Чим далі на Захід від Польщі, тим вищі заробітки, але й ризики бути обдуреним і депортованим.
Українці все активніше освоюють більш віддалені в порівнянні з сусідньою Польщею країни. Справедливо при цьому розмірковуючи, що чим більше заможна держава, тим більше там можна заробити.
За даними Аліси Лаговської, Recruitment Team Lead з компанії Jooble, за останній рік кількість вакансій у Бельгії для українців збільшилася в три рази. “У Бельгії поважають і цінують українських фахівців. Наші співвітчизники мають репутацію сумлінних і працьовитих людей”, – підкреслила вона. І навела кілька прикладів вакансій:
- муляр – 800-1300 євро / міс .;
- сантехнік – 900-1700 євро / міс .;
- екскаваторник – 1000-1400 євро / міс .;
- водій категорій “С-Е” – 2000-3200 євро / міс;
- різноробочі на завод – 800-1500 євро / міс.
Фахівці зі сфери IT можуть розраховувати на більше, зазначив Аліса Лаговська, їх заробітна плата починається від 3000 євро / міс.
Населення Європи поступово старіє і там з’являються вакансії, найбільш ласі з яких заповнюють жителі довколишніх країн ЄС, в першу чергу, зі Східної Європи. А все що не цікаво місцевим або їх сусідам – пропонують представникам “далекого зарубіжжя”, в тому числі українцям. За словами рекрутерів, у Німеччині, Бельгії, Голландії та інших країнах Західної Європи більш толерантно ставляться до приїжджих, ніж, наприклад, в тій же Польщі, де нерідкі напади на українців.
Які фахівці потрібні в Бельгії
Королівство Бельгія – країна, розділена за мовним принципом. У Фландрії говорять голландською, а у Валлонії – французькою. Частина громадян розмовляє німецькою. Тому для гарного працевлаштування треба знати французьку, голландську або німецьку, не кажучи вже про мову міжнародного спілкування – англійську.
З цієї причини, а також через високу конкуренцію з боку інших мешканців країн ЄС, 70-80% вакансій заповнюється тими, хто знає мову. А тому велика частина вакансій, що пропонуються українцям, – це будівельники, прибиральниці, водії та інший технічний персонал, де потрібно мінімальне знання мови, як правило, англійської. За словами Лаговської, для роботи в Бельгії потрібно знати французьку або німецьку мову. Знання мови не так важливо там, де потрібно працювати руками, а порозумітися можна жестами. Це, наприклад, робочі спеціальності (будівельники, слюсарі, робітники на ферму) з зарплатами від 800 до 2000 євро.
Чимало там вакансій, куди беруть людей старшого віку, наприклад, 55+, на зарплати на які місцеві не готові відгукуватися. Але платять за таку роботу увосьмеро більша, ніж в Україні. Наприклад, якщо тут прибиральниця отримує 5-6 тис грн, то в Бельгії вона може розраховувати на 40 тис грн. Роботодавець обіцяє безкоштовне житло і легальне працевлаштування. Для висококваліфікованих фахівців є вакансії на підприємства в галузі суднобудування в Бельгію, Голландію та Німеччину. Тут важлива профільна освіта і вміння читати креслення.
Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування (ВАКМП) Василь Воскобойник попередив про небезпеку працевлаштування в Бельгії. Всім, хто хоче працювати в цій країні, потрібно зрозуміти, що зробити це легально майже неможливо, підкреслив він. “Поїхавши працювати нелегалом в Бельгію, кожен українець наражається на небезпеку, тому що він в більшості випадків не знає французької або фламандської мови, не може підтвердити свій рівень кваліфікації і буде працювати на “чорну”, – зробив невтішний висновок глава ВАКМП.
Крім того, підкреслив він, за останні кілька років найбільше випадків шахрайства в галузі міжнародного працевлаштування припадали на пошук роботи в Бельгії і Нідерландах. “Шахраї обіцяли громадянам “золоті гори” в цих країнах, брали гроші за нібито пошук роботи, а потім зникали”, – поділився своїми спостереженнями Василь Воскобойник.
За його словами, працевлаштуватися в Бельгії можна зі знанням англійської мови. Але при цьому потрібно бути співробітником міжнародної корпорації, вузьким затребуваним фахівцем, програмістом тощо. “Для понад 90% українців, які працюють за кордоном руками, це не вихід. Помножувати чисельність нелегальних працівників з нашої країни в Західній Європі – це підставляти під загрозу себе особисто і завдавати шкоди перспективам безвізового сполучення України з ЄС”, – підсумував президент Всеукраїнської асоціації компаній по міжнародного працевлаштування.
Лаговська дала кілька рекомендацій, які допоможуть уникнути аферистів і інших неприємних історій при пошуку роботи в цій західноєвропейській країні.
Як уникнути шахрайства при працевлаштуванні в Бельгії:
- Якщо ви користуєтеся послугами посередника, то необхідно ретельно вивчити інформацію про агентство з працевлаштування, переглянути відгуки про компанії, їх соціальні мережі і сайт, а також знайти якомога більше контактних даних;
- Попросити надати ліцензії та перевірити, чи збігається юридична та фактична адреси;
- Необхідно детально вивчити інформацію про потенційного роботодавця, для якого посередник шукає співробітників для роботи в Німеччині;
- Категорично не можна віддавати документи стороннім особам. Не слід довіряти пропозицій, де не потрібен досвід і знання, а зарплата вказана набагато вищою за ринкову.
Джерело: UBR