Коронавірус змусив повернутися до України понад 70 тис. українців. Частина з них туристи. Ще частина – заробітчани, які на період карантину втратили роботу. Що буде із закордонним ринком праці та як далі розвиватиметься ситуація, розповів Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
– Коронавірус, який зараз є проблемою номер один у Європі, очевидно стане спусковим гачком світової економічної кризи. Поки що зарано прогнозувати її масштаби, адже не зрозуміло, наскільки будуть продовжені карантинні заходи у розвинутих країнах. Там щодня зараз банкрутують підприємства, люди втрачають роботу. При цьому, не треба думати, що уряди країн ЄС втратили глузд і будуть покірно спостерігати за економічним занепадом. У разі, якщо карантин не призведе до бажаного результату, будуть розроблені інші моделі реагування, які дозволять поступово відновлювати економічну активність.
Чи компенсують втрати заробітчанам за період карантину?
-Усе залежить від того, як працювала людина. Якщо неофіційно і зупинилось виробництво — звісно, що її просто викинули на вулицю. Якщо ми говоримо про людей, які працюють офіційно, то тут все залежить від держави, де це відбувається. У Португалії знайшли цікаве рішення — якщо роботодавець зможе довести державі, що через карантин він не може достатньо заробляти, тоді держава покладає на нього виплату 30 % заробітної плати, решту компенсує. Тобто 70 відсотків буде виплачено саме з бюджету країни.
У Польщі прийняли окремий закон по боротьбі з коронавірусом. Люди, які працюють у сферах, пов’язаних з обслуговуванням людей всі відправлені на двотижневий карантин. А ті, хто працюють на конвеєрі – зараз працюють. Тут головне — зменшити кількість контактів поміж людьми. На деяких виробництвах, де технологічний процес дозволяє це зробити, роботу не зупиняли до сих пір. Всіх інших відправили на карантин. Стосовно заробітних плат і медичних послуг — тут ситуація як і в Італії. Люди, які працюють офіційно — отримують заробітні плати навіть знаходячись на карантині.
Якщо говорити про офіційне працевлаштування, то приблизно 40 відсотків трудових мігрантів працює легально, а 60 – нелегально. Думаю, після пандемії більшість людей зрозуміє, що вони лишилися сам на сам з проблемою і ліпше, якщо за тобою стоїть держава, яка зможе допомогти. Тому шукатимуть офіційну роботу.
Більшість заробітчан з Італії, Польщі та інших країн повернулися додому. Чи не боятимуться знову їхати на заробітки?
– Звичайно, частково українці втратять роботу у Європі. Але це явище тимчасове, яке зачепить тільки період карантину. Наведу два приклади. Не зважаючи на шокуючу статистику смертей літніх людей в Італії, їхня кількість у цій країні на порядок вища ніж молодих. І абсолютна більшість з них виживе у цій пандемії та буде потребувати догляду, як і раніше. Тому українські медсестри та доглядальниці знову знадобляться. Сучасна Польща, в особі своїх очільників, вже не уявляє свого успішного існування без українських трудових мігрантів. Мер Вроцлава днями звернувся до наших співвітчизників українською мовою з проханням залишатися вдома та не розповсюджувати вірус містом. Крім того, польський уряд запевнив, що хворих на коронавірус українців будуть лікувати безкоштовно. Отже, не зважаючи на спад економічної активності, українці будуть затребувані і в Італії, і в Польщі. Та повернуться туди на роботу, як тільки відкриються кордони.
Які прогнози на рахунок закінчення карантину?
– Уже зрозуміло, що карантин в Україні не закінчиться 3 квітня. Наша влада буде орієнтуватися на Європу. Найдовший карантин оголосила Франція – на 45 днів, триватиме він до кінця квітня. Але чомусь в нас забули, що Європа робить для збереження робочих місць. Та ж Франція дозволила на своїй території будувати підприємства для виробництва ліків. Німеччина заявила про те, що готова націоналізувати деякі підприємства, які будуть втрачати свої прибутки через те, що інші ринки зачинені. Фактично Європа “заллє” цю кризу грошима. І цих грошей вистачить, щоб вийти з кризи. Головною ознакою того, що все налагоджується, стане відкриття візових центрів в Україні.
Що буде з закордонним ринком праці в подальшому?
– Є така приказка – поки товстий схудне, худий помре. Вона сьогодні відображає українські реалії. Наш уряд копіює карантинні заходи, що вводяться в дію у Європі. І мабуть, по-іншому не може себе поводити. Бо інакше Україна наражається на небезпеку неконтрольованого розповсюдження вірусу та пов’язані з цим небезпеки для здоров’я тисяч громадян. Кожен день карантину наносить нищівний удар по українській економіці та перспективам її розвитку. Коли в Євросоюз, США, Японії та інших розвинуті країни вже готують плани протистояння економічній кризі, у нашої країни просто немає для цього ресурсів.
Після закінчення карантину на Україну чекають дуже важкі часи: ріст безробіття, девальвація гривні, підвищення цін та соціальна депресія. В подібних умовах велика частина наших громадян, які не мають заощаджень, аби чекати роками на відновлення економіки, будуть шукати можливість працювати за кордоном. Не зважаючи на економічну кризу, потреба в українцях в країнах Європи не скоротиться. Тамтешні суспільства продовжують страждати від демографічної кризи і потребуватимуть робочі руки, яких вкрай не вистачає. Україна, яка знаходиться поруч з Євросоюзом, є останнім великим резервом робочої сили в Європі. Отже, вже цього року ми побачимо значне підсилення міграційних потоків українців. Цього року критичним стане й те, що трудова міграція перетвориться на еміграцію. Люди будуть виїжджати і залишатись жити за кордоном.
Джерело: Gazeta.ua