В Україні зоряний час для аферистів, які заробляють на працевлаштуванні за кордоном. Як кажуть, шахраї запрошують на роботу. З одного боку, в Інтернеті дуже багато інформації на цю тему. З іншого — про легальне працевлаштування не знає практично ніхто. То що потрібно робити, аби не потрапити в пастку?
Кілька років тому Дмитро, студент другого курсу Аграрного університету, вирішив поїхати під час канікул на заробітки за кордон. Агентство з працевлаштування знайшов не на вулиці. Навпаки, все було нібито солідно. Представники агентства прийшли в університет і запропонували студентам офіційне працевлаштування.
— Нам сказали, що потрібні люди для роботи у Фінляндії (збирати чорницю). І плату назвали нормальну — за 1 кг зібраної ягоди 1 євро. Сказали, що їхній офіс знаходиться на Борщагівці, дали телефони, — розповідає Дмитро.
За працевлаштування у Фінляндії посередники запросили зі студентів чималу суму — 3,5 тисячі грн і 35 євро за оформлення візи. Гривні вимагали перерахувати через банк, а євро віддати готівкою. Причому гаяти часу, за словами посередників, було не варто, тому що група вже практично набрана. Дмитро, як його запевняли, встиг ускочити в останній вагон.
— Нам дали всі банківські реквізити, ми перерахували гривні, віддали євро агентам прямо в руки і почали чекати. До речі, як ми потім дізналися, нас було 120 осіб з усієї України. Нам сказали, що відправляти будуть автобусами, навіть назвали конкретне місце, де на нас ці автобуси чекатимуть. Минуло два тижні, нам ніхто не телефонує, нікуди не кличе. Ми почали хвилюватися, адже гроші віддали чималі, та й сезон збору ягід уже в розпалі. Спочатку нам по телефону відповіли, мовляв, не хвилюйтеся, ми оформлюємо документи. Минув ще тиждень, і телефони відповідати перестали. Тоді ми поїхали в агентство за вказаною адресою. Приїжджаємо — ані людей, ані агентства. У нас були на руках договори, чеки про оплату через банк. Тому ми звернулися в поліцію. За фактом шахрайства порушили кримінальну справу. Правда, розглядали її більше року. Потім нам сказали, що цих аферистів начебто знайшли. Але гроші нам так і не повернули, — згадує Дмитро.
Як з’ясувалося, всі документи були підроблені, але відрізнити їх від справжніх міг тільки досвідчений юрист.
— Тепер я знаю, що мати справу можна тільки з перевіреними фірмами, які давно на цьому ринку і мають солідну репутацію. Найкраще, якщо їх вам рекомендують люди, яким ви довіряєте і які дійсно отримали там роботу. Саме так я їздив минулого року на заробітки в Польщу. Агентство з працевлаштування мені підказали хлопці, які співпрацюють з ним уже кілька років. Цього разу мені пощастило. Я займався столяркою в маленькій фірмі разом з господарем і його сином. Жив недалеко від роботи. Стосунки з роботодавцями були чудові. Вони запрошували мене в гості, ми разом святкували, та й працювали на рівних. За три місяці, з проживанням і харчуванням, заробив близько 40 тис. грн, — розповів Дмитро.
Зараз він працює на деревообробній фабриці, але збирається знову поїхати на заробітки за кордон. Вважає, що якщо оформлятися легально, то можна і добре заробити, і побачити, як живуть в інших країнах.
до теми
Українці прагнуть до Європи. Тут зарплатня вища і є стабільність. Сьогодні намітилися така тенденція: на заробітки їдуть і люди робітничих спеціальностей, і фахівці з вищою освітою. Втім, за кордоном вони здебільшого змушені займатися некваліфікованою працею. Вміння та знання спеціалістів знецінює мовний бар’єр. За статистикою, 43% українців працюють у галузі будівництва, 23% — у сільському господарстві, 10% займаються роботою на дому, 3% — у IT-сфері та 2% — це медичні працівники.
Водночас, інтелектуали, які мають спеціальну освіту і володіють іноземними мовами, в Європі затребувані. За словами Василя Воскобойника, в Інтернеті можна знайти багато пропозицій програмістам. Проте, зазвичай, на цих фахівців роботодавці виходять самі. Тож перш ніж погоджуватися на посаду, потрібно з’ясувати все про фірму-роботодавця. Наявність трудової візи та укладення договору є обов’язковими.
У скандинавських країнах є попит на робочу силу, але там потрібні робітники зі знанням мови. Дуже часто відмовляє українцям у робочій візі Чехія (на другому місці після Франції). У США і Великобританії влаштуватися на роботу майже нереально, якщо вас не запросили особисто. Найбільш прості шляхи працевлаштування за кордоном пропонує Польща. У 2015 році до цієї країни видано 762 тис. робочих запрошень, а у 2016 році вже 1,3 млн.
• • •
В Європі панує культ роботи. Часто це виявляється несподіванкою для наших заробітчан. Десятигодинний робочий день, 30-хвилинна перерва на обід. Каву щогодини ніхто не п’є, кожні 15 хвилин курити не бігає, адже за це можна отримати штраф. За словами Василя Воскобойника, чимало українських гастарбайтерів просто не готові до такого темпу, тож потім розповідають, що їх змушували працювати, немов рабів на плантаціях. При цьому вони забувають згадати, що ті ж самі поляки працюють нарівні з ними.
Коментарі фахівців
Їдучи — повертайтесь!
Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного
працевлаштування
— Щороку на роботу за кордон виїздять мільйони українців, але лише одиниці працюють легально. Статистика свідчить, що через легальні компанії за останній рік до Польщі заїхало лише 9,5 тис. українців.
Якщо говорити про Київську область, то цифри геть смішні. За минулий рік компанії з міжнародного працевлаштування на Київщині легально направили до Польщі на заробітки лише 131 людину.
Щоб не потрапити до рук шахраїв, потрібно звертатися лише у ліцензовані компанії з міжнародного працевлаштування, обов’язково перевіряти наявність ліцензії на сайті Мінсоцполітики, завжди укладати договір на пошук роботи, цікавитися, куди саме може відправити компанія.
Якщо обіцяють захмарні зарплати в багатьох країнах світу, тікайте звідти, адже 80% українських компаній мають ліцензію на працевлаштування виключно у Польщі. Легальне працевлаштування коштує у межах 200-300 доларів. Це послуги компанії, витрати на проїзд, страховка і підготовка документів.
Із 2010 до 2015 рр. трудові мігранти перерахували в Україну 35 млрд дол. Пік був у 2013-му році — 8,5 млрд дол. У 2016-му році ця цифра становила 5,4 млрд дол. Тобто від 6 до 10% ВВП заходить в Україну від трудових мігрантів. Це в рази більше від вливань інвесторів. Тож держава повинна підтримувати трудових мігрантів (дати їм змогу у зручній формі сплачувати податки, формувати трудовий стаж). Левова частка людей, які їдуть за кордон, а це 80-90%, повернуться, а 10-20% ми втратимо.
Я завжди наголошую: їдучи — повертайтесь! Криза в Україні не вічна, наша держава відроджується, і їй потрібні робочі руки. Проте і за кордон їхати треба. Українці мають на власні очі побачити, як живуть в Європі. Додому вони повернуться з новою свідомістю, і з часом зможуть змінити власну країну.
Обережно, шахраї на Бориспільщині
Євген Самойленко, в.о. директора Бориспільського міськрайонного центру зайнятості
— Аферисти постійно змінюють правила гри, маскуючись під легальних агентів з працевлаштування. Саме так сталося з Дмитром та іншими студентами, адже агенти пропонували свої послуги в стінах університету. Нещодавно, розуміючи, що в нас є багато потенційних клієнтів, у наш центр зайнятості приходили представники однієї з таких фірм з пропозицією провести презентацію-агітацію. Вони пропонували роботу і навчання у Словаччині. Ми вирішили перевірити легальність цієї фірми. З’ясувалося, що в них на сайті немає адреси, є тільки мобільні телефони. А головне — на сайті Мінсоцполітики ліцензія цієї фірми не зареєстрована. Після цього вони до нас більше не приходили. Але у нас є дані, що агенти цієї фейкової фірми активно працюють у Бориспільській області, беруть участь в ярмарках вакансій і запрошують людей на роботу. Тож хочу застерегти громадян: будьте обережні. Це дуже небезпечно, адже можна потрапити в халепу. Ретельно перевіряйте всі дані, якщо виникли сумніви — звертайтеся до компетентних людей.
Джерело: Вісті