Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Трудова міграція та досвід Литви: як не потрапити в пастку та повернути заробітчан?

Головна
|
Новини
|
Трудова міграція та досвід Литви: як не потрапити в пастку та повернути заробітчан?

Трудова міграція та досвід Литви: як не потрапити в пастку та повернути заробітчан?

П’ятниця, 20 Квітень 2018 - 06:58

Якщо згадати Польщу в середині 80-х років, то вже тоді багато хто виїжджав за кордон і проблема міграції була актуальною.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, оцінюючи проблему трудової міграції та пропозицію Мінсоцполітики стимулювати заробітчан платити страхові внески в Україні в обмін на трудовий стаж і субсидію, що в майбутньому дасть право на пенсію.

Трудова міграція: досвід інших країн

«У Польщі вже в середині 80-х років усі, навіть ті, хто мав спеціальність, виїжджали на непрофільні підробітки: працювали сантехніками, будівельниками й відгукувалися на інші вакансії, що були затребуваними. Після цього хтось повернувся, хтось – ні, але проблема з плином того, як країна розвивалась економічно й зростали зарплати, усувалася», – зазначив Дорошенко.

За його словами, в подальшому приблизно така сама доля чекала й на інші країни. Наприклад, країни Балтії. Якщо естонці в основному їдуть до Швеції та Фінляндії, яка ближча до них за всіма ознаками – історичними, територіальними, економічними, то литовці роз’їхалися по всій Європі. В основному, додав експерт, литовці мігрували до Ірландії та Великої Британії. За різними оцінками, за час незалежності Литви виїхало до 25% населення.

«Перш за все це працездатне населення віком від 20 до 45 років. Тому Литва зараз переживає складні часи й перебуває в демографічній кризі», – пояснив фахівець. Фактично, Литва має трудові ресурси, яким або до 20 років, тобто це ще не трудові ресурси, або люди вже після 45. Країна потрапила в пастку, з якої поки не знає, як вибратись. Україна йде тим самим шляхом.

Україна в зоні ризику – уроки Литви

«Україна пішла тим самим шляхом, коли ми отримали можливість безперешкодно виїжджати до країн, де є попит на робочу силу. Відповідно, в Україні сталась аналогічна ситуація. Перше, що потрібно зрозуміти, – ми не перші, хто стикається з такою проблемою. Друге – потрібно дивитися, якими способами вирішували ці питання інші країни й, відповідно, хто з них мав більш успішний підсумок», – уточнив Дорошенко.

Литва, незважаючи на те, що рівень життя там набагато вищий, ніж в Україні, не усунула проблему трудової міграції, підкреслив він. «Якщо ми говоримо про доходи на душу населення, то вони вшестеро вищі, ніж в Україні, але при цьому Литва досі не вирішила проблему. В них виробництво так і не відкрилося», – акцентував економіст.

Він нагадав, що коли Литва вступала до ЄС, то взяла на себе дуже багато зобов’язань.

«Перш за все в галузі сільського господарства. Коли вони їх виконали, виявилося, що фермерство, на якому й трималася Литва, майже померло. Все тому, що вони були змушені закривати ферми через взяті зобов’язання щодо ліміту на виробництво молока, інших культур. Виробництво, яке ще залишалося досить потужним у Литві, стало неконкурентним», – наголосив Дорошенко.

За його словами, в результаті єдине, що залишилося зараз в цій країні, – малий бізнес, а середнього бізнесу майже немає. «Країна живе в основному за рахунок малого бізнесу», – додав він.

Як повернути заробітчан?

На його думку, Україна має в своєму розпорядженні достатньо великий потенціал і, можливо, навіть кращі умови, ніж вищезгадані країни. Вирішення проблеми лише в тому, щоб ми мали баланс трудових сил. Ідеться не про те, щоб люди взагалі не виїжджали. Люди виїжджатимуть. Ті ж Франція та Британія стикаються з такими самими проблемами. Вони весь час змушені підживлюватися кадрами, оскільки своїх не вистачає.

«Україна має зрозуміти, по-перше, скільки трудових сил не вистачає, по-друге, стимулювати створення робочих місць. Коли Кабмін говорить про необхідність створення багатьох робочих місць, зрозуміло, що ці робочі місця мають бути конкурентними насамперед за зарплатою, щоб люди залишалися, поверталися», – уточнив Дорошенко.

Він підкреслив, що часто ті, хто повертається з-за кордону, відкривають свій бізнес.

«Тобто люди з найманих працівників ідуть у підприємці, що не може не радувати. В Україні ситуація сумна, але частина українців, які мігрували, заявляють про те, що вони готові повернутися в Україну. Це добре. Так ми зможемо відновити баланс. Але для цього потрібно нарощувати ВВП більш ніж на 3%. Ми засіли на цих 3% зростання», – пояснив фахівець.

Це вже схоже на прокляття й вище стрибнути ми не можемо, акцентував він.

«Потрібно просто розвивати економіку й створювати робочі місця. Що первинне й вторинне? Підходи різні. Або спочатку ти розвиваєш економіку й вона створює робочі місця, або через створення робочих місць розвивається економіка. Це як підхід у США демократів і республіканців – вічна суперечка. Але те, що в кожному разі має бути орієнтир на розвиток економіки та створення робочих місць, суперечок викликати не може», – резюмував Олексій Дорошенко.

Джерело: Слово і діло

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy