Київ, 16 червня 2020. Сьогодні Верховна Рада України проголосувала в першому читанні законопроект №2365 «Про захист трудових мігрантів та боротьбу з шахрайством у працевлаштуванні за кордон». Головним змістом законопроекту є заборона для компаній – посередників у міжнародному працевлаштуванні брати гроші з шукачів роботи за свої послуги. Відтепер посередники отримуватимуть свій гонорар від іноземних роботодавців, в інтересах яких вони набирають персонал. Саме така система діє у більшості країн світу. Ця норма нанесе відчутного удару по шахраям та сірим бізнесменам від міжнародного працевлаштування, які беруть гроші з громадян за пошук роботи за кордоном, а потім не виконують свої зобов’язання.
Крім цього, законопроект №2365 змінює принцип ліцензування діяльності компаній – посередників. Раніше діяла процедура непрозорого отримання ліцензій, яка несла в собі корупційні ризики. Ліцензії видавалися пожиттєво і це призвело до того, що зараз в переліку компаній – ліцензіатів є багато таких, що вже не існують. Законопроект пропонує ввести принцип «повідомної ліцензії», коли компанія, що хоче працювати на ринку міжнародного працевлаштування, сама інформує державу про те, що вона буде діяти у цій галузі. Подібна система успішно функціонує у деяких європейських країнах, зокрема в сусідній Польщі.
«Ліцензування посередницьких послуг з працевлаштування за кордоном не виправдало себе, адже тільки 1% трудових мігрантів з України скористалися послугами компаній з відповідними ліцензіями. Законопроект запроваджує сучасний європейський підхід до процедури працевлаштування українців за кордоном. Зміна принципу ліцензування на посередництво лібералізує ринок рекрутингу, знизить корупційні ризики, пов’язані з процедурою видачі ліцензій та запровадить реальний контроль над компаніями, що добровільно отримали так звані «повідомні ліцензії», – сказала Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
«Яким чином можна побороти шахрайство на ринку міжнародного працевлаштування? Потрібно законодавчо заборонити компаніям – посередникам брати гроші зі здобувачів роботи та встановити великі суми штрафів за порушення цієї норми. Нехай посередники отримують гроші за свою роботу від роботодавців, які замовляють їхні послуги. До речі, саме така схема працевлаштування діє у більшості розвинутих країн світу, і саме безкоштовність працевлаштування зупинить хвилю шахрайства, що зростає разом із кількістю трудових мігрантів, що їдуть за кордон. Українська держава наразі не може зупинити громадян від поїздок на роботу за кордон. Але повинна максимально захищати, аби вони відчували, що Україна їх підтримує, де б вони не знаходились», – заявив Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.