Чи стануть українці використовувати новий статус для нелегального працевлаштування в ЄС? З 11 червня українці можуть вільно в’їжджати на територію Європейського союзу. Головне – мати при собі біометричний паспорт. Вільному переміщенню по Європі заважають лише кілька обмежень. Одне з них стосується працевлаштування на території Євросоюзу: безвіз не дає права працювати в країнах ЄС без робочої візи. Чи не стануть українці в пошуках кращого життя виїжджати на роботу в ЄС, порушуючи міграційне законодавство?
Приваблива Європа
Відразу після підписання угоди про безвізовий режим між ЄС і Україною в Євросоюзі заговорили про можливий наплив мігрантів з України, в тому числі нелегальних. З чим пов’язані побоювання? Україна стоїть на порозі демографічної кризи: скорочується народжуваність, збільшується смертність населення, відбувається постійний відтік людського капіталу.
Причини міграції лежать на поверхні. В Євросоюзі людей приваблює стабільність, високий рівень корпоративної культури і великі зарплати. У нас в країні поки що все навпаки: АТО на сході, економічна та політична криза не сприяють стабільності і зростанню макроекономічних показників. Результат – брак робочих місць і зростання безробіття.
Суха статистика. За даними Держстату, за 2016 рік кількість безробітних в країні збільшилася на 23 500 осіб – до 1,67 млн, показник безробіття склав 9,3%, а рівень зайнятості населення у віці від 15 до 70 років – 56,3%. За перший квартал 2017 року в Україні стали на облік 352 600 безробітних, тоді як роботодавці пропонували всього 69 600 вакансій.
Все більше наших співгромадян намагаються знайти щастя за межами країни, хоча навіть там вони продовжують підтримувати українську економіку. “За останні п’ять років українці, які працюють за кордоном, перерахували в Україну близько $ 35 млрд”, – говорить президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Для порівняння, з 2011 по 2015 рік, згідно з даними UNCTAD, в Україну надійшли $ 23,48 млрд прямих іноземних інвестицій.
Сірий ринок
Точної статистики, скільки українців працює за кордоном, немає. У Польщі імовірно проживає і працює близько 1 млн наших співвітчизників, заявив нещодавно міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський. За оцінками місцевого Міністерства праці, кожен п’ятий з них – нелегал.
“З початку 1990-х років і до моменту введення безвізового режиму з ЄС щорічно виїжджали на роботу за кордон близько 4 млн українців. Їх не зупиняв візовий режим – хто хотів, знаходив спосіб потрапити в Італію, Португалію, Польщу, Чехію та інші популярні серед трудових мігрантів країни”, – розповідає директор з розвитку в Work.ua Сергій Марченко.
У 2013 році, вперше з моменту здобуття незалежності, більшість українців виїхали на заробітки не в Росію, а в Європу, заявляла раніше голова Європейського конгресу українців Ярослава Хортяні.
У 2017 році тенденція триває. Вакансії для українців сьогодні розміщують роботодавці з Польщі, Чехії, Швеції, Німеччини, Італії та інших європейських країн.
У Польщі за п’ять місяців 2017 року роботодавці зареєстрували 773 000 заяви про намір працевлаштувати працівників зі Східної Європи, зазначають в місцевому Міністерстві у справах сім’ї, праці і соціальної політики. Це майже на 50% більше, ніж за аналогічний період 2016 року.
Відкриття кордонів України з ЄС насторожує польський бізнес. У країні катастрофічно не вистачає робочих рук. Її економіка стабільно зростає, але місцева молодь продовжує їхати в більш розвинені Велику Британію та країни Скандинавії, зазначає Воскобойник. “Українці – єдиний порятунок”, – розповів виданню Rzeczpospolita фахівець компанії Work Service Кшиштоф Інглот. Поляки побоюються, що українські претенденти перестануть розглядати Польщу як найпривабливішу країну для працевлаштування і можуть зайнятися пошуком роботи в більш економічно розвинених країнах Європи.
Зі сходу на захід
Українські фахівці заспокоюють: після скасування візового режиму з ЄС глобальних змін на місцевому ринку праці не передбачається. Але невеликий відтік трудових мігрантів можливий.
“Кількість трудових мігрантів трохи збільшиться, але основний ефект буде в іншому. Продовжиться переорієнтація українських трудових мігрантів з ринків СНД на більш дохідні і безпечні європейські ринки”, – вважає Марченко. “Представники робітничих професій та фахівці середньої ланки, які до цього виїжджали працювати в країни СНД, тепер можуть вибрати європейський вектор”, – підтверджує фахівець HeadHunter Україна Катерина Криворученко.
Куди хочуть їхати самі українці? Більшість воліли б працювати в Німеччині (23%) і Польщі (22%), близько 10% – в Італії, США, Англії, по 6-7% – в Чехії та Росії, свідчать результати соціологічного дослідження групи Рейтинг, проведеного на замовлення Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування в кінці 2016 року.
Щоб утримати цінні кадри від виїзду, роботодавцям доведеться переглянути свою політику. “Уже сьогодні представники агробізнесу говорять про те, що їм непросто залучити співробітників. Тим більше що сезонність і в Україні і в Європі в агросекторі фактично ідентична”, – говорить Криворученко.
Хороший рівень зарплати – лише половина мотивації. Люди все більше звертають увагу на нематеріальні аспекти майбутньої роботи. Європейцям тут є що запропонувати навіть при відносно невисоких зарплатах.
Українці працюють переважно на низькокваліфікованих і низькооплачуваних роботах: в будівництві, сільському господарстві, переробній промисловості, транспорті. Часто заробітна плата таких працівників знаходиться на рівні мінімальної заробітної плати – 2 000 злотих (близько 466 євро) “, – повідомили LIGA.net в Міністерстві праці, сім’ї та соціальної політики Польщі.
Там чекають не тільки українську робочу силу, але також студентів і українців з вищою освітою. Підприємства потребують не тільки робочих рук, а й кваліфікованого менеджменту.
“Кому, як не українцям, легше управляти своїми співвітчизниками? У світі йде постійна конкурентна боротьба за мізки, тобто за освічених людей, які можуть створювати додану вартість на товари або послуги”, – говорить Воскобойник.
Брак кваліфікованих кадрів в країнах ЄС підтверджує і наявність так званої блакитної карти – спеціального дозволу на роботу і тимчасове проживання фахівців.
Обережно, міграція
Головне питання – чи стануть українці ризикувати і користуватися скасуванням туристичних віз для нелегального працевлаштування в країнах Євросоюзу. Статистики кількості нелегальних трудових мігрантів з України в ЄС немає. Тому не можна точно спрогнозувати, чи збільшиться їх потік, зазначає Воскобойник.
Думки експертів ринку поділяються. Одні вважають, що завжди знайдуться ті, хто захоче ризикнути. “Українці їздитимуть в ЄС на роботу і за туристичними візами. Так простіше і швидше”, – вважає менеджер консалтингового агентства Просто-Віза.
Інші сподіваються, що українці не стануть випробовувати долю. “Ті, хто розуміють суть безвіза, навряд чи безоглядно кинуться штурмувати ринки праці сусідніх країн. Швидше, знайдуть спосіб ближче познайомитися з іноземними роботодавцями, щоб знайти роботу вже в законному порядку”, – вважає HR-експерт порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна. Але і вона погоджується, що спроб виїхати на роботу нелегально не уникнути: “Будуть застосовувати” липові запрошення “і просто уникати контактів з представниками законності. Далі – як пощастить”.
Здобувачі повинні розуміти, що при всій привабливості нелегального працевлаштування у них немає ніяких гарантій захисту при порушенні роботодавцем норм охорони праці та виплати зарплат. Якщо зловлять, роботодавця очікує штраф, а мігранта – арешт, примусова екстрадиція в Україну і заборона на в’їзд в ЄС на тривалий період.
Перевірки розпочнуться ще в аеропорту. Українців, охочих виїхати на роботу в ЄС, будуть перевіряти не на території України, а за фактом прибуття і з ретельною перевіркою документів, багажу, броні готелів, авіаквитків з датою повернення в Україну, страховки, грошових коштів.
“Особи, яких запідозрять в перетині кордону з метою працевлаштування, будуть спрямовані на допит. А при виявленні реального порушення міграційного законодавства – поміщені в ізолятор тимчасового тримання для подальшої депортації”, – відзначають в компанії Work-Service Україна.
“За незаконне працевлаштування іноземця на польського роботодавця можуть накласти не тільки штраф в 3000 злотих (близько 700 євро). За особливо експлуататорські умови роботи для іноземців без документів, що дозволяють їх перебування на території Польщі, роботодавцю загрожує позбавлення волі на строк до трьох років. А повторне працевлаштування нелегального працівника підлягає штрафу в розмірі до 10 000 злотих (близько $ 2700)”, – повідомили в Міністерстві праці Польщі.
Головне не забувати, що збільшення міграційного потоку з нашої країни може стати причиною скасування безвізового режиму. І тоді українські нелегальні мігранти стануть головним болем не лише для європейців, але і для всієї України.
Джерело: LIGA.net