Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Поворот на захід

Головна
|
Новини
|
Поворот на захід

Поворот на захід

П’ятниця, 19 Січень 2018 - 06:59

Не треба бути великим аналітиком, щоб наочно побачити: вектор зацікавленості можливостями працевлаштування в інших країнах на Донбасі змінюється. І якщо ще рік тому на стовпах та зупинках тут можна було побачити оголошення тільки з назвами російських міст, до яких «із комфортом і задешево» довезуть будівельників та продавчинь, то зараз нерідко вже можна побачити міста європейські. Звісно, цей факт навряд чи варто пояснювати підвищенням свідомості чи патріотизму серед місцевого населення. І списувати тільки на безвіз теж не варіант. Радше можна припустити, що настав час тих, хто зважується на робочу міграцію не через голод, а щоб мати більш гідні умови життя. Бо як не крути, а до Росії ближче, та й із мовою проблем немає.

І до початку війни, і вже під час бойових дій тих, хто їздить «шабашити на Москву», досить багато. Так званим вахтовим методом чи на триваліший термін. Зазвичай це будівельні бригади, які потім так і пишуть у рекламних оголошеннях у місцевих газетах: «Працювали на євроремонтах у Москві», що має означати якість. Хоча на практиці, скориставшись їхніми послугами, часто сповнюєшся оптимізму, бо якщо такі «майстри» там усе будують, то недовго лишилося стояти Білокам’яній. Охоче їдуть і жінки, яких, оцінивши педагогічну освіту та вміння смачно готувати, беруть у родини для виховання дітей чи хатніх робіт. І навряд чи ця картина бодай якось відрізняється від тієї, яку можна побачити в територіально ближчих до інших країн областях: люди шукають кращої оплати праці. Можна моралізувати, нарікати чи навіть сумувати з приводу відпливу робочої сили за кордон, але економічні закони працюють. І це не тільки в нас. Але навіть із такого не дуже радісного приводу цікаво дізнатися, що змушує зараз мешканців Донбасу змінити напрямок виїзду.

По-перше, поїхали ті, хто не чекає на зарплату, а шукає можливості самостійно знайти собі заробіток. 36-річний Назар, мешканець Краматорська, збирає валізи до Польщі вже вдруге: сподівання на змінив країні після Майдану не справдилися. Каже, що зацементований совок у регіоні, який 25 років сидів на двох стільцях, так просто не зникає. «Я з 2006-го працював у рідному місті: спершу в ЖЕКу, потім кілька років на Новокраматорському машинобудівному заводі. Що дратує найбільше? На виробництві зовсім не цікаві люди, які підходять до справи з бажанням. Ініціатива не вітається, навпаки, таких вважають вискочками, бо більшість цілими поколіннями звикла просто відбувати свій термін. Я п’ять років займався громадською діяльністю, спілкувався з багатьма бізнесменами. Їм теж таке не цікаво, особливо якщо бізнес тримається на зв’язках чи відкатах. Навіщо щось міняти, коли це працює «через свата». У Польщі поки що працюю на підприємстві, яке займається металоконструкціями. Там дуже цінується будь-яка ініціатива, що покращую роботу, — ділиться Назар. — Але в планах і власні проекти. Мій знайомий із Маріуполя відкрив у Вроцлаві ресторан супів у їстівних тарілках. Зараз він дуже успішна людина. І умови для розвитку зручні та прості. Купив собі газонокосарку, надаєш послуги — уже маєш нормальний заробіток без надокучливих перевіряльників. Не думаю, що навіть мій син, якому зараз п’ять років, побачить таке в Україні. Але сподіваюся, що досвід роботи в інших країнах — це ще й можливість щось подібне створювати та вимагати і в нас».

Не всиділи й найконсервативніші працівники регіону — шахтарі. Максим, який має 13 років підземного стажу на шахті в невеличкому містечку Новогродівка, що входить до ДП «Селидоввугілля», зараз оформляє документи на робочу візу в польську шахту. Про свій успішний досвід йому розповів знайомий, тож чоловік вирішив спробувати, хоча жодного разу до робочої еміграції ще не вдавався. «На сьогодні нам видали приблизно 45% зарплати за листопад. Видобуток вугілля постійний, а оплати немає. Люди вже навіть не мітингують, бо немає сенсу. Я протестую інакше: їду до Польщі. Мої куми подалися до Росії, але я щось не чув, щоб їм там було краще. Просто поїхали з родинами, коли війна почалася. А я сам — тільки працювати, поки що на півроку», — ділиться шахтар, який просить не називати прізвища, бо не розголошує своїх планів на шахті, ще сподіваючись отримати заборгованість із заробітної плати. Зізнається, що був вражений, коли дізнався, що з першого дня робітника там забезпечують повним екіпіруванням, спеціальним одягом і засобами захисту. «За всі роки, що я працював тут, жодного разу не отримав спецодягу — все купуємо власним коштом. Та в нас уже кілька років немає навіть фільтрів для респіраторів, про що ще казати», — гірко додає Максим.

Звичайно, новий досвід для мешканців регіону, що історично має розвиненіші зв’язки з Росією, може бути позитивним. Бо, працюючи в Росії, заробітчани отримують просто більше грошей (хоча навіть це не завжди). А робота в країнах Європи дає зовсім інший досвід, пов’язаний із комфортнішими умовами праці, а за бажання й розвиток хоч у сфері самозайнятості, хоч на підприємствах. Вибір для багатьох очевидний: якщо вийде, залишитися в Європі. Але, можливо, колись це стане поштовхом для свідомого рішення домагатися таких умов і на Батьківщині. Звичайно, якщо країна матиме бажання, щоб люди поверталися.

Джерело: Тиждень.ua

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy