місцевому самоврядуванню, на яке останнє отримує фінансування з державного бюджету. Як же працює дана система покажемо на прикладі роботи одного з таких пунктів — у столиці Сілезького воєводства в місті Катовиці (поль. Katowice). Це, мабуть один з небагатьох у Польщі, де можна отримати таку допомогу також українською мовою.
За словами Йолянти Волянін — заступниці начальника Відділу соціальної політики Управління міста Катовиці — у місті є 12 пунктів, де мешканці можуть скористатися безкоштовною порадою, консультацією або медіацією. Шляхом проведення конкурсу місто делегує це завдання окремим правникам та неурядовим організаціям. У Катовицях у шести таких пунктах допомогу надають працівники і волонтери громадської Асоціації консультування громадян «Доґма». У середині червня на сайті «Доґми» у ФБ з’явився ось такий ролик:
Тетяна Вольц-Брея — юристка, медіаторка, громадська радниця. Вона родом із Івана-Франківська, живе у Польщі з 1997 року, закінчила Юридичний факультет Сілезького університету. Загалом консультує громадян Польщі, але також мігрантів. За даними за минулий рік, на території Сілезького воєводства проживало, працювало або навчалося 170 тисяч громадян України. Точно не відомо скільки їх виїхало останнім часом.
Асоціація консультування громадян «Доґма» у Катовицях вже 17 років допомагає людям, серед іншого, у вирішенні правових питань. Найскладнішими у правовій допомозі мігрантам з України є кримінальні справи. І взагалі, юристка радить їм консультуватися з правниками, зокрема в іншій державі, законодавства якої вони не знають.
А ми ще додамо, що днями Управління міста Катовиці запросило українських мігрантів взяти участь в анонімному опитуванні, результати якого допоможуть працівникам мерії визначити очікування іноземців щодо роботи цієї установи та способу проведення вільного часу у місті.
Джерело: Польське радіо