Кількість іноземців, які прагнуть працювати в Польщі, продовжує збільшуватися. Більшість гастарбайтерів прибувають саме з України. Наприклад, у Гданську в 2015-му році оформили 11 тисяч запрошень для іноземних працівників, а за 9 місяців цього року – вже 20 тисяч.
Тим часом міністерство праці та соціального захисту Білорусі оновило перелік організацій та вакантних робочих місць для можливого працевлаштування громадян України. Найбільш охоче чекають українських лікарів, медсестер, фельдшерів, лісників, кухарів, зоотехніків і операторів машинного доїння. Максимальну зарплату пропонують лікарям-терапевтам – близько 350 доларів, мінімальну – зоотехнікам і операторам машинного доїння – 125 доларів. Всім іноземним фахівцям обіцяють проживання в гуртожитку або навіть приватному житловому будинку.
Тенденції трудової міграції прокоментував в ефірі радіостанції Голос Столиці президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Чи є статистика, скільки зараз українців працює за кордоном?
– За словами посла України в Польщі Андрія Дещиці, зараз перебуває в цій країні близько 1 мільйона українців. Якщо говорити про кількість запрошень, які видаються не в розрізі одного Гданська, а якщо говорити про дані по всій Польщі, то тільки лише за 2015-й рік було видано для українців 760 тисяч запрошень, за даними на кінець першого кварталу 2016 ця кількість дорівнює 614 тисячам.
Скільки людей працює легально, а скільки нелегально?
– Скажімо так, це загальна цифра, яка включає в себе також і студентів, яка також включає в себе людей, які отримали дозвіл на тимчасове перебування на території Польщі. Говорити про те, яка кількість з них перебуває легально або нелегально, досить складно. Але є дані від Міністерства праці та соціального захисту Польщі, які свідчать, що з 780 тисяч запрошень, які були видані взагалі для іноземців, офіційно, легально в Польщі працювало всього лише 500 тисяч чоловік. Тобто ми говоримо про цифру десь близько 30-35% людей, які працюють нелегально.
Чому такий ажіотаж на роботу в Польщі?
– По-справжньому українці затребувані по території всієї Польщі. Не можна говорити про один Гданськ або Вроцлав, або про Краків. Потрібні люди в зв’язку з тим, що процес глобальної світової міграції торкнувся не тільки українців. Давайте проведемо порівняльний аналіз, якщо в України валовий внутрішній продукт порядка 87 млрд доларів, у Польщі ця цифра вже перейшла за 520 млрд, при цьому за п’ятикратної різниці в економічному розвитку, поляки масово виїжджають на роботу до Англії, Німеччини, і попит на українців виникає. Причина дуже проста – в Польщі реально нікому працювати. Попит завжди народжує пропозицію.
Виходить, що полякам вигідно, щоб українці їхали до Польщі працювати?
– З 1 січня в Польщі не змінюється абсолютно нічого. Точно так залишається система запрошень, в усякому разі, цю програму вирішено залишити до закінчення першого півріччя 2017 року року. А що змінюється в кращу сторону не тільки для українців, а для всіх трудових мігрантів, які їдуть на територію Польщі, їх зрівняли в правах на заробітну плату, і польські роботодавці не мають права оплачувати роботу іноземного мігранта менше, ніж платять полякам. В першу чергу, це пов’язано не з тим, що поляки перейнялися долею іноземців, вони не хочуть, щоб іноземні трудові мігранти займали робочі місця, на яких можуть спокійно працювати поляки. Це захист внутрішнього ринку.
До яких країн українці їдуть на заробітки також охоче?
– Бажання українців виїхати в інші країни було підтверджено соціологічним дослідженням, яке провела наша асоціація у другій половині вересня 2016- го року. Відповідно до цієї соціології, близько 40% українців хочуть виїхати на роботу за кордон. Але бажання не завжди збігається з можливостями європейських країн приймати українців. Про те, що нас готові приймати, заявляє Чехія, але кількість вакансій обчислюється десь близько 5000. Також Угорщина хоче нас прийняти, але також не таку велику кількість людей вони можуть прийняти на своїй території. На нинішній момент часу найбільш відкритою країною в Європі для нас є Польща. Знову ж ми говоримо, що 90% українських мігрантів – це люди, які виїжджають на заробітки і згодні працювати, як звичайні працівники. Якщо ж ми говоримо про фахівців високого рівня, як то IT-шники, медики, фахівці-інженери і так далі, природно, їх прийме будь-яка країна, але знову ж таки все впирається в те, що українці не надто знають іноземні мови. Мовний бар’єр гальмує можливість прийняття наших фахівців в інших країнах світу.
Білорусь запрошує фахівців з України. Тут мовного бар’єру немає, але чи вигідно українцям працювати в Білорусі?
– Є момент, пов’язаний в першу чергу з рівнем доходів. Людина, яка працює в Польщі на рівні тваринника, вона може розраховувати на зарплату 400-500 доларів. За інформацією, яку ви тільки що озвучили, ця заробітна плата в Білорусі складе 135 доларів. Звичайно, більшість буде хотіти виїхати безпосередньо в будь-яку іншу країну західної Європи. Білорусії властива постійна девальвація власної валюти і економічна ситуація не сприяє планам людей перебратися туди.
Чи в змозі польська сторона підтримувати наших українських фахівців високого класу?
– У нас є підписаний меморандум з Україно-польською торговою палатою. Затребувані фахівці високої кваліфікації, затребувані фахівці банківської сфери, страхування, медицини, IT, інженерія, але все впирається в мовний бар’єр. Якщо українці знатимуть досить польську мову, природно, поляки готові приймати наших фахівців високої кваліфікації.
А щодо документів?
– У далекому 2008-му році в Польщі було прийнято розпорядження уряду, постанова уряду про спрощення процедури працевлаштування для країн п’яти держав – це Україна, Білорусь, Молдова, Вірменія і Росія. Достатньо отримати умовну згоду від роботодавця, виявити бажання з боку працівника, йому передають так зване запрошення. Цього вже достатньо для того, щоб український громадянин, або громадянин інших з цих чотирьох держав заїхав за спрощеною процедурою в Польщу. Знову ж таки повторюся, міграційні процеси, які відбуваються на території України, співвідносяться з тими ж міграційними процесами, які відбуваються в Польщі. І точно так само, як з України близько 5 мільйонів чоловік виїхало, приблизно стільки ж виїхало з Польщі.
Джерело: Голос столицы