Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Повз касу: як Україна втрачає «заробітчан» та їхні гроші

Головна
|
Новини
|
Повз касу: як Україна втрачає «заробітчан» та їхні гроші

Повз касу: як Україна втрачає «заробітчан» та їхні гроші

П’ятниця, 12 Жовтень 2018 - 05:51

Українські трудові мігранти — наш головний зарубіжний інвестор. Таку думку озвучив на Першому українському валютному форумі Владислав Кравець, голова правління РВС банку. Наша країна за підсумками минулого року отримала з-за кордону $12 млрд. Вище нас за цим показником лише В’єтнам, у якого $14 млрд. Але у В’єтнамі населення 100 млн, у той час як в Україні, за різними оцінками, близько 35 млн. осіб. Тенденція зовсім невтішна. З введенням безвізового режиму пішло рішуче зростання обсягу переказів.

Якщо виходити з наших $12 млрд і $600 млрд по всьому світу, то частка України становить 2% від світових надходжень. Наша країна за цим показником посідає перше місце в Європі. Українські «заробітчани» формують валютний баланс країни, забезпечуючи, за різними оцінками, від $9 до $20 млрд надходжень. По суті, жоден із зарубіжних інституційних інвесторів в нашій країні сьогодні не дає такого припливу валюти, як наші громадяни, що працюють за кордоном.

«Бермудський трикутник» грошових переказів в Україну

Основний обсяг валютних надходжень потрапляє в країну неофіційно. Банківська система видавлена ​​фінтехами та «сарафанним радіо» — сусідами, водіями, автобусами, поїздами і т.д.  Основні країни-донори, які роблять ін’єкції валюти в Україну — це Польща, Росія, США і Чехія.

За статистикою НБУ за 2017 рік ці надходження становлять близько 9,3 млрд доларів. За інформацією ПриватБанку тільки з Польщі в минулому році зайшло $9 млрд, за даними Світового Банку — $12 млрд, а за інформацією Азіатського Банку Розвитку — $20 млрд. Точних методик підрахунку поки що немає: складно порахувати, скільки провозиться в кишенях або поїздами.

Всі чотири країни, що лідирують за обсягами переказів, дають мінімальний відсоток надходжень через офіційні канали. Наприклад, Польща дає тільки 5%, Росія — 30%, Чехія — 8%. Це так званий «бермудський трикутник» надходжень. У той же час частка офіційних переказів з країн з високим відсотком безготівкових розрахунків дорівнює 80-100%.

Польща переманює не тільки робочу силу з України, а й молодь

Дані Юнеско за 2016 рік показують, що країни, куди їдуть вчитися українські студенти, на 80% збігаються з тими, куди наші громадяни їдуть на заробітки — це Польща, Росія, Німеччина та Італія. Українці заміщають поляків, які виїхали в Німеччину, Англію, Францію і навряд чи повернуться. І в Польщі зараз робиться все, щоб утримати наших громадян. У підсумку вони отримують заміщення кваліфікованої трудової сили, а ми — ні.

Нашим «заробітчанам» в Польщі доступні пільгові тарифи на відправку коштів в Україну, є зручна інфраструктура, соціальна підтримка. Українським трудовим мігрантам допомагають адаптуватися до місцевих умов, і вони не хочуть повертатися, а навпаки, забирають з собою сім’ї. Якщо раніше в Польщу їхали з чотирьох сусідніх областей, то зараз географія розширилася регіонами Центральної та Східної України — це вже системна проблема для країни. 99% українців, які працюють в Польщі, — це різноробочі, які відпрацювали сезон, повернулися в Україну і чекають наступного виклику. Тобто в Україні вони не працюють.

Канали переказів грошей від трудових мігрантів

Основна частка офіційних платежів в Україну з Польщі надходить через польські Кредобанк та Ідея Банк. Але це канал для соціально найбільш захищеної групи: тих українців, які мають в Польщі легальний статус, стабільну роботу, нормальну зарплату. Їм немає сенсу ризикувати, простіше заплатити 40 євро в еквіваленті та спати спокійно, розуміючи, що через півгодини гроші будуть зараховані. Середня сума перерахування з Польщі — 1,3 тис. євро. Це пов’язано як з матеріальними можливостями, так і з вимогою IML: без особливого контролю можна перераховувати від 1000 до 5000 євро.

Серед інших каналів для переказу грошей — небанківські фінустанови. В Україні зараз зареєстровано 61 фінтех-компанія. Вибір колосальний. При цьому використовуються прийоми: перерахування безкоштовне, але потім перераховують із злотого в євро або долар за невигідним курсом. Робити перекази можна за допомогою соцмереж і т.д.

Причина, через яку «заробітчани» вважають за краще неофіційні канали переказів, очевидна: коли людина приходить в банк, йому кажуть — «ідентифікуйтеся», а він не може підтвердити походження грошей. Він виконав роботу у господаря і йому заплатили без податків, без реєстрації, без нічого. Тому він боїться перераховувати ці гроші сюди, залишаючи сліди по офіційних каналах. У Польщі він податки не заплатив і тут не хоче платити, тому все йде по сірому.

У Чехії суворіші вимоги до трудової сили, потрібна чітка реєстрація. Немає сезонних, полусезонних людей з сусідніх областей, які попрацювали та пішли. Потрібно пройти офіційну процедуру працевлаштування, отримати всі соціальні обов’язки і пільги, а після цього можна користуватися всіма благами.

У нас вже працює навіть так звана система «Хавала». Це відома ісламська система, коли можна дати гроші в «точці» на базарі в Ємені, а отримати їх в ОАЕ або будь-який іншій країні світу. Тариф за переказ — 1%. Те, що ця система увійшла до нас, свідчить про одне: обсяг неофіційних перерахувань або «сірі» канали захлиснули Україну і треба якось регулювати ситуацію, тому що зараз вона поза контролем.

Гроші від трудових мігрантів треба легалізувати, ці гроші треба узаконити з податкової точки зору. Якщо людина не може пояснити, звідки у нього гроші, він може провести їх через певні канали, заплатити 3-5% і т.д. Є два банки, які вже працюють, якщо потрібно — необхідно долучити до вирішення питання антимонопольний комітет, вирівняти тарифи. Хоча це і не вирішить основну проблему — те, що українці виїжджають з країни, залишаючи «прогалини» на ринку праці.

Джерело: Finance.ua

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy