Згідно статистичних даних, на даний час в Польщі функціонують 100 тисяч транспортних підприємств, де працює близько 260 тисяч водіїв вантажних автомобілів. Проте потребу у нових кадрах дана галузь відчуває доволі велику – за останніми даними, на польському ринку не вистачає близько 50 тисяч водіїв транспортних засобів категорії C (водії вантажних автомобілів) і C+E (водії сідельних тягачів з напівпричепом).
Таку суттєву прогалину поляки наразі намагаються заповнити працівниками зі Східної Європи, основна частина яких – українці. Кількість виданих свідоцтв для таких водіїв у 2015 році становила 21000, а в 2016 році збільшилась майже вдвічі – тоді іноземних водіїв в Польщі налічувалось вже 41000. Це не єдина галузь, у якій в Польщі все більше потребують кваліфікованих працівників з України.
Проте чому поляки так гостро відчувають нестачу водіїв? Ян Бучек, очільник ZMPD (Асоціації Міжнародних Автомобільних Перевізників) вбачає причини в недостатній кількості професіоналів, охочих працювати в цій сфері. “Нам бракує людей, які зможуть виконувати транспортні завдання на певному рівні”, – каже Ян. Адже працювати водієм не так легко – потрібно знати міжнародні закони, митні та фінансові правила, що стосуються техніки безпеки і кріплення вантажів, та багато іншого. Водій повинен бути озброєним всебічними знаннями з транспортної галузі і не тільки. На фоні цього Ян Бучек називає ще одну причину нестачі таких кадрів – він вважає, що Польщі доводиться шукати кваліфікованих водіїв за кордоном, адже сама вона як держава ніколи не дбала про те, щоб виховувати таких із молодих польських громадян.
Присутній на конференції голова Національної Секції Автомобільного Транспорту профспілки “Солідарність” Тадеуш Кухарські пояснив, що дефіцит водіїв викликаний занепадом польських державних підприємств. Як пояснив, колись водіїв з кат. C і C+E випускали школи, що знаходились при закладах PKS-ів, і навіть армія.
Бучек зазначив, що отримання правової норми для запуску навчання водіїв в освітній системі потребувало п’яти років. Професія водій-механік стала доступною в Польщі лише у 2015 р., а в 2016/2017 навчальному році на території всієї Польщі було створено 45 класів цього профілю. Однак, що дуже важливо, ні училище, ні в технікум не випускає водіїв таких необхідних та затребуваних категорій C і C+E. Випускники отримують лише свідоцтво категорії B.
Насправді, польська молодь цікавиться професією водія, адже та приносить хороший дохід і є перспективною, проте їм також зрозуміло, що навіть провчившись у вищій школі, отримати можна лише В категорію, а категорію C вони повинні будуть здобути самостійно і за власні кошти – це їх демотивує і підштовхує обирати інші види діяльності.
Саме тому в перспективі поляки виступають за створення спеціальних галузевих шкіл, які б змогли випускати водіїв-механіків з кат. C (школи I ступеня) і техніків автомобільного транспорту з кат. C+E (школи II ступеня). Випускники таких шкіл зможуть ставати водіями вантажівок та сідельних тягачів з напівпричепом, коли їм виповниться 21 рік, а до того добре підготуватися до цієї роботи, займаючись вантажоперевезеннями на менших машинах, щоб отримати необхідний досвід.
Ну а поки такі школи іще в планах, Польща і надалі пропонує українцям безліч вакантних місць для роботи водіями і зважаючи на шалений ажіотаж на отримання дозволів на проживання та роботу в Польщі, охочих працювати там не бракує.
Джерело: СВІТUA