Коронавірусу вдалося те, що не вдавалося нашій владі – повернути заробітчан додому. Але тільки тимчасово: рідна країна виявилася не готова запропонувати громадянам, що повернулися, гідні умови роботи і життя. В Україні, як і в усьому світі, через пандемію коронавирусу різко зросло безробіття. За останніми даними, кількість офіційно зареєстрованих безробітних в нашій країні перевалила за півмільйона осіб. І за прогнозом Національного банку найгірше попереду: очікується, що в квітні-червні національна економіка скоротиться на 11 відсотків у річному вираженні, рівень безробіття виросте до майже 12 відсотків працездатного населення, а зростання зарплат зупиниться. Загострює цю ситуацію проблема трудової міграції, викликана тим самим коронавірусом і подальшою світовою фінансовою кризою.
Трудові мігранти завжди підтримували економіку України, переводячи свої зароблені гроші в країну: тільки в 2019 році заробітчани переказали в Україну понад 15 мільярдів доларів, що перевищує десять відсотків від ВВП. За оцінкою Світового банку, Україна є найбільшим в Європі одержувачем такого роду фінансових переказів. Але з закриттям кордонів багатьох країн внаслідок пандемії заробітчани масово повернулися в Україну. Точних даних щодо кількості тих, хто повернулися немає, але прем’єр-міністр Денис Шмигаль називав цифру в два мільйони людей. І це ще сильніше поглиблює економічну кризу і загострює соціальні проблеми в Україні.
Криза і поповнення армії безробітних
Заробітчани поповнили і без цього збільшену армію українських безробітних, при цьому очікувано знижуються обсяги переказів від наших трудових мігрантів. Ще в березні Національний банк України очікував скорочення в 2020 році переказів від трудових мігрантів на 0,5-1 мільярд доларів. Але вже на початку травня переглянув прогноз таких переказів в бік зменшення з 12,5 до 10 мільярдів доларів, і це за умови скасування більшості карантинних заходів до кінця другого кварталу 2020 року. Всесвітній банк також прогнозує, що в 2020 році грошові перекази трудових мігрантів в регіонах Європи і Центральної Азії впадуть на 28 відсотків у зв’язку з негативним впливом пандемії коронавируса.
«За експертними оцінками, протягом карантину в Україну повернулися близько 10 відсотків працівників, а ще 10 відсотків, які планували виїзд на сезонні роботи в другому кварталі, залишаться в Україні. У той же час доходи працівників, які залишилися за кордоном, знизяться внаслідок охолодження економіки цих країн», – йдеться в щоквартальному інфляційному звіті НБУ. На тлі цієї ситуації недавня заява української влади про те, що українських заробітчан не випускатимуть з країни на роботу, очікувано викликала сильну негативну реакцію. Адже повернулися люди, які мають за кордоном добре оплачувану роботу, і вони опинилися в ситуації безгрошів’я і відсутності перспектив у бідній країні.
Непопулярне рішення
За словами незалежного експерта ринку праці Тетяни Пашкиної, українці, що повернулися, відчувають себе непотрібними і чекають можливості поїхати до своїх закордонним роботодавцям. «У країну повернулися сотні тисяч трудових мігрантів, але держава за півтора місяці не змогла надати виразної програми по залученню їх в економіку України. Якщо подивитися на польський уряд, то він вже запропонував бізнесу 200 мільярдів злотих на підтримку. У нас немає жодної послідовної позиції щодо того, чим повинні займатися трудові мігранти тут, щоб компенсувати власну бездіяльність, як підробити тут, або як вони можуть повернутися до європейських роботодавців», – сказала експерт. Дійсно, уряд, намагаючись створити заборону виїзду під прикриттям турботи про здоров’я громадян, не запропонував цим самим громадянам альтернативи у вигляді працевлаштування. Обіцяні прем’єром 500 тисяч робочих місць за рахунок залучення українців до дорожнього будівництва виглядають непереконливо: далеко не всі погодяться на таку роботу, особливо з огляду на різницю в зарплатах, які платять заробітчанам за кордоном, і які можуть запропонувати тут.
За словами директора Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД Сергія Пархоменка, ситуація із забороною виїзду трудових мігрантів є безпрецедентною, коли президент обіцяє повернути заробітчан, а для них тут немає роботи, до того ж їх не випускають з України. «Красномовна ситуація, що в Польщі є робочі місця, а в Україні для цих людей роботи немає, їм уряд нічого не пропонує, а їхати в Польщу не дає, прикриваючись коронавірусом. Це просто некомпетентність, і це не вирішить питання пандемії … І якщо уряд не може забезпечити робочі місця, то має відпустити, а не ставити штучних перешкод для перетину кордону, інакше це не європейський, а північнокорейський варіант. Ми повинні бути вдячні, що для наших громадян є робота», – сказав Пархоменко.
Кульбіти чиновників
Побачивши непопулярність такого рішення і піднявшуюся хвилю обурення, особливо після скандалу з блокуванням чартерних рейсів для виїзду українських працівників за кордон, влада поспішила, що називається, перевзутися в повітрі. Зокрема, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба сказав, що ніякої заборони на виїзд сезонних робітників або трудових мігрантів Міністерство закордонних справ не приймало і в принципі заборони як такої не існує. За його словами, віце-прем’єр Вадим Пристайко отримав доручення від голови Кабміну зайнятися питанням виїзду працівників за кордон на роботи, щоб це відбувалося з мінімальними ризиками для їх здоров’я і логістичними труднощами в умовах відсутності авіасполучення. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що уряд готовий до переговорів з європейськими країнами, які захочуть офіційно запросити українців на сезонні роботи, але важливою передумовою є легальне працевлаштування терміном від трьох місяців з дотриманням всіх соціальних гарантій та умов праці українців. Як видно, Україна виявилася не готова до виконання передвиборного гасла Зеленського щодо повернення всіх заробітчан додому. Виявилося, що вдома цих людей ніхто особливо не чекає і забезпечити роботою, ще й з гідною заробітною платою, не може. Тому очевидно, що після карантину і при найменшій можливості виїхати за кордон багато українців скористаються таким шансом. Фахівці в сфері трудових відносин одностайні в думці щодо масового виїзду наших співвітчизників на роботу за кордон після ослаблення карантину.
Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник прогнозує збільшення потоку заробітчан після відкриття кордонів. «Після того, як відкриються кордони, українці активно поїдуть на роботу за кордон. Причому цей потік стане ще більше, ніж на початку року. Зараз багато громадян втратило роботу і поки невідомо, коли з’являться нові перспективи працевлаштування», – розповів Воскобойник. За словами експерта, в цей же час в Європі є великий попит на наших трудових мігрантів, там вже є готові робочі місця, що потребують заповнення. Місцеві жителі не поспішають на них працевлаштовуватися, але для наших громадян це вихід зі складних умов. «Краще заробляти 20-30 тисяч гривень за кордоном в перерахунку, ніж 4-5 тисяч гривень вдома, або взагалі сидіти без роботи», – сказав експерт.
Тетяна Пашкіна також вважає, що багато наших співвітчизників, скуштувавши всю «красу» безробіття або зниження зарплат в Україні, відправляться на пошуки кращого життя за межами рідної країни. «Зараз, мені здається, ми втрачаємо тих людей, у яких вже є досвід трудової міграції, і вони знають, куди вони поїдуть. І також через скорочення заробітної плати ми втрачаємо людей, які кудись поїдуть працювати. Люди, побачивши, що в Україні варіантів відновити власне фінансове благополуччя немає, і побачивши, що іноземні роботодавці через контракти з державою пропонують офіційне працевлаштування, соцпакети, гарантії, поїдуть до іноземних роботодавців», – сказала експерт.
Примарні перспективи
Василь Воскобойник прогнозує і структурні зміни в трудової міграції України. «Після закінчення карантину нас чекає економічна криза, яка призведе до зменшення робочих місць в країні і зупинить зростання зарплат. Це призведе до того, що все більше молодих українців обиратимуть для роботи і життя країни Європи. Погано те, що на відміну від тих, у кого вдома залишаються сім’ї та майно, молоді українці будуть в більшості випадків перетворюватися в емігрантів, які поїдуть з України назавжди», – сказав експерт. Сценарії, які пророкують фахівці, все більше схожі на реальність. Багато країн вже відчувають брак українських робочих рук, особливо на сезонних роботах. Зокрема, тільки в Фінляндії розраховують залучити на сезонні роботи 15 тисяч українців, про що говорив віце-прем’єр Вадим Пристайко після зустрічі з послом Фінляндії в Україні.
Також, за словами віце-прем’єра, в уряді зараз опрацьовуються відповідні запити з Австрії, Данії, Норвегії, а також інших країн. Так, до Австрії чартерним рейсом вже вирушили 200 українських працівників, всього в країні очікують понад 800 українців для сезонної роботи. На тлі тотального українського безробіття для багатьох наших громадян це шанс заробити на життя для себе і своєї сім’ї. Наявність в країнах Європи робочих місць і бажання залучати на них українців не залишає надії на те, що наші співвітчизники захочуть проміняти європейські зарплати на ремонт рідних українських доріг.
Воскобойник вважає, що переорієнтація українців на роботу вдома поки виглядає нереальною. «Для того, щоб наші громадяни залишилися вдома, вони повинні отримувати ту суму грошей, яка забезпечить їм нормальне сучасне життя, а не заробляти тільки на їжу. У конкурентному світі, коли є приклади сусідніх успішних країн, активні люди не будуть сидіти і чекати, поки в Україні відбудеться економічне диво, або хоча б зарплати складуть 50-70 відсотків від сусідньої Польщі», – вважає експерт.
На думку експертів, українському уряду необхідно створити умови для розвитку малого бізнесу, не міняти щороку правила гри, знизити фіскальний тиск і всіма силами сприяти зростанню економіки. Тоді, через кілька років, можна буде говорити про перспективи переорієнтації трудових мігрантів на роботу вдома. Можна зробити висновок, що бажання української влади повернути додому заробітчан виглядає явно нереалістичним і провальним як для кожного окремо взятого заробітчанина, у якого практично немає шансів влаштуватися на хорошу роботу вдома, так і в цілому для української економіки, що знаходиться у кризі. Тому нехай наділені нами владою чиновники хоча б не ставлять палиці в колеса українцям в їх прагненні заробити собі на життя, нехай і за межами нашої країни.
Катерина Жорій
Джерело: УНІАН