Експерт зазначив, що 70% українців, які виїхали за кордон, скоріше за все, залишаться, якщо не зміняться умови перебування.
В Україні вже три роки триває повномасштабне вторгнення Російської Федерації, що змусило багатьох українців рятуватися в сусідніх країнах. Зважаючи на відсутність оптимістичніх тенденцій щодо завершення війни, громадяни нашої країни розуміють, що їм можливо доведеться залишитися в Європі на довший період, а то й назавжди.
Які країни ЄС найбільш привабливі для українців і чому – УНІАН розпитав у президента Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника.
– Чи правда, що українці масово покидають Польщу? Куди українці їдуть з Польщі?
За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на 2 лютого 2023 року в Польщу прибуло 1 мільйон 563 тисячі 386 осіб, в Німеччину – 1 мільйон 55 тисяч 323 людини, а у Чехію – 486 тисяч 133 особи.
Можна сказати, що для українців Німеччина стає більш цікавою. Але не можна стверджувати, що почався масовий виїзд громадяни України з Польщі.
Скорочення кількості українців у Польщі майже на 600 тисяч осіб було зумовлено, з одного боку, дійсно тим, що люди поїхали, до прикладу, в Німеччину, але, я вважаю, що велика частка з цієї кількості громадян, скоріше за все, повернулася назад в Україну після того, як бойові дії сконцентрувалися на сході та півдні нашої території.
– Чому українців не влаштовує Польща – це питання грошей, тобто маленька допомога, чи проблема з роботою, чи щось інше?
Зміна кількості українців у Польщі свідчить про те, що, з одного боку, наші земляки за кордоном, розуміючи, що скоро почнеться четвертий рік повномасштабної війни в Україні проти РФ, починають обирати країну, в якій вони б хотіли залишитися або на довготривалий термін, або назавжди. Українці намагаються потрапити в ту країну, де вони бачать як своє майбутнє, так і майбутнє своїх дітей. Зрозуміло, що з усіх європейських країн цим двом критеріям найбільше відповідає саме Німеччина.
У Німеччині кращий рівень соціального захисту, аніж у Польщі. У Німеччині українці можуть отримати гроші на утримання дітей, допомогу по безробіттю. Там родина може жити у помешканні, яке їй надасть німецький уряд, сплачувати лише за “комуналку” й отримувати допомогу по безробіттю та допомогу на утримання дітей. Деякі родини обирають такий шлях – не працювати, оскільки вони і так отримують гроші.
Інформація про вигоди життя у Німеччині широко розходиться серед українських біженців, і ті, хто знаходяться у Польщі, ухвалюють для себе рішення: або залишатися там, або таки їхати до Німеччини, де можна жити більш комфортно і менше витрачати свої фізичні сили.
Польща була і буде країною, яка найбільш приваблива для українців з низькою кваліфікацією, які хочуть поїхати за кордон та заробити гроші. Така ситуація склалася, оскільки в Польщі дуже проста процедура працевлаштування, і громадянам України зрозуміла польська мова. У Польщі українцям, які не мають кваліфікації, набагато легше знайти роботу, аніж у Німеччині.
Структура польського ринку праці передбачає залучення великої кількості людей без кваліфікації – у Польщі багато роботи, у тому числі на складах, на конвеєрах, на заводах. А Німеччина завжди робила ставку саме на кваліфікований персонал, і там є три галузі в яких зазвичай потрібні фахівці – це автобудування, станкобудування та фармакологія. Німці скрупульозніші, і їм важливо, щоб людина була кваліфікована та знала німецьку мову. Всіх українців, які приїздили в Німеччину, зобов’язували вивчати мову, ходити на курси німецької.
Тому і у майбутньому українці будуть розглядати Польщу як країну, в яку можна поїхати, попрацювати там й за обмежений період часу достатньо швидко заробити достойні та цікаві для них гроші. І у Польщі залишаються працювати деякі наші земляки, оскільки їх влаштовує фактично відсутність мовного бар’єра, і через це їм легше адаптуватися.
– Скільки українців повертаються додому з Польщі?
На це питання складно відповісти, оскільки ми навіть точно не знаємо, скільки українців зараз живе в Україні. У нас перепис населення востаннє проводили у 2001 році.
З одного боку, можна звернутися до Державної міграційної служби України і отримати від неї інформацію, скільки українців перетинає кордон в один бік і в інший, і зробити для себе неправильний висновок стосовно того, яка велика кількість громадян повернулася, оскільки ми не знаємо мотивів приїзду людей на Батьківщину.
Потрібно дивитися не лише на цифри, а на те, що відбувається після приїзду особи, а такої інформації немає взагалі ні в кого, оскільки такі дослідження не проводить, у тому числі навіть Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України.
Немає сенсу говорити про якесь масове повернення українців на батьківщину до моменту закінчення військових дій та відкриття кордонів для чоловіків у віці від 18 до 60 років, які можуть проходити військову службу.
Як тільки буде скасовано дію воєнного стану, і кордони відкриють, з одного боку, можуть повертатися ті люди, які зараз перебувають закордоном, а з іншого – ми опинимося в ситуації, коли розпочнеться нова хвиля трудової міграції. Українці поїдуть або до своїх родин, які вже асимілювались на Заході, або вирушать на заробітки, щоб утримувати сім’ї, які залишилися на батьківщині. Це буде нова втрата Україною робочих рук, і поїдуть за кордон приблизно від 1 до 2 мільйонів осіб.
– Скільки українців потенційно можуть повернутися після війни?
В Україну повернуться всі ті, хто не зміг адаптуватися закордоном – не вивчив мову, не підвищив кваліфікацію, не пересилив свою лінь й не закріпився в іншій країні.
З кожним днем зменшується імовірність того, що ті українці, які знаходяться у Німеччині, вивчать мову, знайдуть собі високооплачувану роботу, повернуться на Батьківщину. Тим більше, що торік Німеччина суттєво спростила умови отримання свого громадянства: тепер, щоб претендувати на нього, в країні потрібно прожити 5 років і більше, а не 8, як було раніше. Цей термін ще коротший для тих, хто займається громадською діяльністю чи соціальною активністю – лише 3 роки.
Україна виходить на 4 рік війни, і фактично вже у цьому році серед українців, які виїхали до Німеччини після початку широкомасштабного наступу РФ, з’являться особи, які близькі до отримання німецького громадянства, яке є ключем до забезпеченої старості.
Я вважаю, що скоріше за все, в Україну повернуться лише 30% громадян, які зараз перебувають за кордоном.
– Скільки українців можуть назавжди лишитися закордоном?
70% українців, які виїхали за кордон, скоріше за все, залишаться, якщо не зміняться умови перебування. Українці закордоном можуть виступати представниками нашої країни в Європі, і це буде більш активно впливати на наші євроінтеграційні процеси. Я дуже сподіваюсь, що ті люди, які будуть працювати в Європі, які побудують свою кар’єру і добре зароблятимуть, після війни почнуть вкладати кошти в Україні.
Головне, щоб в нашій країні створили стимули для того, щоб наші земляки, навіть якщо вони отримають громадянство Польщі, Німеччини, Чехії або будь-якої іншої європейської країни, все одно підтримували зв’язок з Батьківщиною. Якщо їхні кошти інвестуватимуться в Україну, то багато ми не втратимо. Головне, що має бути, – це активна співпраця держави з українцями, які знаходяться закордоном, і створення умов для розвитку держави.
Якщо ми оберемо для себе шлях створення країни вільних людей, де є свобода слова, вибору, пересування, підприємницької діяльності, у нас з’явиться шанс, що цифра у 70% буде скорочуватися – люди почнуть повертатися.