Київ, 08 лютого 2017 року. Ринок міжнародного працевлаштування в України знаходиться в тіні. До таких висновків прийшли учасники Симпозіуму “Роль приватних агенцій зайнятості у забезпеченні легального працевлаштування за кордоном”, який організувала Державна служба зайнятості України. Участь у заході взяли представники Міністерства соціальної політики, ДСЗ, Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування та більш ніж ста компаній-посередників у працевлаштуванні. За статистичними даними, які надали 332 подібні компанії, вони знайшли роботу у 2015 році для 76 тис осіб. З них до Польщі відправили 6162 українця. Але справа в тому, що польські інстанції за той самий період часу видали 762 тис запрошень на роботу. А це означає, що через легальні компанії – посередники було працевлаштовано всього 0,8% бажаючих.
“Давайте подивимося, що найпопулярніший пошуковик в Україні – google.com.ua видає за запитом – «праця за кордоном» – 700 000 посилань. Якщо ми візьмемо до уваги тільки 5% з них, то отримаємо 35 тис унікальних оголошень від суб’єктів господарювання. Давайте будемо вважати, що вони всі від легальних компаній. Всього ліцензіатів – 1114. Виходячи з вищесказаного, можна прийти до висновку, що легальний ринок становить 1114/35000 * 100 = 3,18% – ось і все, що працює офіційно. Хтось може заперечити, що цифри невірні і все це тільки емпірика і не більше. Давайте уявимо, що ринок легального працевлаштування зробив ривок і в 2016 році було офіційно працевлаштовано в ту ж саму Польщу через компанії – ліцензіати в 10 разів більше людей, ніж роком раніше, тобто 61 тис осіб, при тому, що за статистикою, туди виїхали на роботу 1-1,2 мільйона працівників. Тоді ми побачимо, що це складе тільки 5-6% з трудових мігрантів, що в’їхали в цю країну з України. Тобто фактично легального ринку міжнародного працевлаштування у нас не існує”, – підкреслив Василь Воскобойник, голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
“Потрібно, аби ринок міжнародного працевлаштування був повністю легальним. Для цього ми, як представники держави, готові до проведення таких спільних заходів з усіма зацікавленими сторонами, як круглі столи, симпозіуми, тематичні ярмарки вакансій, які вже дали значні позитивні результати, а тому ми запрошуємо усіх до такого співробітництва. Потрібно проводити активну роз’яснювальну роботу серед громадян України, які на жаль не завжди мають необхідний рівень знань у сфері своїх трудових прав, а тому ми спільно із легальними приватними агенціями зайнятості здійснюємо заходи щодо підвищення правової культури населення та захисту прав як у випадку працевлаштування в Україні, так і за кордоном”, – сказав заступник голови Державної служби зайнятості Сергій Кравченко.
Довідка:
Державна служба зайнятості України – централізована система державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством соціальної політики України. На сьогодні Державна служба зайнятості є активним посередником на ринку праці між роботодавцями і шукачами роботи, яка на безоплатній основі надає послуги із пошуку роботи та підбору персоналу, а також соціальні послуги з державного соціального страхування на випадок безробіття та здійснює виплату матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою роботи.
Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування є неприбутковою громадською організацією, що опікується питаннями та проблемами, пов’язаними з працевлаштуванням за кордоном громадян України. Членами асоціації є незалежні приватні компанії, що надають послуги у сфері міжнародного працевлаштування. Асоціація існує заради координації зусиль всіх учасників ринку працевлаштування за кордоном та ефективного захисту інтересів українських працівників, що збираються шукати роботу за межами України.