В’ячеслав Бєлєбєзєв вирішив підзаробити в Німеччині, але лише втратив гроші. Хлопець знайшов у соцмережах пропозицію працевлаштування «прибиральник в готелях». Посередник ніби допомагав працевлаштувати українців у німецьку компанію. Обіцяв майже 90 євро в день. Але за працевлаштування вимагав аж 850 євро – за контракт, прописку, банківську картку, житло та саму вакансію. Наполягав, мовляв, летіти потрібно негайно, бо багато охочих.
Хлопець розказує, що їх поселили в нелюдських умовах, а німецьким так званим «працедавцем» нібито виявився біженець узбек-нелегал. Виявилося, що шахраї скористалися незнанням українців реальних правил працевлаштування за кордоном. Обіцяні офіційні документи виявилися підробленою id-карткою громадянина Євросоюзу. Якщо нелегала з такими документами затримає поліція, на нього чекає штраф, арешт і депортація з країни без права в’їзду в ЄС. Хлопець не погодився працювати нелегально, вимагав повернути його гроші назад. Натомість отримав у відповідь погрози. Після обіцянки надати історії розголосу хлопцю повернули частину грошей та переселили в іншу квартиру.
Ми зателефонували до посередника в Києві, аби перевірити цю історію і спробувати нібито працевлаштуватися в Німеччині. На диво, там майже одразу «виклали карти на стіл» і сказали, що працевлаштування неофіційне. Шахрай-посередник, який виманює гроші і наражає земляків на небезпеку, нічого протизаконного у своїх діях не бачить.
Працюючи за кордоном нелегально, ви ризикуєте своїм здоров’ям, життям та свободою. А ось повністю легальне працевлаштування захищає ваші права, коли ви знаходитеся на території іншої країни.
«Якщо вони працевлаштовуються самостійно, їм потрібно зайти в Інтернет, промоніторити ситуацію в тій чи іншій державі. Схема досить проста – наявність робочої візи, запрошення від роботодавця», – розповідає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
В Україні є компанії-посередники, які працевлаштовують в Європі офіційно. Із ними потрібно укласти договір на надання послуг. Варто запам’ятати: компанії обов’язково повинні мати ліцензії на таку посередницьку діяльність. Це можна перевірити на сайті Міністерства і соціальної політики у розділі ліцензування. Потрібно звертати увагу на адресу, яка вказана в ліцензії компанії. Вона повинна співпадати з адресою фактичного розташування офіса. Особливу увагу варто приділити вибору країни. Кожна країна має свої особливі умови міграційної політики. Наприклад, у Німеччині працюють найчастіше мешканці Євросоюзу, а українців там не чекають. Там громадяни України отримують майже 90% відмов у робочих візах.
Якщо ж людина таки необачно довірилася шахраям і опинилася в скрутній ситуації за кордоном, потрібно сповістити про це консульство України, радять експерти. Крім того, можна звернутися до правоохоронних органів. За словами юриста, якщо правоохоронці встановлять факт шахрайства, винуватців можуть засудити до трьох років позбавлення волі.
Джерело: ICTV