В Україні розпочато проект «Візія – 2033», в рамках якого фахівці з галузі демографії будуть вивчати можливості по збереженню трудового потенціалу України. Сюди входить три компоненти – скорочення виїзду українців за кордон, повернення українських трудових мігрантів додому та залучення іноземної робочої сили. Для українців, що перебувають за кордоном, важливі цінності свободи та верховенства права, які вони побачили в розвинутих країнах. Тому для їхнього повернення додому потрібно робити суттєві кроки для реформування судової системи, розвитку свободи підприємництва, лібералізації податкової системи та багато іншого, що дасть змогу людям жити та розвиватися у вільному суспільстві. Війна, яка зараз вирує на нашій території, дає всі можливості для проведення глибинних змін в нашому суспільстві та закладення основ майбутнього цивілізаційного успіху. Замість того, аби відкладати все на “потім”, потрібно зараз робити конкретні кроки для тектонічних змін, яких потребує Україна.
«Нехай вони (українці) поживуть там, попрацюють. Нічого поганого тут немає. Але хай повертаються. Мені видається, що це дуже важливе завдання, яке ми маємо усвідомити і ставити перед собою», – сказала Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи.
«Ми зараз закладаємо стратегічні орієнтири вирішення питання трудоресурсного забезпечення України. І зважаючи на це, нам треба відштовхуватися від ситуації, коли ми фактично є включеними до міжнародного ринку праці. Бо на сьогодні працевлаштування, використання робочої сили, вже далеко подолало межі національних кордонів», – сказала Світлана Калініна – завідувачка кафедри економіки праці Маріупольського державного університету (м. Київ).
«Якщо людина, громадянин, не зможе знаходити в країні справедливість, а це означає, що суд повинен бути справедливий, не продажний, а справедливий, то ніколи тоді не буде ніякої довіри повертатися з країни де вони точно знають, що знайдуть справедливість, були змушені виїхати із-за військових дій в Україні, вони теж не будуть повертатися», – підсумував Грігол Катамадзе, президент Асоціації платників податків України.
«Без створення “моди” на Україну в світі буде складно сподіватися на залучення кращих трудових мігрантів, які зможуть реалізувати себе в нашій країні. Бо нам потрібні талановиті та активні іноземці, яким буде цікаво відбудовувати Україну разом з українцями, створювати нові цивілізаційні підходи в існуванні соціальних формацій», – зауважив Василь Воскобойник, керівник проекту «Візія – 2033».